Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Samota na materskej: Ako sa nezblázniť medzi štyrmi stenami?

samota na materskej dovolenke

Zrazu to príde. Návštevy odídu, partner sa vráti do práce a vy s dieťatkom v náručí netrpezlivo posúvate ručičku na hodinách, pretože sa neviete dočkať jeho príchodu.

samota na materskej dovolenke
V článku si prečítate:

Samota na materskej trápi až 8 z 10 matiek. Ako ju teda prekonať?

Využite moderné technológie

Zbaliť malého drobca a ísť na kávu ku kamarátke, ktorá býva na opačnom konci Slovenska, je pre čerstvú mamu nesplniteľná úloha. Ak však máte kamarátku, s ktorou ste na rovnakej vlne, dajte si kávu aspoň online. Máte na výber dostatok aplikácií a určite nájdete takú, ktorá vám bude najviac vyhovovať. Keď dieťatko zaspí, spravte si kávu a zavolajte jej. Osobný kontakt sa virtuálnym kontaktom nedá nahradiť, no aj pár minút vzájomnej komunikácie vás môže ohriať na duši.

Upustite z nárokov

„Keď mal Adam dva mesiace, pustila som sa cez sociálnu sieť do hľadania kamarátky na spoločné trávenie voľných chvíľ. Bola som mama, ktorá mala pevné zásady. Dieťa som výlučne nosila v nosiči, dojčila na požiadanie, obliekala len do biobavlny a keď som sa stretla s mamičkou, ktorá kočíkovala, začala som na ňu tlačiť, nech dieťatko nosí aj ona. Druhýkrát sa so mnou už nechcela stretnúť. Ani mamy, ktoré nosili, mi úplne nevyhovovali. Vždy som na nich našla nejaké „ale“, výsledkom čoho bola totálna samota,“ priznáva Matilda.

Až keď zľavila z nárokov, zistila, že žiadna matka nechce zle svojmu dieťaťu. Môže vychovávať dieťa iným spôsobom, no vychováva ho najlepšie, ako vie.

Mamu, ktorá je tiež väčšinu dňa sama, môžete stretnúť na ihrisku, na prechádzke či v detskom kútiku. Nemusí byť úplne rovnaká krvná skupina na to, aby ste si rozumeli. Spoločné témy však s niektorou určite nájdete.

Zapíšte sa do kurzu

S bábätkom sa dajú robiť neuveriteľné veci. Plávanie, masáže, pohybové aktivity, tanec s bábätkom, podporný kurz dojčenia, neskôr Montessori herničky, tvorivé dielne či iné aktivity. Pri troche hľadania nájdete kurz, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Najnižšia cena by nemala byť kľúčovým faktorom pri rozhodovaní. Zavolajte trénerom a inštruktorom, porozprávajte sa a dajte na svoj pocit. Je dôležité, aby ste si sadli po ľudskej stránke. Pri výbere kurzu myslite aj na seba. Pokiaľ vás nejaká činnosť absolútne neláka, radšej si vyberte inú. Na kurzoch spoznáte ďalšie mamy a pravdepodobne veľmi rýchlo zistíte, že aj ony z času na čas pociťujú samotu.

0
Príspevok

Na bábätko vám prispejeme až 300 €. Získajte príspevok na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Konečne som sama!

Aj zmena pohľadu dokáže urobiť veľa. Čas, keď dieťatko spí, využite maximálne pre seba. Spomeňte si na všetko, čo ste plánovali urobiť po narodení bábätka. Pustite sa do čítania knihy, oprášte si jazykové znalosti. Ak vás nenapĺňalo predchádzajúce zamestnanie, skúste pátrať po tom, čo vás naozaj baví. Mnohé ženy práve na materskej prídu na to, že práca, v ktorej pracovali, nie je pre ne to pravé orechové. Na to, čo chcete, prídete až vtedy, keď sa nebudete báť byť chvíľku sama so sebou. Čo môže byť niekedy poriadna výzva.

Prepnite pozornosť

Sú dni, počas ktorých vás samota prevalcuje naplno. Uvedomte si, že z tohto stavu môžete kedykoľvek vyjsť. Nájdite si nejakú činnosť, zavolajte blízkym, kamarátke alebo dajte dieťa na hodinku babičke. Pokiaľ cítite, že je toho na vás veľa, ozvite sa. Určite sa vždy nájde niekto, kto vám pomôže.

„Pri prvom dieťati pocit samoty začal prechádzať až do depresie. Psychoterapeutka mi povedala jednu vetu, ktorá ma postavila na nohy: „Je vám zle? Tak nájdite niekoho, kto je na tom horšie a pomôžte mu!“ Začala som teda robiť dobrovoľníčku v dome seniorov. Ostalo mi to dodnes a bolo to jedno z najlepších rozhodnutí môjho života,“ delí sa Martina, ktorá je dnes už trojnásobnou mamou.

Mohol by vás zaujímať aj tento článok o materstve.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.