7 úprimných právd o materstve, ktoré budúce mamy často nevedia

čo budúce mamy o materstve nevedia

Materstvo obráti váš život hore nohami. Bez ohľadu na to, koľko rodičovských príručiek ste prečítali počas tehotenstva, niektoré veci si uvedomíte, až keď naplno vhupnete do úlohy mamy.

čo budúce mamy o materstve nevedia

Ako vaša mama

Možno sa pristihnete pri tom, že používate slová vašej mamy. Napriek tomu, že ste si zaumienili, že NIKDY nebudete ako ona. Zrazu sa to stane. Nie vždy budete mať v sebe silu a energiu na to, aby ste vysvetľovali vašej ratolesti, že trhať lopatku z rúk dieťaťa sa nepatrí. Zvýšite hlas. Nielen raz. A potom si to budete vyčítať. Zároveň sa však na svoju mamu začnete pozerať o niečo zhovievavejšie, pretože občas kráčate v jej šľapajach.

Spiace dieťa a studená káva

Zažijete paradox unavenej mamy, kedy sa neviete dočkať, kým vaše dieťatko zaspí a vy budete mať pár chvíľ pre seba. Napriek tomu ich strávite pozeraním sa na spiacu ratolesť, pri ktorej sa rozpustíte od šťastia. Rýchlo niečo zhltnete a vypijete si kávu, pričom vám vôbec nebude prekážať, že je už dávno studená.

Celoživotný strach

Celý život sa budete o svoje dieťa obávať. Nielen vtedy, keď je ešte len bábätko či hrdý škôlkar. Ten strach vo vás ostane neustále a vy sa postupne naučíte pustiť dieťa do sveta. Dovolíte mu nazbierať vlastné skúsenosti, aj poučiť sa na vlastných chybách, ktoré robí každý z nás. Je to obrovská skúška, ktorou prechádza každá mama.

Syndróm dokonalej mamy

Najmä počas prvých mesiacov a rokov života dieťatka sa vaša pozornosť zúži na rodičovské radosti a starosti. Možno sa budete na iné mamy pozerať kriticky. Sem-tam im dáte nevyžiadanú radu v snahe zachrániť ich ratolesť od (ne)správneho zaobchádzania. Skúste sa nadýchnuť. Vychovávate dieťa najlepšie ako viete, rovnako ako aj ostatné mamy.

Menej priateľov

Okruh priateľov a priateliek sa zúži viac ako ste si mysleli. Zmenia sa vám záujmy, svoj voľný čas budete prispôsobovať potrebám dieťatka, čo sa vždy nemusí stretnúť s pochopením starých priateľov. Pokiaľ sa odmlčia, nerobte si z toho ťažkú hlavu. Väčšinou to je len etapa. Skutočný priateľ či priateľka to pochopia.

Materstvo je poriadna výzva

Spoznáte, čo je to únava, prekonávanie vlastných hraníc aj komfortnej zóny. Veľmi rýchlo pochopíte, že materská dovolenka má od dovolenky poriadne ďaleko. Ak ste pred materskou bez mejkapu nešli ani odpadky vysypať, teraz už nad tým len mávnete rukou. Uvidíte, že bez toho sa svet nezrúti. Na druhej strane, aj cesta do obchodu bez dieťaťa sa pre vás stane dôležitou spoločenskou udalosťou.

Pochybnosti o všetkom a o každom

Pretože po narodení bábätka je všetko inak. Môžete mať pochybnosti o tom, či mať dieťa bola tá správna voľba. Podobné myšlienky má každá mama, len je to tabuizovaná téma, o ktorej sa nehovorí. Nájdite si pár minút pre seba. Kríza je len dočasná a čoskoro pominie. Svoje dieťa ľúbite najviac ako dokážete a všetko robíte najlepšie ako viete.

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.