Ak práve balíte kufre na letnú dovolenku s rodinou a zvažujete, že poletíte len s európskymi kartičkami zdravotného poistenia, mali by ste si to rozmyslieť. „Tento preukaz platí len v štátnych zdravotníckych zariadeniach a len v Európe.
V obľúbených dovolenkových destináciách ako je Turecko alebo Egypt je teda Slovákom úplne na nič. Klientom, ktorí cestujú s deťmi, odporúčame, aby si pred cestou zistili, či už v cestovnej kancelárii alebo aktívnym vyhľadávaním cez internet, kde nájdu v mieste pobytu najbližšiu lekársku pomoc,“ radí hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Najmä v rezortových oblastiach je totiž bežné, že tam fungujú len súkromné kliniky a pohotovosti a štátna nemocnica je vzdialená desiatky kilometrov od letoviska.
Dôležité je tiež pripomenúť, že európske zdravotné poistenie sa nevzťahuje na prevoz do vlasti– či už po zranení alebo v prípade smrti. Práve takéto udalosti však bývajú najdrahšie.
„U nás v poisťovni sme riešili prípad, kedy vodič stratil kontrolu nad autom a v plnej rýchlosti narazil do terasy kaviarne na ostrove Fuerteventura, kde sedela aj naša klientka. Viacerým ľuďom spôsobil veľmi vážne zranenia. Keďže na tomto ostrove nebola vhodná nemocnica, pani zo Slovenska musela byť prevezená vrtuľníkom na vedľajší ostrov – Gran Canaria, kde bola operovaná. Keď už bola schopná prevozu, vrátila sa naspäť na Slovensko a celková suma len za tieto prevozy bola viac ako 43 000 eur, čo je suma, ktorá môže doslova finančne zruinovať rodinu,“ uvádza B. Dupaľová Ksenzsighová.
Prekvapiť môže účet za spoluúčasť
Na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia (EPZP) majú občania Európskej únie nárok na lekársky nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť na území členských štátov EÚ, v Nórsku, Lichtenštajnsku, na Islande a vo Švajčiarsku za rovnakých podmienok, teda v rovnakom rozsahu a podľa rovnakých kritérií, ako domáci poistenci. To znamená, že ak sa platí za zdravotnú starostlivosť v členských krajinách EÚ spoluúčasť, poistenec ju zaplatí tak ako poistenec príslušnej krajiny
Spoluúčasť sa týka napríklad zdravotnej starostlivosti v Grécku, Francúzsku či Taliansku, či už ako súčasť ošetrenia alebo ako úhrada liekov.
Union zdravotná poisťovňa informuje, že ak sa poistenci stretnú v cudzine s doplatkami, je potrebné po príchode na Slovensko kontaktovať svoju zdravotnú poisťovňu.
„Po každej letnej sezóne dostávame desiatky žiadostí o preplatenie úhrady za poskytnutú zdravotnú starostlivosť v zahraničí. Žiaľ, niektoré nemôžeme refundovať v plnej výške, práve pre rozdielnosť systémov v jednotlivých krajinách. Všetky dôležité informácie nájdu naši klienti a klientky na webstránke, kde je aj orientačný prehľad možných doplatkov podľa krajín EÚ, publikovaný Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Iný postup sa však volí pri plánovanej zdravotnej starostlivosti, tu upozorňujeme, že v niektorých prípadoch je potrebný predošlý súhlas zdravotnej poisťovne,“ uvádza revízna lekárka Ingrid Dúbravová.
Ak však hovoríme o blížiacej sa letnej sezóne, Union odporúča „pribaliť si“ na dovolenku okrem lekárničky aj cestovné poistenie.
„Krátkodobé cestovné poistenie stojí dovolenkára na 2 týždne v rámci Európy v rozsahu poistenia základných rizík približne 30 eur. S doplatkom v takejto výške sa môžete stretnúť v niektorých krajinách EÚ, ak by ste sa nechali ošetriť vďaka „európskej kartičke“. Krytie pri cestovnom poistení je však neporovnateľne vyššie, klienti majú navyše k dispozícii asistenčné služby. Je neoceniteľné, ak vám má kto v ťažkej situácii poradiť, ako v prípade choroby postupovať,“ uvádza Tomáš Kalivoda, riaditeľ sekcie komerčného poistenia v Unione.
Európsky preukaz zdravotného poistenia | Komerčné cestovné poistenie |
Platí len v EÚ, v Nórsku, Lichtenštajnsku, na Islande a vo Švajčiarsku. | Platí na celom svete, v krajine podľa výberu uzavretej územnej platnosti poistenia klienta |
Kryje zdravot.nú starostlivosť v zdravotníckom zariadení, ktoré je v sieti verejného zdravotného poistenia príslušného štátu. | Kryje zdravotnú starostlivosť aj v súkromných zdravotníckych zariadeniach. |
Kryje zdravotnú starostlivosť podľa lokálnych podmienok (spoluúčasť pacienta, doplatky za lieky). | Pokrýva všetky nevyhnutné náklady pri ošetrení, vrátane liekov, hospitalizácie. |
Nekryje prevoz naspäť na územie SR ani repatriáciu telesných pozostatkov. | Kryje prevoz naspäť na územie SR aj repatriáciu telesných pozostatkov. |
Neposkytuje asistenčnú pomoc. | Neobmedzená asistenčná služba. |
Úhrada nákladov prebieha medzi zdravotnými poisťovňami, ak pracovisko akceptuje EPZP či náhradný certifikát EPZP. | Lekár môže vyžadovať priamu úhradu nákladov za ošetrenie. |