Zdieľať

Rakovina kože: Ktorý typ je najnebezpečnejší? Ako sa chrániť pred slnkom?

rakovina koze

Všimli ste si, že sa vám zmenilo znamienko? Narástlo (alebo ďalej rastie), nadobudlo iný tvar, farbu? Alebo vás vyrušila „zvláštna“ vyrážka, ktorá krváca, je nepravidelná, dokonca viacfarebná? Ak niečo podobné spozorujete, určite vyhľadajte kožného lekára!

rakovina koze

 

Všimli ste si, že sa vám zmenilo znamienko? Narástlo (alebo ďalej rastie), nadobudlo iný tvar, farbu? 

 

Alebo vás vyrušila „zvláštna“ vyrážka, ktorá krváca, je nepravidelná, dokonca viacfarebná? 

Ak niečo podobné spozorujete, určite vyhľadajte kožného lekára!

Čo vyvoláva rakovinu kože? 

Ako sa prejavuje rakovina kože? 

Aké typy rakoviny kože existujú? 

Ako predísť rakovine kože?

Na kožu si vidíme, a to je malá výhoda

Oproti iným rakovinám, ktoré sa odohrávajú vnútri tela, je rakovina kože o niečo „prehľadnejšia“. Na kožu si predsa len vidíme, čo sa nedá povedať o žalúdku alebo pľúcach.

Na druhej strane, rakovina kože obvykle postupuje veľmi rýchlo. Preto sa musíme dobre dívať, a keď zbadáme niečo podozrivé, nesmieme byť ľahostajní.

Ako sa teda začína rakovina kože?

V DNA kožných buniek sa začnú tvoriť mutácie. Postihnuté bunky sa ďalej neprirodzene množia. Ako ste už isto počuli, deje sa to hlavne s kožou, ktorá je neúmerne vystavovaná slnku. Neznamená to však, že na miestach, ktoré sú bežne skryté pod oblečením, nemôžete mať rakovinu. 

Typy rakoviny kože

Existujú 3 hlavné typy rakoviny kože. Prvé dva nazývame nemelanómová rakovina kože. Tretím typom je melanóm kože, a práve ten je najnebezpečnejší.

Tri typy rakoviny kože:

 1. Bazocelulárny karcinóm – hovoríme mu aj bazalióm kože.

 2. Spinocelulárny karcinóm – spinalióm kože,

 3. Melanóm kože.

Európskych belochov najčastejšie trápi nemelanómová rakovina kože – bazocelulárny a spinocelulárny karcinóm tvoria až 99 % všetkých prípadov. 

 

Ktoré časti tela sú najohrozenejšie?

Karcinóm kože sa vyvíja predovšetkým na miestach, ktoré sú málo chránené pred slnkom. Ide hlavne o tvár, uši, krk, vyššie partie hrudníka, či ruky. 

Na nohách sa rakovina objavuje častejšie u žien. Ako sme však naznačili, rakovina kože sa môže vytvoriť aj na miestach, ktoré sú väčšinou skryté, ako dlane, či oblasť genitálií

Z iného pohľadu sú zase nebezpečné miesta, ktoré si často trieme, napríklad pri obliekaní. Hlavne vtedy sa stáva, že znamienko opakovane krváca.

 

Bazocelulárny karcinóm 

Bazocelulárny karcinóm vzniká najmä na miestach, ktoré nie sú dobre chránené pred slnkom – napríklad na krku, na tvári. Rakovina kože na tvári je asi najnepríjemnejšia – aj kvôli estetickému hľadisku.

Bazalión zvyčajne vyzerá ako:

 • perleťové alebo voskovité hrčky – aj preto sa mu niekedy hovorí „biela“ rakovina kože,

 • ploché, krvavo alebo hnedo sfarbené škvrny – vyzerajú skoro ako jazvy,

 • krvácavé chrasty, ktorá sa zahoja, ale zase objavia.

Spinocelulárny karcinóm

Spinaliómu sa takisto najlepšie darí na miestach, ktoré nie sú skryté pre slnkom – na tvári, ušiach, rukách. Avšak u ľudí s tmavšou pokožkou, sa neraz ukáže aj na iných miestach. Spinocelulárny karcinóm vyzerá ako pevný červený uzlík, resp. ploché lézie so šupinatým povrchom.

 

Melanóm

Ide o najnebezpečnejšiu a najagresívnejšiu formu rakoviny kože. Na rozdiel od prvých dvoch typov, sa rozvinie kdekoľvek na tele, teda aj na miestach, ktoré neboli vystavené slnku. 

 U mužov sa však najčastejšie objavuje na tvári a trupe, u žien na nohách. Melanóm sa rozvinie v normálnej/zdravej pokožke, alebo z už existujúceho znamienka. 

Melanóm vyzerá ako:

 • veľká hnedastá škvrna s tmavšími bodkami,

 • znamienko, ktoré zmenilo farbu alebo veľkosť, a ktoré svrbí, bolí alebo krváca,

 • malé lézie s nepravidelným ohraničením, alebo s časťami, ktoré majú rôznu farbu: červená, ružová, biela, modrá, až modro-čierna,

 • tmavé lézie na dlaniach, chodidlách, koncoch prstov, resp. na slizniciach, ktoré lemujú ústa, nos, konečník, vagínu.

Rakovina kože: Prevencia

Čo robiť, aby sme sa rakovine kože vyhli? Obmedzujme pobyt na slnku, zbytočne sa neopaľujme – najmä od 11.00 do 15.00 hodiny. Používajme ochranné krémy proti UV žiareniu, slnečné okuliare, vhodné oblečenie. Liek na rakovinu je často práve prevencia.  

Moderná osveta o rakovine kože je pomerne rozsiahla. Varuje totiž nielen pred klasickým slnkom, ale aj pred soláriami. Ak sa nedokážete vzdať soláriá, aspoň to nepreháňajte s minutážou a frekvenciou.

Súčasťou prevencie je aj pravidelná kontrola znamienok a zmien na pokožke. Podozrivé znamienka si nechajte skontrolovať u dermatológa. 

Ak chcete mať istotu, 1x za rok (najlepšie na jeseň), absolvujte prehliadku u kožného. Je to rýchly, bezbolestný test, s okamžitým výsledkom. 

 

Liečba rakoviny kože

Možnosti liečby závisia nielen od typu, ale aj veľkosti, hĺbky a umiestnenia rakoviny. Malé, ohraničené nádory sa dajú chirurgicky vyrezať. Skoré štádiá sa často liečia aj zmrazením tekutým dusíkom. 

Pri všetkých typoch rakoviny kože je obvykle najvhodnejší chirurgický zákrok. Keď vám lekár vyreže rakovinové tkanivo, podľa stavu môže odporučiť aj ožarovanie alebo chemoterapiu. 

Ožarovanie vám lekár odporučí hlavne vtedy, keď sa mu rakovinu nepodarilo úplne odstrániť chirurgicky, alebo očakáva bujnenie. Podobne je to v prípade chemoterapie.     

Inou možnosťou je fotodynamická terapia. Tá rakovinové bunky ničí kombináciou laserové svetlo + lieky. Vďaka týmto liekom sú rakovinové bunky citlivé na svetlo, a potom ich stačí ožiariť. 

 

Poistenie onkologických chorôb od Unionu

Rakovina kože patrí k tým najťažším diagnózam, pričom jej liečba je veľmi zdĺhavá. Rakovina dokáže potrápiť po každej životnej stránke, teda aj finančnej. 

Zhoršený psychický stav kvôli ohrozenej existencii je tá najhoršia kombinácia. Pritom je dokázané, že silná psychika znamená väčšiu šancu na uzdravenie. 

Union zdravotná poisťovňa preto ponúka špeciálne poistenie onkologických chorôb. Poistenci Unionu ZP majú 20 % zľavu na poistenie onkologických chorôb a mnoho ďalších výhod. 

Autor: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Martina Mikesková, Klinika detskej hematológie a onkológie, NÚRCH Bratislava.

 

Zdroje:

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Tieto články by ťa mohli zaujímať

Tieto články
by ťa mohli zaujímať

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia