Príprava auta pred cestou na lyžovačku

Cestujete na lyžovačku najčastejšie autom? Patríte tak k väčšine Slovákov, ktorí pri ceste do hôr najčastejšie volia práve tento dopravný prostriedok. A nie je sa čomu čudovať. Na čo však treba myslieť pri príprave vašej cesty?

Auto poskytuje obrovskú slobodu v rozhodovaní sa. Nemusíte sa obmedzovať pri balení batožiny, môžete si zvoliť svoju trasu, zastaviť kedykoľvek sa vám to práve hodí a obdivovať krásy zimnej prírody. Autom sa pohodlne dopravíte na miesto určenia a lyžovačka môže začať.

Na čo určite nesmiete zabudnúť

Pri ceste na lyžovačku je dôležité uvedomiť si, že cestovať v zimných podmienkach, prinajhoršom v snehovej búrke, v plne naloženom aute nemôžeme brať na ľahkú váhu. Auto by malo mať dostatok tekutiny v ostrekovačoch a kompletnú povinnú výbavu. Škrabku a metlu na sneh budete určite potrebovať. 🙂

Zimné pneumatiky určite nemusíme pripomínať. V krajinách ako Švajčiarsko alebo Poľsko síce nie sú povinné, no ak sa však chystáte na lyžovačku, určite na ne nezabudnite, nemusí sa vám to vyplatiť. Ak smerujete do naozaj vysokohorského prostredia, určite nesmiete nechať doma snežné reťaze. Bezpochyby nechcete uviaznuť v horskom priesmyku na polceste do vašej rozprávkovej zimnej destinácie. Je na vás, či využijete klasické snežné reťaze alebo pohodlné textilné snehové reťaze, ktoré sa dajú ľahko zložiť a nevyžadujú veľa miesta v kufri.

Potrebujem strešný nosič?

Viacerí vodiči sa snažia prevážať batožinu na lyžovačku, lyže alebo snowboardy vo vnútri svojho vozidla. Samozrejme, jazda so strešným nosičom je pomalšia, montáž nie je prechádzka ružovým sadom a navyše spotrebujete aj viac paliva. Prevážať lyže alebo snowboard vo vnútri auta však rozhodne neodporúčame. Hrozí totiž riziko úrazu cestujúcich, a to nemusí ísť o vážnu dopravnú nehodu, stačí trošku prudšia zákruta alebo nečakané prudké brzdenie. Nikdy neviete, čo sa môže na ceste prihodiť.

Pri ceste so strešným nosičom ale počítajte s nárastom hluku na diaľnici a aj s vyššou spotrebou. Napriek týmto nevýhodám je strešný nosič najlepšou voľbou. Vďaka nemu sa aj z vášho malého mestského autíčka stane combi a pohodlne preveziete čokoľvek potrebujete.

Ako teda vybrať správny strešný nosič alebo strešný box?

Podľa vašich potrieb a možností si môžete vybrať z rôznych druhov boxov podľa dĺžky a šírky. Z hľadiska aerodynamiky je najvhodnejší dlhý box. Ak cestujete s rodinou a často, odporúčame výber pevného a väčšieho boxu. Na lyžovačke určite oceníte širší a väčší, do ktorého okrem lyží uložíte aj ďalšie lyžiarske vybavenie ( prilby, lyžiarky…).

Vyberajte si aj podľa spôsobu uchytenia, ak vám stačí ľahší lacnejší box, pravdepodobne bude mať zložitý spôsob uchytenia pomocou skrutiek. Pokiaľ plánujete investovať do kvalitnejšieho riešenia, drahšie boxy mávajú aj rýchloupínací systém. K boxu nesmiete zabudnúť kúpiť nosič, ideálne je investovať do značkového nosiča presne k vášmu modelu auta. Ak však lyžujete príležitostne, box aj nosič si môžete jednoducho krátkodobo prenajať alebo požičať a nemusíte mať starosti so skladovaním.

Ako jazdiť so strešným boxom

V prvom rade určite box nepreťažujte a dodržujte jeho maximálnu nosnosť uvedenú výrobcom. Zároveň si však skontrolujte aj maximálnu hmotnosť nákladu na streche vášho vozidla. Naložený box na streche vášho vozidla mení jeho ťažisko a tomu treba prispôsobiť aj váš štýl jazdy. Myslite na to pri zákrutách, brzdení, ale aj predbiehaní na diaľnici. A čo určite neodporúčame? Podzemné garáže v nákupných centrách, môže sa stať, že sa do nich nezmestíte. 🙂

Ak chcete mať úplnú istotu…

…nezabudnite na poistenie. Či už je to poistenie vášho motorového vozidla, alebo poistenie do hôr a na Slovensko.

Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.