Zdieľať

Príprava auta pred cestou na lyžovačku

Cestujete na lyžovačku najčastejšie autom? Patríte tak k väčšine Slovákov, ktorí pri ceste do hôr najčastejšie volia práve tento dopravný prostriedok. A nie je sa čomu čudovať. Na čo však treba myslieť pri príprave vašej cesty?

Auto poskytuje obrovskú slobodu v rozhodovaní sa. Nemusíte sa obmedzovať pri balení batožiny, môžete si zvoliť svoju trasu, zastaviť kedykoľvek sa vám to práve hodí a obdivovať krásy zimnej prírody. Autom sa pohodlne dopravíte na miesto určenia a lyžovačka môže začať.

 

Na čo určite nesmiete zabudnúť

Pri ceste na lyžovačku je dôležité uvedomiť si, že cestovať v zimných podmienkach, prinajhoršom v snehovej búrke, v plne naloženom aute nemôžeme brať na ľahkú váhu. Auto by malo mať dostatok tekutiny v ostrekovačoch a kompletnú povinnú výbavu. Škrabku a metlu na sneh budete určite potrebovať. 🙂

Zimné pneumatiky určite nemusíme pripomínať. V krajinách ako Švajčiarsko alebo Poľsko síce nie sú povinné, no ak sa však chystáte na lyžovačku, určite na ne nezabudnite, nemusí sa vám to vyplatiť. Ak smerujete do naozaj vysokohorského prostredia, určite nesmiete nechať doma snežné reťaze. Bezpochyby nechcete uviaznuť v horskom priesmyku na polceste do vašej rozprávkovej zimnej destinácie. Je na vás, či využijete klasické snežné reťaze alebo pohodlné textilné snehové reťaze, ktoré sa dajú ľahko zložiť a nevyžadujú veľa miesta v kufri.

Potrebujem strešný nosič?

Viacerí vodiči sa snažia prevážať batožinu na lyžovačku, lyže alebo snowboardy vo vnútri svojho vozidla. Samozrejme, jazda so strešným nosičom je pomalšia, montáž nie je prechádzka ružovým sadom a navyše spotrebujete aj viac paliva. Prevážať lyže alebo snowboard vo vnútri auta však rozhodne neodporúčame. Hrozí totiž riziko úrazu cestujúcich, a to nemusí ísť o vážnu dopravnú nehodu, stačí trošku prudšia zákruta alebo nečakané prudké brzdenie. Nikdy neviete, čo sa môže na ceste prihodiť.

Pri ceste so strešným nosičom ale počítajte s nárastom hluku na diaľnici a aj s vyššou spotrebou. Napriek týmto nevýhodám je strešný nosič najlepšou voľbou. Vďaka nemu sa aj z vášho malého mestského autíčka stane combi a pohodlne preveziete čokoľvek potrebujete.

Ako teda vybrať správny strešný nosič alebo strešný box?

Podľa vašich potrieb a možností si môžete vybrať z rôznych druhov boxov podľa dĺžky a šírky. Z hľadiska aerodynamiky je najvhodnejší dlhý box. Ak cestujete s rodinou a často, odporúčame výber pevného a väčšieho boxu. Na lyžovačke určite oceníte širší a väčší, do ktorého okrem lyží uložíte aj ďalšie lyžiarske vybavenie ( prilby, lyžiarky…).

Vyberajte si aj podľa spôsobu uchytenia, ak vám stačí ľahší lacnejší box, pravdepodobne bude mať zložitý spôsob uchytenia pomocou skrutiek. Pokiaľ plánujete investovať do kvalitnejšieho riešenia, drahšie boxy mávajú aj rýchloupínací systém. K boxu nesmiete zabudnúť kúpiť nosič, ideálne je investovať do značkového nosiča presne k vášmu modelu auta. Ak však lyžujete príležitostne, box aj nosič si môžete jednoducho krátkodobo prenajať alebo požičať a nemusíte mať starosti so skladovaním.

Ako jazdiť so strešným boxom

V prvom rade určite box nepreťažujte a dodržujte jeho maximálnu nosnosť uvedenú výrobcom. Zároveň si však skontrolujte aj maximálnu hmotnosť nákladu na streche vášho vozidla. Naložený box na streche vášho vozidla mení jeho ťažisko a tomu treba prispôsobiť aj váš štýl jazdy. Myslite na to pri zákrutách, brzdení, ale aj predbiehaní na diaľnici. A čo určite neodporúčame? Podzemné garáže v nákupných centrách, môže sa stať, že sa do nich nezmestíte. 🙂

Ak chcete mať úplnú istotu…

…nezabudnite na poistenie. Či už je to poistenie vášho motorového vozidla, alebo poistenie do hôr a na Slovensko.

 

 
0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.
0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Tieto články by ťa mohli zaujímať

Tieto články
by ťa mohli zaujímať

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia