Zdieľať

Pripoistenie čelného skla k PZP, reťaze aj lano. Ste pripravení na zimu?

Mrazivé obdobie so sebou každoročne prináša mnohé nástrahy. Patria medzi ne posypané cesty plné štrku, zľadovatelé vozovky aj snehové záveje. Všetky z nich majú priamy dosah na vašu bezpečnosť a stav vozidla. Zima vás však rozhodne neprekvapí, keď sa na ňu zodpovedne pripravíte. Čo by vo vašom aute nemalo chýbať?

Lietajúci štrk na ceste – postrach každého vodiča

Vozovky si v zimnom období vyžadujú špeciálnu údržbu. Patrí medzi ne najmä posyp ciest, ktorý má mnohé nedostatky. Riziku, že štrk odletí aj tam, kam nemá, sa prakticky nedá zabrániť. Nepríjemná situácia, keď kamienok zrazu vystrelí a zasiahne nečakane čelné sklo, vám môže spôsobiť nepríjemnú škodu. Vinník sa v takomto prípade hľadá len veľmi ťažko. Najspoľahlivejším riešením je preto pripoistenie čelného skla. Union poisťovňa vám ponúka možnosť pripoistenia čelného skla k PZP, ktoré sa vám môže najmä v zimnom období náramne hodiť.

 

Prvá pomoc pri mrazivom počasí

Iste to veľmi dobre poznáte. Zimné rána vedia byť vďaka namrznutým sklám a hrubej pokrývke snehu na aute náročné. Chýbať by vám preto nemala škrabka na ľad z kvalitného materiálu. Zabudnúť by ste nemali ani na metličku na odstránenie snehového nánosu. Pri hrubšom a nepoddajnom ľade sú veľmi užitočné rozmrazovače okien, ktoré vám uľahčia jeho odstránenie. V prípade, že s autom uviaznete v záveji či kope snehu, môže byť skvelým pomocníkom lopata.

Nezabudnite na vhodnú zmes do ostrekovačov

Kategória, na ktorú rozhodne netreba zabúdať. Zmes do ostrekovačov totiž musí byť spôsobilá do mrazivého počasia. Pokúste sa vyhnúť zmiešaniu zimnej a letnej kvapaliny. Zvyšková letná zmes môže mať za príčinu upchanie dýz. Ideálnym riešením je preto naliatie zimnej zmesi už na jeseň. 

Súčasťou novších áut je zvyčajne chladiace médium, ktoré bez problémov odolá nízkym teplotám. Ak si však nie ste istí, zájdite do servisu, kde skontrolujú bod tuhnutia chladiacej zmesi motora.

 

S nevyspytateľným terénom si poradia reťaze

Zimný terén vie byť často nevyspytateľný. Často vám nepomôžu ani tie najkvalitnejšie pneumatiky. Či už vás prekvapia snehové záveje, neodhrnutá cesta s vysokým nánosom snehu, zľadovatelý povrch alebo inak neupravená vozovka, presne v týchto prípadoch vás zachránia snehové reťaze. Treba mať však na pamäti, že s nasadenými reťazami nemôžete ísť väčšou rýchlosťou ako 50 km/h. Napriek tomu, že nejde o nič zásadné, ich nasadenie vie byť pre začiatočníka výzvou. Prvýkrát si to preto vyskúšajte v pohodlí svojej garáže. Nebudete ľutovať.

Ťažné lano pomôže pri zapadnutí a odťahu

Hoci ťažné lano nepatrí do povinnej výbavy vozidla, jeho prítomnosť vo svojom kufri určite oceníte. A to najmä v prípadoch, keď zapadnete v hlbokom snehu a zachráni vás iba rýchly odťah. Pamätajte, že na diaľnici ho môžete používať pri ťahaní iného automobilu len za výnimočných okolností. Mali by ste tak robiť len dovtedy, kým sa nedostanete k najbližšiemu parkovisku, odpočívadlu či výjazdu. Maximálna povolená rýchlosť pri jeho použití je 60 km/h. Ťahané vozidlo musí byť zozadu označené červenou zástavkou, prípadne výstražným trojuholníkom na zadnom skle. 

Situáciu na cestách počas zimy netreba rozhodne podceňovať.  Veríme, že sa vám aj vďaka našim tipom podarí cez túto časť roka preniesť o čosi jednoduchšie.

Vyberte si výhodné povinné zmluvné poistenie s pripoistením čelného skla a inými užitočnými pripoisteniami podľa vašich potrieb.

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Súťaž o sonické zubné kefky
Philips Sonicare

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.

 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia