Prípadov detských plochých nôh totiž v posledných rokoch enormne pribúda. „Organizácia UNICEF uvádza, že kým pred dvadsiatimi rokmi plochonožie trápilo 10 až 14 % populácie detí, v súčasnosti je to až 70 %. To, že týchto problémov je v detskej populácii čoraz viac, potvrdzujú aj naše vyšetrenia v škôlkach,“ prezrádza fyzioterapeutka Erika Bršelová z fyzioterapeutického zariadenia FYZIO v Bratislave.
Príčinou je menej pohybu, sedavý spôsob trávenia času, využívanie moderných technológií a zjednodušovanie si situácií. „Ani samotní rodičia sa nehýbu toľko, aby mohli byť pohybovým vzorom pre svojich synov a dcéry. Veľmi smutné je aj to, že klesá všestranné pohybové vyžitie predškolákov a školákov. Napríklad drobci do 3 rokov nemajú čo sedieť na gauči či stoličke, ak práve nekonzumujú jedlo. Malé deti potrebujú neustále zmenu a pohyb, nečinnosť by pre ne mala byť doslova trestom,“ podotýka fyzioterapeutka.
Chlapci aj dievčatá sa s plochými nôžkami už narodia
Všetky deti prichádzajú na svet s plochými nohami, čo je ale úplne v poriadku a neznačí to žiadny zdravotný problém. Do 3 rokov je totiž oblasť klenby chránená tukovými vankúšikmi, ktoré postupne miznú. Až potom sa táto časť chodidla začína formovať.
A práve v tom veku by každé dieťa malo podstúpiť preventívnu prehliadku u odborníka. Chodidlá zvyknú skontrolovať aj pediatri, niektorí rodičia navštívia s drobcami aj fyzioterapeutov.
Skontrolujú stav a vývoj klenby, ktorá je veľmi dôležitá pre správny rozvoj chôdze a držanie tela. Fyzioterapeuti často odporúčajú pri rôznych odchýlkach pohybovú terapiu a cvičenie. Ortopéd po stanovení diagnózy plochých nôh zvyčajne odporučí vkladanie ortopedických vložiek do topánok alebo nosenie ortopedických topánok.
S nami získate na bábätko zľavy vo výške viac ako 450 €. Získajte zľavu na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.
Sú ploché nohy genetická záležitosť?
Genetika je pri plochých nohách silný rizikový faktor. Ak majú viacerí členovia rodiny ploché nohy, deti ich môžu zdediť, no nie je to zákonitosť.
V týchto rodinách to ale závisí hlavne od postoja rodičov. „Príčinou plochých nôh bývajú aj nesprávne pohybové návyky odpozorované od mamy či otca. Mám na mysli špičkovanie, ťažké dopadávanie, krívanie, krátke kroky či kolísavá chôdza. Ich pravidelné opakovanie často nevhodne mení štruktúru chodidla a dôsledkom bývajú práve ploché nohy,“ tvrdí fyzioterapeutka Erika Bršelová a dopĺňa, že v takých rodinách je potrebné cvičiť s nôžkami už od 3 rokov dieťaťa.
„Tu je ale potrebný príklad rodičov, aj takto môžu pomôcť svojim deťom. Ak majú nesprávne držanie tela alebo ploché nohy, mali by aj oni popracovať na náprave. Hlavne cvičením, pri ktorom si spevňujú a posilňujú trup, brucho a tiež si správne fixujú panvu. Vďaka tomu môže ustúpiť veľmi veľa neduhov, ktoré sa týkajú nielen dolných končatín. Tieto cviky zvyknú zredukovať aj bolesti chrbta,“ hovorí odborníčka.
Ortopedická obuv pre začínajúcich chodcov? Určite nie!
Ak sa váš drobec začína stavať na nôžky, ortopedickú obuv nepotrebuje. Práve naopak. Nosenie ortopedickej obuvi s podporou klenby sa deťom do troch rokov a bez diagnostikovaných plochých nôh neodporúča. Môže totiž prispieť k rozvoju niektorých deformít chodidla a paradoxne neraz aj k plochej nohe. Takéto topánky zvyknú byť aj príčinou, že sa dieťa pri chôdzi nebude cítiť pohodlne. Majú totiž ortopedicky tvarovanú stielku s typickým tvrdším vypuklým oblúčikom na podporu klenby.
Pri diagnózach stanovených odborníkom môže byť nosenie špeciálnej obuvi, samozrejme, dôležitou pomocou pri riešení problémov. Deťom, ktoré nemajú deformity dolných končatín a začínajú chodiť, postačí podľa väčšiny fyzioterapeutov bežná detská obuv s mäkkou podrážkou a spevnenou pätou.
Kedy začať cvičiť s nožičkami detí?
S nôžkami veľmi malých detí síce nemusíte špeciálne cvičiť, napriek tomu si ale vyžadujú opateru. Bábätkám môžete chodidlá pravidelne stimulovať a masírovať. Pri zmršťovaní a narovnávaní si ich precvičujú a pôsobí to ako prevencia plochých nožičiek. Rovnako ako šteklenie na chodidlách, ktoré realizujete trebárs pri každom prebaľovaní.
Prospieva aj to, ak bábätko nožičkami zatláča do vašej dlane a určite ho poteší aj jemná masáž nielen chodidiel, ale celých nožičiek, vrátane chrbátika.
„Mala by byť jemná, akoby rodičia po pokožke dôsledne roztierali krém, pričom pohyby by mali smerovať k srdiečku. Ideálne je z masáže urobiť predspánkový rituál. Dieťa to upokojí a pripraví na odpočinok,“ radí fyzioterapeutka.
Najlepšou prevenciou je chôdza naboso
Dohovára vám mama, že jej vnúčik by nemal chodiť po byte bez topánok? V tomto prípade ju nepočúvajte. Najlepšia prevencia plochých nôh je chôdza naboso, a to nielen po tráve či piesku, ale aj po byte. V tom prípade len dbajte na bezpečie drobca. Na nôžky mu nasaďte mäkké capačky alebo protišmykové ponožky.
A nemajte strach, chôdza po laminátovej podlahe alebo dlažbe nespôsobí, že sa mu časom nesprávne vyformuje klenba. Odporúčajú to aj ortopédi, podľa nich chôdza s bosými nôžkami poskytne určite viac vzruchov a dieťa sa pri nej naučí rýchlejšie udržiavať rovnováhu. Ak už s drobcom smerujete na prechádzku po meste, obujte mu topánky s mäkkou a tenšou podrážkou. Vďaka nej bude lepšie vnímať napríklad kamienky alebo iné nerovnosti terénu. Aj to prispeje k tomu, aby sa v kratšom čase naučilo udržiavať balans a posilnilo si svaly na nôžkach. A výdatne to stimuluje aj mozog a kognitívne schopnosti.
Tip od nás
Mohol by vás zaujímať aj ďalší článok na túto tému.
Cvičenie s väčšími deťmi
Cvičenie na prevenciu plochých nôh je veľmi dôležité, no opodstatnenie má až
pri viac ako trojročných deťoch. Dovtedy cvičiť s nôžkami nemusíte. Ani to nemá veľký význam, pretože sa ešte vyvíjajú. „Toto odporúčanie však platí len pre deti, ktoré nemajú od narodenia stanovenú diagnózu týkajúcu sa nožičiek. K bábätkám, ktoré sa narodia so štrukturálnymi alebo neurologickými zmenami na chodidlách sa pristupuje individuálne a v niektorých prípadoch je s nimi potrebné cvičiť už v skoršom veku,“ prezrádza Erika Bršelová.
Potrebné je dávať pozor aj na správne sedenie, chôdzu a držanie tela. Cvičenie proti plochým nohám je však určite prevencia tohto problému, ale aj podpora liečby už diagnostikovaných plochých nožičiek. Čo pomôže?
Chôdza po špičkách a pätách
Pri chôdzi na špičkách majú špičky smerovať dovnútra a päty von. Pri chôdzi na pätách je to opačne, špičky idú von a päty dnu. Pri tomto cviku hrozí, že deti nebude príliš baviť, preto im toto cvičenie upravte. Urobte im napríklad prekážkovú dráhu z predmetov či hračiek. Potom môžu ísť pomedzi hračky najprv po špičkách a naspäť po pätách.
Vyzúvanie ponožiek
Skúste s deťmi trénovať vyzúvanie ponožiek bez rúk, len s pomocou prstov na druhej nohe. Možno to nie je spočiatku ten najľahší cvik, no pravidelným tréningom bude váš poklad čoraz šikovnejší. Toto cvičenie mu posilní potrebné svaly a nôžka sa stane pohyblivejšou.
Žabka
Pri tomto cviku by malo dieťa zaujať polohu v drepe s kolenami naširoko od seba, celé chodidlá majú byť na podlahe, palce majú smerovať čo najďalej od seba a rukami nech sa opiera o zem. Zadok treba dvihnúť čo najvyššie, pričom ruky a chodidlá ostávajú na podlahe. Potom nasleduje rozhojdanie zadku a skok dopredu ako žabka. Prvé idú ruky a potom nôžky. Dieťa si opäť skvelo potrénuje pohyblivosť.
Lev
Tento posilňujúci cvik je jednoduchý. Posaďte syna alebo dcérku na zem s vystretými dolnými končatinami, následne má pokrčiť palce na nohách a potom ich vystrieť tak, aby prsty boli čo najďalej od seba.
Prekladanie pasteliek
Pripravte si hrubšie a dlhšie pastelky, deti ich ľahšie uchopia. Kôpku pasteliek umiestnite pred dieťa na koberček a nechajte ich chodidlom prekladať z jednej kopy na druhú. Nohy vystriedajte a opakujte aspoň dvakrát.