Je krásna letná sobota, slnko svieti a vy ste sa rozhodli usporiadať narodeninovú oslavu v záhrade. Pozvali ste aj zopár susedov a priateľov, všetci sa výborne bavia, deti pobehujú okolo a hrajú futbal. Zrazu však počuť zhíknutie a silný náraz. Jedno z detí odkoplo loptu do okna susedovho domu, ktoré sa rozbilo.
Alebo iný príklad – deti sa hrajú na trampolíne a jedno z nich spadne tak nešťastne, že si zlomí nohu.
Podobných nešťastných scenárov sa už udialo neúrekom. Úrazy, poškodenia plotu, vytečenie bazéna do susedovej úrody nie sú pri záhradných aktivitách ničím výnimočným.
Veľa ľudí si neuvedomuje, že za škody spôsobené druhým nesú zodpovednosť a môžu čeliť nepríjemným následkom.
Čo v takých chvíľach robiť?
Nehodu treba samozrejme bezodkladne riešiť, zavolať záchrannú službu alebo navštíviť lekára. Riešenie škôd spôsobených susedom si možno v niektorých prípadoch vydiskutujete osobne, no ak so susedmi nemáte dobré vzťahy alebo sú škody nákladné na opravu, môže vás ochrániť poistenie zodpovednosti za škodu.
Naše poistenie nehnuteľnosti a domácnosti je jednoduché a zrozumiteľné
Vyskladajte si ho podľa svojich potrieb online za pár minút. Zľava 5 % na online Poistenie nehnuteľnosti a Poistenie domácnosti pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.
Grilovačka plná nástrah
Bez posedenia pri ohníku alebo grile si leto ani nevieme predstaviť. Avšak rozžeravené uhlíky, otvorený oheň a dym predstavujú isté nebezpečenstvo.
Asi najdôležitejším pravidlom je, že gril treba umiestniť vždy na stabilný rovný povrch v dostatočnej vzdialenosti od horľavých materiálov (drevo, látky, suché lístie). Ideálne aspoň 3 metre.
Poruke odporúčame mať hasiaci prístroj (najlepšie práškový typ vhodný na horiace oleje a tuky) alebo aspoň vedro s vodou pre prípad, že by sa oheň vymkol spod kontroly.
Okrem toho:
- Dávajte pozor na iskry a žeravé uhlíky, ktoré môžu odletovať a zapríčiniť požiar.
- Nenechávajte gril bez dozoru a nedovoľte deťom, aby sa hrali v jeho blízkosti.
- Po grilovaní sa uistite, že je oheň kompletne uhasený a gril vychladnutý skôr, než ho odložíte. V opačnom prípade hrozí popálenie či dokonca rozsiahlejší požiar.
- Osoba obsluhujúca gril by mala obmedziť konzumáciu alkoholu. Ten znižuje pozornosť a reakcie.
Grilovanie však nie je len o ohni. Rovnako dôležitá je bezpečnosť potravín. Dodržujte pravidlo dvoch dosiek – nikdy nekrájajte zeleninu alebo hotové mäso na doske, kde bolo surové mäso.
Používajte oddelené náradie pre surové a hotové pokrmy, aby ste predišli krížovej kontaminácii a riziku otravy jedlom.
Uistite sa, že najmä kuracie a mleté mäso sú dokonale prepečené. V teplom počasí si treba dávať pozor aj na šaláty i majonézy. Nemali by stáť vonku dlhšie ako dve hodiny, inak si všetci zúčastnení zarobia na žalúdočné problémy.
Čo môžu spôsobiť nevinné hrátky v bazéne
Schladenie sa v bazéne je skvelý spôsob, ako prežiť horúce letné dni. Najväčším strašiakom je utopenie, preto by ste deti nemali ani na sekundu nechať deti v bazéne bez dozoru. K utopeniu môže dôjsť veľmi rýchlo, väčšina detí sa utopí bez kriku a mávania rukami.
Tu je pár pravidiel, ktoré predídu mnohým nešťastiam:
- Pri deťoch do 5 rokov buďte vždy na dosah ruky. Nafukovacie kolesá a rukávniky nie sú plnohodnotné záchranné pomôcky.
- Určite vždy jedného dospelého ako „vodného strážcu", ktorý bude mať neustály prehľad o dianí v bazéne.
- Uistite sa, že všetci neplavci majú na sebe riadne plávacie pomôcky. Nezabúdajte tiež na bezpečnostné pravidlá – zákaz skákania do plytkej vody, behania okolo bazéna či potápania sa navzájom.
- Ak dieťa vdýchne vodu, sledujte ho ďalších 24 hodín. Kašeľ, únava či sťažené dýchanie môžu signalizovať sekundárne utopenie – vodu v pľúcach. Vtedy treba neodkladne vyhľadať lekársku pomoc.
- Pravidelne kontrolujte technický stav bazéna, funkčnosť filtrácie, čistotu vody a stav schodíkov či zábradlia.
- Udržujte okolie bazéna suché a upratané, odstráňte predmety, o ktoré by sa dalo potknúť. Ak máte bazén zapustený v zemi, zvážte ochrannú fóliu alebo sieť proti pádom.
Máte trampolínu? Pozor na toto
Skákanie na trampolíne je obľúbenou letnou zábavou detí. Mať vlastnú trampolínu je skvelé, no pre bezpečnosť detí treba prihliadať na tieto riziká:
- Vždy dohliadajte na to, aby na trampolíne skákalo len jedno dieťa. Pri viacerých deťoch hrozí zrážka a zranenie.
- Upozornite deti, že skákať môžu len uprostred trampolíny. Mali by sa vyhnúť krajom, kde je riziko pádu a zranenia vyššie.
- Pravidelne kontrolujte stav trampolíny, uvoľnené pružiny, diery v ochrannej sieti. Poškodená trampolína sa môže kedykoľvek pretrhnúť.
- Pod trampolínu umiestnite dopadovú podložku, ktorá stlmí prípadný pád. Dajte tiež pozor na prekážky v okolí ako stromy, ploty, ostré predmety.
Upozornenie: Ak predpoveď počasia hlási silný vietor, trampolínu dobre upevnite k zemi, alebo ju radšej úplne odložte. Letná víchrica môže trampolínu odviať a spôsobiť závažné škody.
Čo ďalšie spraviť, aby vaše stretnutia v záhrade boli bezpečné
- Dajte pozor na ostrý záhradný nábytok, sklenené dosky stolov, vyčnievajúce klince v drevených laviciach.
- Ak máte na záhrade hojdačky, šmýkačky či iné preliezky, pravidelne ich kontrolujte a udržujte v bezpečnom stave.
- Ak sa u vás behá bosými nohami, odstráňte všetky ostré predmety ako kamene, črepiny, klince. Nohy si môžete poľahky poraniť aj o skryté korene stromov.
- Pri športových aktivitách používajte správne vybavenie a ochranné pomôcky.
- Myslite aj na prípadné alergie hostí. Majte poruke lieky a gél na uštipnutie hmyzom.
- Ak máte domáce zvieratá, počítajte s tým, že pre ne môže byť rušná oslava stresujúca. Pripravte im pokojné miesto mimo diania a dohliadnite na ich interakcie s hosťami.
- Buďte ohľaduplní aj k susedom – informujte ich o plánovaných stretnutiach vopred a rešpektujte nočný pokoj po 22:00 h.
Chvíľka nepozornosti či nedbanlivosti môže pokaziť celé leto
Možno ste si doteraz neuvedomovali, k čomu všetkému môže viesť zdanlivo nevinná zábava na záhrade. No vždy je lepšie byť opatrný, ako tráviť deň na pohotovosti so zlomenou nohou alebo vybavovaním pôžičky na opravu susedovho majetku.
Zodpovedný prístup k zábave = bezstarostné leto. Niekedy však ani to nemusí stačiť a k nehode aj tak dôjde. V takých situáciách oceníte poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré za vás uhradí škody spôsobené susedom či návšteve.