Zdieľať

Nechudnime do plaviek! Pomáhame s osvetou o poruchách príjmu potravy

prevencia porúch príjmu potravy
Figúra do plaviek, zázračná diéta pred letom. S príchodom dovolenkovej sezóny sa zvyšuje frekvencia mediálnych výstupov na tému „dokonalého tela“.
prevencia porúch príjmu potravy

V spolupráci občianskym združením EDI Slovensko, ktoré zastrešuje projekt Chuť žiť, upozorňujeme na problematiku porúch príjmu potravy a na štatistiky o náraste počtu poistencov a poisteniek s „PPP“.

Medzi najznámejšie poruchy príjmu potravy, ktoré sa týkajú celosvetovo viac ako 70 miliónov ľudí, patrí mentálna anorexia, mentálna bulímia či diagnóza záchvatového prejedania. Ochorenie trvá v živote človeka priemerne 6 rokov, ale čím skôr sa PPP začnú liečiť s odbornou pomocou, tým rýchlejší je proces uzdravenia. Liečba by mala byť multidisciplinárna, teda zložená z tímu odbornej verejnosti z oblasti psychiatrie, psychológie, výživového poradenstva či peer konzultantstva.

„Podľa dát za posledné tri roky vidíme, že počet poistencov a poisteniek narastá. Obávame sa však, že tieto čísla celkom neodrážajú vážnosť situácie. Mnohí ľudia s poruchami príjmu potravy sa do rúk odborníkov ani nedostanú,“ uvádza riaditeľka revíznych a zdravotných činností MUDr. Ingrid Dúbravová.

S týmto názorom súhlasí aj zakladateľka projektu Chuť žiť Valentína Sedileková. „Odbornú pomoc vyhľadá len približne štvrtina ľudí, ktorí s poruchami príjmu potravy žijú. Je našou ambíciou zlepšovať osvetu o týchto ochoreniach a najmä povedomie o tom, že pomoc existuje.“

Počet poistencov a poisteniek vo veku od dvanásť do sedemnásť rokov vzrástol z čísla 68 v roku 2017 na 159 v roku 2022.

Svetový deň povedomia o poruchách príjmu potravy si verejnosť pripomenula 2. júna. Rozhodli sme sa zosumarizovať odporúčania, ako poruchám príjmu potravy predchádzať či ako ich riešiť.

„Odborný tím projektu Chuť žiť pre nás pripravil sumár dôležitých informácií, ktoré môžu pomôcť s rozoznaním porúch príjmu potravy u našich blízkych a ktoré sme zverejnili na našich sociálnych sieťach. Je veľmi dôležité o tejto téme hovoriť a vyhľadať odbornú pomoc čo najskôr,“ vysvetľuje hovorkyňa Kristína Baluchová, podľa ktorej by naším cieľom malo byť zdravie, nie štíhla postava. Témy PPP sú stále spájané aj s veľkým množstvom mýtov či predsudkov.

„Poruchy príjmu potravy sa netýkajú len mladých ľudí či žien. Tlak spoločnosti na výkon aj vzhľad je v dnešnej dobe enormný. Na sociálnych sieťach nás obklopujú nereálne ideály života aj krásy, pričom tento fenomén môže mať vážny negatívny vplyv na sebavedomie, sebaúctu či celkovo duševné zdravie,“ dodáva Valentína Sedileková za Chuť žiť.

Téme duševného zdravia sa dlhodobo venujeme aj prostredníctvom našich blogov či podcastov Zdravá duša, fakty a odporúčania ohľadom PPP zverejňueme aj na našich sociálnych sieťach.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.