Zdieľať

Mali ste autonehodu? Tieto poistenia vám pomôžu

havarijné a povinné zmluvné poistenie
Zapríčinili ste autonehodu alebo ste sa stali jej účastníkom? Nestrácajte hlavu, dôležité je, že sa vám po zdravotnej stránke nič vážne nestalo. O všetko ostatné sa postará poisťovňa, v ktorej máte uzatvorené poistenie auta.
havarijné a povinné zmluvné poistenie
V článku si prečítate:

V prípade, že máte uzatvorené aj nadštandardné poistenia ako je havaraijné či úrazové poistenie, o to lepšie pre vás. Pre vašu ľahšiu orientáciu vám prinášame niekoľko informácií, čo od, ktorého poistenia môžete očakávať.

Povinné zmluvné poistenie

Ako z jeho samotného názvu vyplýva, bez tohto poistenia, by ste s vaším autom nemali ani vyjsť na cestu. Uzatvorené ho musia mať všetci, ktorí majú pridelené EČV, teda aj motorky, traktory a podobné vozidlá.

PZP vám slúži ako určitý typ zodpovednosti za škodu na vozidlách či zdraví tretích strán. Ako tretiu stranu môžete rozumieť osoby, ktoré sú účastníkmi dopravnej nehody, ktorá bola zapríčinená vami.

Toto poistenie auta sa najčastejšie používa na krytie dopravných nehôd a iných menších škodových udalostí. Konkrétne poisťovňa, kde máte uzatvorené PZP prepláca škodu na zdraví a usmrtenie ostatných osôb, náklady na poškodenie a zničenie ostatných vozidiel, náklady na ušlý zisk. Náklady na ušlý zisk znamenajú, že ak spôsobíte škody právnickej osobe, ktorá používa auto na vykonávanie práce, poisťovňa by mala preplatiť časť ušlého príjmu danej osobe.

Toto poistenie však kryje len škodu spomínanej tretej strany. Vaše vozidlo, ak spôsobíte škody vy, tým pádom nie je nijak chránené. Na preukázanie platného povinného zmluvného poistenia slúži tzv. zelená karta, ktorú by ste mali mať neustále pri sebe. Táto karta vám slúži aj v zahraničí.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Havarijné poistenie

Na rozdiel od PZP je havarijné poistenie zamerané na vašu osobu a auto. Ak spôsobíte nehodu a vznikne škodová udalosť aj na vašom vozidle, nemusíte ju platiť sami. S pokrytím nákladov vám pomôže poisťovňa, v ktorej havarijné poistenie máte uzavreté.

Havarijná poistka sa oplatí najmä pre novšie vozidlá do desať rokov. Jej veľkou výhodou je, že vás nekryje len pri samotnej autonehode, ale aj pri iných životných udalostiach.

S havarijným poistením ste chránení proti vandalizmu, pri udalostiach ako sú požiare, povodne, víchrice či záplavy. Rovnako je vaše auto chránené pred stretom s divou zverou a pred krádežou.

Pri všetkých týchto udalostiach môžete od poisťovne žiadať pokrytie nákladov, ktoré boli spôsobené vášmu vozidlu alebo vašej osobe.

Pripoistiť sa dajú aj konkrétne časti vozidla, najčastejšie využívaným pripoistenie čelného skla. V tomto prípade vám poistka pokryje náklady na výmenu čelného skla.

Úrazové poistenie

Pokiaľ máte uzatvorené úrazové poistenie a počas dopravnej nehody je poškodený váš zdravotný stav, môžete žiadať pokrytie nákladov na hospitalizáciu, času nevyhnutného na liečenie a v prípade trvalých následkov môžete požiadať aj o takéto odškodnenie. Všetko však závisí, od konkrétneho typu poistenia, ktoré máte uzatvorené.

Pri uzatváraní poistenia myslite vždy aj na kvalitu poisťovne. S poisťovňou Union si môžete zaobstarať všetky poistenia na jednom mieste a môžete si byť istí, že máte za sebou tím profesionálov, ktorí sú tu pre vás.

So službou online poistenie si dokážete zaobstarať všetky služby z pohodlia domova za niekoľko minút pomocou pár klikov.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.