Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Pekné a vkusné leporelá? Existujú, len ich treba nájsť

babatko pri knihe

Knižiek pre najmenšie deti je neúrekom. S výberom konkrétneho titulu je to však ťažšie. Kúpiť tú najfarebnejšiu? Tú, z ktorej na nás pozerá mačiatko s trblietavými očami? So zvukovými nahrávkami? Alebo knižku, ku ktorej sú priložené nálepky?

Ak sa cítite stratení medzi leporelami, možno vám pomôže náš výber tohtoročných knižných noviniek pre najmenšie deti. Náš výber je čisto subjektívny, ale jedno vieme naisto. V zozname nájdete len knižky poctivé. Také, čo nelákajú lacnými trikmi, nekazia vkus, a ku ktorým sa deti neustále vracajú.

babatko pri knihe

Zdroj: vydavateľstvo Zelený kocúr

Medveď, ukáž, na čo kukáš? 

Zelený kocúr, 2019

Pre deti od 1,5 roka

Knižôčku vymyslel Eric Carle, autor svetoznámej Nenásytnej húseničky. Koncept je jednoduchý, založený na opakovaní a obmenách jednoduchého veršíka. Príklad: „Medveď hnedý, ukáž, ukáž, na čo kukáš? Na červeného vtáčika, ktorý na mňa tiež kuká.“ Vtáčik kuká na žltú kačku, kačka na modrého koníka, atď, atď. Postrehli sme výhrady k prekladu Vlada Janečka, najmä k slovu „kukať“. Možno nie je spisovné, ale je baby-friendly. Veršíky vďaka nemu ľahko plynú a dieťa si ich ľahšie zapamätá. A aby sme nezabudli, vďaka knižke sa vaše dieťa môže naučiť rozoznávať farby a zvieratká. 

Zdroj: Egreš: Zuzana Gavulová, Michal Líner

V záhrade

Egreš, 2019

Pre deti od 1,5 roka

V lete môžeme zeleninu a ovocie spoznávať aj priamo v záhrade, ale čo v zime? Výbornou pomôckou je milá knižka Zuzany Mitošinkovej a ilustrátorky Susie Hammer. Príbeh je o malej Hanke, ktorá sa učí rozoznávať ovocie a zeleninu, pripravovať z nich jedlá a stolovať ako malá slečna. Je to taký príjemný minimal – máličko textu a jednoduché obrázky v štyroch Pantone farbách. Obrysy sa naschvál trochu prelínajú, akoby ich vyfarbili samotné deti. Ku knižke sa dá prikúpiť aj pekný plagát vo veľkosti A2.

Zdroj: OZ Čítajme si spolu

Marta a Jonatán

OZ Čítajme si spolu, 2019

Pre deti od 2 rokov

Dážďovky Marta a Jonatán sa k sebe správajú všelijako – raz dobre, inokedy horšie. Jedného dňa sa však ocitnú uprostred napínavého dobrodružstva, počas ktorého pochopia, že sa vlastne ľúbia a potrebujú. Páči sa nám nielen príbeh, ale aj hravé ilustrácie Petra Horáčka. V knižke nájdete obrovský melón, ktorý sa po prevrátení strany „zázračne“ prekrojí, alebo vyrezané dierky od dážďoviek, cez ktoré môže dieťa prestrčiť pršteky. Vlastne sa ani nečudujeme, že slovenské vydanie knižky bolo nominované za Najkrajšiu detskú knihu roka 2018. A napokon, nesmieme zabudnúť ani na ďalšiu pridanú hodnotu. Kúpou Marty a Jonatána podporíte aj deti, ktoré si možno knižku nemôžu dovoliť. Výťažok poputuje vybraným neziskovkám, vrátane organizácie Človek v ohrození, OZ Návrat a OZ Cesta von. 

Zdroj: Nakladateľstvo Albatros

Malý dom, veľa koliesok v ňom

Albatros, 2019

Pre deti od 1,5 roka

Knižka s ilustráciami Vojtěcha Kubaštu je už kultovka. Vyrastali sme s ňou nielen my, ale aj naši rodičia. A pozná ju zrejme celý svet, pretože aj autorka tohto článku má doma starý exemplár leporela, ktorý vyšiel na Kube. Reedícia knižky priblíži deťom denný režim: hlavní hrdinovia vstávajú o siedmej hodine z postieľok, neskôr utekajú do školy, obedujú, hrajú sa. Pripravte sa na to, že ilustrácie majú socialistickú poetiku. Chlapček napríklad zaspáva pri okne, za ktorým žiari nielen mesiac, ale aj továreň s čmudiacimi komínmi. Textu je máličko. Čo dvojstrana, to zopár veršov Radka Malého. Najdôležitejším motívom knižky sú hodiny s pohyblivými ručičkami, ktoré sú vďaka výrezom na každej strane. Staršie deti sa môžu učiť správny čas, mladším bude k zábave stačiť krútenie hodinovými ručičkami. 

zdroj: 82 bøok & design shõp

Domčeky sveta

82 bøok & design shõp, 2019

Pre deti od 1,5 roka

Poznáte škôlkarsku hru Domček, domček, kto v tebe býva? V tejto knižke nebýva miška-pipíška ani žabka skákajka, ale dvadsať detí z celého sveta. Inés zo Španielska, Kostas z Grécka, Mali z Thajska, Nanuk z Grónska, Manolo z Mexika. A áno, aj Zuzka zo Slovenska! Každé dieťa je odeté v tradičnom odeve a prislúcha mu príbytok, typický pre svoju krajinu. Čo znamená, že ani Zuzka zo Slovenska nebýva v paneláku či radovej zástavbe, ale v krásnej drevenej chalúpke. Čisté a lineárne ilustrácie má na svedomí známa poľská ilustrátorka Michalina Rolnik, ktorá pôsobí v kultovom Varšavskom nakladateľstve Dwie Siostry. 

zdroj: Nakladateľstvo Albatros

Moje první zvířatka

Albatros, 2019

Od 1,5 roka

Obrázkových knižiek so zvieratkami je neúrekom, ale väčšinou sa nám zdajú byť ukričané a tak trochu gýčové. Ak chcete niečo iné, skúste knižku od dvoch londýnskych ilustrátoriek, ktoré si hovoria Hannah&Holly. Koncept nemôže byť jednoduchší. Sú tu len ilustrácie zvieratiek, doplnené názvami. Jednoslovné texty sú v češtine, ale to predsa nevadí. Ilustrácie sú čisté, pokojné, v krásnych pastelových farbách. To však nie je všetko, pretože jednotlivé obrázky reliéfne vystupujú, takže deti ich môžu preskúmať aj prštekmi. V sérii dotykových leporel od Hannah&Holly vyšli aj ďalšie knižky – V mori, V záhrade a Moje prvé slová. 

zdroj: nakladateľstvo Axioma

Můj první Mozart

Axioma, 2019

Od 1,5 roka

Načo detské kapely, keď môžeme krpcovi pustiť rovno Mozarta? Ono sa to na prvý pohľad nezdá, ale taká Symfónia č. 40 alebo Malá nočná hudba sú melódie veľmi príjemné aj pre deti. V tejto českej hudobnej knižke nájdete aj nahrávky ďalších skladieb od W. Ch. Mozarta. A pozor, nie sú to žiadne syntetizátorové „podmazy“, ani zvonenia zo starých Nokií. Ale kvalitné ukážky produkcií slávnych symfonických orchestrov a hudobníkov. Keď už klasika, tak nech to za to stojí. Ale keby sa drobcovi náhodou nepáčila, môžete mu darovať aj ďalšie hudobné knihy z tejto série. Napríklad leporelko s názvom Rockenroll, bejby! 

zdroj: 82 bøok & design shõp

Ako sa cítiš, medvedík?

82 bøok & design shõp, 2019

Pre deti od 1,5 roka

V knižke nájdete 26 situácií a nálad, aké pociťujú malí „medvedíci“. Niekde sa macko zlostí, pretože mu sestra zobrala hračku. Inde sa bojí skrine, v ktorom sa môže skrývať strašidlo. Inokedy je zarazený, pretože má pocit, že sa mu všetci smejú. O pocitoch a emóciách sa niekedy rozpráva ťažko. Knižka poľskej autorky a ilustrátorky Agaty Królak to uľahčí nielen vám, ale aj vašim malým medvedíkom. Tí si v nej zvládnu listovať aj sami, pretože knižka má tvrdé a zaoblené strany. Ale najlepšie bude, keď si ju budete čítať spolu. 

0
Príspevok

Na bábätko vám prispejeme až 300 €. Získajte príspevok na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Silvia Gašparcová

Autorka: Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí 🙂

Silvia Gašparcová

Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí :-)

Silvia Gašparcová

Skúsená autorka, ktorá si prešla redakciami viacerých lifestylových magazínov. Doštudovala Kulturológiu, nedoštudovala Vedu o výtvarnom umení. Baví ju dobrá literatúra, umenie a dizajn, ale bez mučenia priznáva, že nepohrdne ani trashovou popkultúrou a povrchnými článkami o móde a kozmetike. Je mamou deväťročnej Grétky. Nechodí na rodičovské kurzy a nikdy nedočítala žiadnu výchovnú príručku. Skôr je typ easy-mamy, ktorá dá na vlastný inštinkt. Našťastie, zatiaľ to stačí :-)

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.