……………

Neviditeľná mama. Čo (ne)potrebuje počuť žena, ktorá prišla o dieťa?

Smutná mama ktorá prišla o dieťa

Sú veci, o ktorých sa ťažko hovorí. Strata dieťaťa určite patrí k najťažším skúškam v živote ženy. Tešili ste sa na dieťatko a namiesto spoločných chvíľ vás čaká len prázdna postieľka.

Smutná mama ktorá prišla o dieťa

Niekedy sa osud s nami poriadne zahrá a pripraví nám skúšky, na ktoré sme absolútne nečakali. Ak žena príde o bábätko, neznamená to, že prestáva byť mamou. Aspoň na pár týždňov zažila, aké to je nosiť v sebe nový život. Je stále mama. Hoci neviditeľná pre okolie. Sú povzbudenia, ktoré dobre padnú každej trúchliacej mamine, tú sú tie najefektívnejšie z nich:

„Som tu pre teba.“

Bábätko môže odísť v rôznych štádiách tehotenstva. Niektoré sa narodia bez toho, aby dostali šancu na prvý nádych. Ďalšie detičky odchádzajú v prvých týždňoch či mesiacoch života. Smrť detičiek je našťastie zriedkavá, no možno to je jedna z príčin, prečo ľudia ani len netušia, čo povedať trúchliacej mamine.

„Čakala som krásne dievčatko. Pôrodné bolesti začali tri dni po termíne. Všetko doma bolo pripravené na jej príchod. Počas pôrodu sa jej však omotala pupočná šnúra okolo krku. Ten šok z jej odchodu bol obrovský. Okolie sa tvárilo, akoby sa to ani nestalo. Akoby som nikdy nebola tehotná. Keď som spomenula meno malej, ostalo ticho. Najviac ma trápilo to ignorovanie. Nepotrebovala som žiadne vysvetľovanie, len niekoho, komu by som sa mohla vyrozprávať,“ hovorí Janka, neviditeľná mama, ktorej sa nepodarilo viac otehotnieť. Niekedy obyčajná veta „Som tu pre teba,“ môže byť to, čo mamička najviac potrebuje.

Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

„Si silná žena.“

Možno žena, ktorá prežíva stratu, potrebuje počuť iba to jediné. Že má v sebe dostatok síl na to, aby zvládla tak ťažkú skúšku. Ak okolie v ňu verí, sama spozná, aká je skutočne silná žena. Každá na liečenie emócií potrebuje rôzny čas, avšak všetky neviditeľné maminy sa zhodnú v jednom: „Zvládnete to, pretože viete, že nemáte na výber.“

Objatie namiesto slov

Hľadáte tie správne slová, no nič vhodné vám nezišlo na um? Tak sa na ne vykašlite. Skúste objať mamičku, ktorá prišla o dieťa. Možno je to práve to, čo potrebuje viac ako soľ.

„Nie je to tvoja vina!“

Každú mamu, ktorá prišla o dieťa, prepadnú myšlienky, čo by sa stalo, keby robila niečo inak. V hlave si neustále pretáča scenár celej bolestnej udalosti, pričom hľadá ten okamih, ktorý mal fatálny následok. „Čo by bolo, keby som šla skôr k doktorovi, vyhľadala iného lekára alebo urobila niečo úplne inak?“ Minulosť už nemôžeme zmeniť. Jediné, čo sa musíme naučiť je, ju prijať. Ak vaša blízka osoba prechádza podobnou osobnou tragédiou, môžete ju podporiť aj tým, že ju ubezpečíte o tom, že to nie je jej vina.

„Si a vždy budeš mamou!“

To, čím si prechádza trúchliaca mamina, sa nedá vôbec predstaviť. Počas tehotenstva sa postupne stotožňovala s rolou mamy, pričom zrazu je všetko inak. Neviditeľná mamina sa síce nebude starať o dieťatko, ale to neznamená, že odíde z jej srdca. „Katka nám zomrela ako 2-mesačné bábätko. Zdravé dievčatko podľahlo meningitíde. Som vďačná za čas, ktorý sme mohli stráviť spolu. Stále ju budem milovať, pretože viem, že skutočnú lásku nerozdelí ani smrť. Vždy budem jej mamou,“ delí sa Ivana, ktorá vníma Katku ako svoj najväčší dar. Tvrdí, že každú ženu, ktorá prišla o dieťa, podporí, keď si niekto spomenie na to, že i ona je maminka.

Na druhej strane, nevhodne zvolené slová dokážu poriadne raniť:

„Veď bolo ešte malé!“

V mnohých ľuďoch je zakorenené presvedčenie, že čím je nižší vek bábätka, tým je bolesť znesiteľnejšia. Akoby to, že bolo s mamičkou len krátky čas, znižovalo hodnotu jeho života. Skúste sa na smrť dieťatka pozrieť cez optiku mamy. Potom pochopíte, že žiadne porovnávanie nie je namieste.

„Ešte máš jedno dieťa!“

Žiadne dieťa nie je náhradou za to, ktoré odišlo. Jeho súrodenec, či už ten, ktorý je na svete, alebo sa možno v budúcnosti narodí, nemôže zastúpiť tú bytosť, ktorá tu už nie je. Vety typu: „Neplač, ešte máš jedno dieťa!“ alebo „Netráp sa, ešte budeš mať deti!“ sú maximálne netaktné a neúctivé. Je to podobné, akoby ste žene, ktorá iba nedávno pochovala svojho manžela, povedali, že nech neplače, pretože raz sa ešte určite vydá.

„Je mu tam lepšie!“

Toto je tiež veta, ktorá dokáže zaťať do živého. Nejedna trúchliaca mamina si ju vysvetlí jednoducho: „Nebola by som pre svoje dieťatko tou najlepšou matkou, preto odišlo.“ Nie je to tak. I keď to myslíte dobre, tejto vete sa radšej vyvarujte. Jej úlohou je zľahčiť trápenie, avšak väčšinou sa takéto frázy minú účinku.

„Viem, ako sa cítiš!“

Môžeme byť empatickí, no nikdy nedokážeme kráčať v topánkach druhého človeka. Preto ani nie je možné absolútne sa vcítiť do pocitov mamy, ktorá prišla o dieťa. Hoci by ste zažili to isté, každá z vás to predsa len bude prežívať inak. Zatiaľ čo jedna maminka sa potrebuje vyrozprávať zo svojej bolesti, inej vyhovuje skôr hojivé ticho. Miesto viet typu: „Viem, ako sa cítiš,“ zvoľte radšej iné slová: „Neviem si ani predstaviť, čo prežívaš! Musí to byť skutočne náročné!“ Práve takéto vety jej poskytnú adekvátnu podporu.

Nebojte sa byť pri žene, ktorá prišla o dieťatko. Určite je pre ňu dôležité, keď vie, že nie je sama v tak náročnom okamihu.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.