Zdieľať

Ochorenia horných dýchacích ciest: ktoré sú najčastejšie?

ochorenia horných dýchacích ciest
Aj vy si myslíte, že ochorenia horných dýchacích ciest sú menej závažné ako choroby dolných dýchacích ciest? Pravdou však je, že zahŕňajú pomerne široké množstvo diagnóz – počnúc nezávažnými stavmi, s ktorými si imunita poradí aj bez liekov, až po život ohrozujúce stavy vyžadujúce okamžitý lekársky zásah. Horné dýchacie cesty najčastejšie postihujú infekcie.
ochorenia horných dýchacích ciest
V článku si prečítate:

Čo sú horné dýchacie cesty?

Dýchanie je pre nás akousi samozrejmosťou. Zvyčajne až dovtedy, kým sa neobjavia ťažkosti s orgánmi, ktoré naše dýchanie zabezpečujú.

Horné dýchacie cesty tvoria nos, nosová dutina, nosohltan a hrtan, v ktorom sú umiestnené hlasivky. Niektorí autori zaraďujú hrtan k dolným dýchacím cestám.

Aké infekcie horných dýchacích ciest sú najčastejšie?

Prechladnutia a nádcha

Ide o nezávažné ochorenie, s ktorým si imunita väčšiny ľudí poradí. Spôsobujú ho zvyčajne vírusy: rinovírusy, adenovírusy či koronavírusy, nie baktérie. Teda ide o virózy.

Typickými príznakmi bývajú:

0 %
Príspevok

Prispejeme vám 50 % z ceny vakcín Prevenar 13 a Pneumovax 23.

Zápal prínosových dutín

Ruka v ruke s nádchou ide v rôznej miere aj sinusitída, čiže zápal prínosových dutín. Najčastejšie vzniká, ak sa bežná nádcha komplikuje, zápal sa rozšíri aj na vzdialenejšie prínosové dutiny a často už býva spôsobený baktériami, a nie vírusmi.

Typicky tak po klasickej nádche pocítite zhoršenie stavu:

Zápal prínosových dutín sa nemusí objaviť len v súvislosti s nádchou. Príčinou môže byť aj stav vášho chrupu alebo zákrok u zubára – preto zbystrite pozornosť, ak pociťujete ťažkosti len na polovici hlavy, výtok len z jednej strany nosa a podobne.

Streptokoková angína

Ide o infekciu spôsobenú streptokokmi skupiny A (Streptococcus pyogenes). Angína, čiže zápal hltana, je nebezpečná, ak ju nepreliečite vhodnými antibiotikami.

Príznaky angíny:

Neliečená či nedoliečená angína môže viesť k zriedkavým, ale vážnym komplikáciám – k akútnemu neinfekčnému zápalu obličiek (postreptokoková glomerulonefritída), zápalu srdca pri reumatickej horúčke či zápalu kĺbov. Tieto komplikácie sa objavujú až po prekonaní samotnej angíny s odstupom dní až týždňov. Nespôsobuje ich už samotný streptokok, ale chybne regulovaný imunitný systém.

Infekčná mononukleóza spôsobená vírusom EBV typicky prebieha tiež pod obrazom angíny. V takom prípade antibiotiká nezaberajú, pri podaní niektorých antibiotík dochádza k výsypu na koži.

Zdroj: Adobe Stock

Epiglotitída

Je to závažná infekcia s rýchlym priebehom, ohrozuje chorého na živote a vzniká náhle, z plného zdravia. Najčastejšie sa objavuje u detí vo veku 1 až 5 rokov a býva spôsobená baktériou Haemophillus influenzae typu B. Je zriedkavá, očkovanie proti H. influenzae patrí medzi povinné detské očkovania.

Príznaky epiglotitídy sú:

Laryngitída, laryngotracheitída

Laryngitída, čiže zápal hrtana, patrí k najčastejším infekciám horných dýchacích ciest. Strašiakom je najmä pre rodičov malých detí. Tie kvôli odlišným pomerom v dýchacích cestách môžu mať ťažký až život ohrozujúci priebeh laryngitídy. U dospelých zvyčajne ide o nezávažné ochorenie. Spôsobujú ho vírusy.

Príznaky laryngitídy u detí:

Prvá pomoc pri laryngitíde u detí spočíva v dýchaní studeného vzduchu. Dieťa zabaľte do deky a vyneste von na vzduch, zároveň volajte 112. Ak máte doma čapík s kortikoidmi, vložte ho dieťaťu do konečníka.

Príznaky laryngitídy u dospelých:

Liečba infekcií horných dýchacích ciest

Vírusové infekcie, ak nespôsobujú príznaky vyžadujúce návštevu lekára, u inak zdravých ľudí riešime len liečbou príznakov.

Vykašliavanie či odchod hlienov z dutín môžete podporiť mukolytikami a expektoranciami. Pomôžu aj bylinky – skorocel, materina dúška či prvosienka jarná.

Na upchatý nos môžete siahnuť po kvapkách či sprejoch do nosa – pozor, neužívajte ich príliš dlho, inak vzniká začarovaný kruh a nebudete bez nich vedieť normálne dýchať.

Lieky proti teplote pôsobia aj ako lieky proti bolesti, užívajte ich len po prečítaní príbalového letáku alebo porade s lekárom či lekárnikom, najmä ak užívate aj iné lieky.
Dôležitý je odpočinok a dostatočný príjem tekutín.

Ak si vzhľadom na priebeh choroby nie ste istí, či potrebujete antibiotiká, poraďte sa s lekárom. Vyšetrenie zápalových parametrov spolu s klinickým vyšetrením dá odpoveď na túto otázku.

Infekcie horných dýchacích ciest – kedy navštíviť lekára?

Akútne potrebujete lekársku pomoc, ak pri infekcii horných dýchacích ciest pozorujete:

K obvodnému lekárovi choďte, keď máte kašeľ trvajúci viac ako tri týždne, vykašliavate krv, máte príznaky infekcie, ktoré sa nelepšia ani po niekoľkých dňoch, ste zachrípnutí viac ako tri týždne, cítite pretrvávajúcu bolesť hrdla, prípadne zväčšenie krčných uzlín či jednostranné zväčšenie mandle.

Infekcie horných dýchacích ciest – prevencia

Ak vás trápia častejšie infekcie horných dýchacích ciest, vyhýbajte sa prašnému prostrediu, nebezpečným materiálom či chemikáliám, nefajčite.

Podporte imunitu rozumným otužovaním, pohybom vonku a vyváženou stravou. Pri návšteve hromadného podujatia používajte rúško alebo respirátor. Spite vo vyvetranej neprekúrenej miestnosti.

Autorka: Katarína Kosová

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 

https://www.gponline.com/respiratory-tract-infections-red-flag-symptoms/respiratory-system/article/1310931
https://medlineplus.gov/ency/imagepages/19378.htm
https://www.wikiskripta.eu/w/Akutn%C3%AD_epiglotitid
https://www.microbiologybook.org/Slovak/slovak-bact-chapter12.htm

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.