Zdieľať

Meningokový zápal mozgových blán. Ako sa chrániť pred meningokokmi?

meningokový zápal mozgových blán
Meningokoková meningitída je nebezpečné ochorenie s rizikom vážnych komplikácií. Môže mať veľmi rýchly priebeh. Päť až desať percent ľudí s touto chorobou zomiera napriek liečbe. Preto je veľmi dôležité rozpoznať príznaky meningitídy včas a liečiť ju čo najskôr.
meningokový zápal mozgových blán
V článku sa dočítate

Čo sú meningokokové infekcie a čo by ste mali o nich vedieť?

Čo sú meningokokové infekcie?

Ide o skupinu ochorení. Meningokok (baktéria Neisseria meningitidis) spôsobuje zápal mozgových blán (obalov, ktoré chránia mozog). Môže vzniknúť otrava krvi (sepsa). Zriedkavá je septická artritída (infekcia kĺbov). Poznáme aj meningokokový zápal pľúc či spojiviek.

Ako sa dá nakaziť meningitídou?

Zápal mozgových blán spôsobujú aj iné baktérie, meningokok je jednou z nich. Táto baktéria je prítomná aj u časti zdravých ľudí napríklad v nosohltane. Nosičmi je päť až dvadsaťpäť percent populácie. Títo zdraví nosiči môžu preniesť nákazu na iného, oslabeného človeka, ktorý môže ochorieť.

Je dôležité, aké kmene meningokoka sú v hre. Invazívne kmene dokážu vyvolať život ohrozujúce ochorenie, kým infekcia neinvazívnymi niekedy prebehne ako bežné prechladnutie.

Meningokok sa šíri kvapôčkami, pričom mimo ľudského organizmu nie je veľmi životaschopný. Zvyčajne sa prenesie až dlhodobejším a veľmi blízkym kontaktom s bacilonosičom – v spoločnej domácnosti alebo pri bozkávaní. Prenos pitím spoločného nápoja, jedením spoločného jedla či fajčením tej istej cigarety nie je taký pravdepodobný.

Meningitída sa častejšie objavuje v zime a na jar. Najviac ohrozuje malé deti, dospievajúcich či mladých dospelých.

Príznaky meningitídy

Prvé príznaky neraz pripomínajú chrípku. Z plného zdravia sa objavia:

Vyrážky pri meningokokovej sepse v podobe drobných podkožných krvácaní (petechie) sú veľmi vážnym príznakom. Typické je, že ak na ne pritlačíte sklíčko, nevyblednú.

Príznaky sa nemusia objaviť všetky a naraz. Niekedy na typické symptómy nadviažu bolesti nôh, studené ruky a nezvyčajná farba kože.
V niektorých prípadoch meningitída nevznikne náhle, ale nadväzuje na iné respiračné infekcie.

Príznaky meningitídy u bábätka môžu byť netypické – dráždivosť alebo nadmerná spavosť a letargia, odmietanie jedla, plač vysokým tónom, vyklenutie fontanely – mäkkého miesta vpredu hore na hlavičke. Mnohé deti majú ťažkosti s chôdzou.

0
Príspevok

Na bábätko vám prispejeme až 300 €. Získajte príspevok na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Koho najviac ohrozuje meningokoková meningitída?

Zdroj: Adobe Stock

Meningokoková meningitída: Diagnostika

Diagnostika meningokokovej infekcie je založená na anamnéze, klinickom vyšetrení a laboratórnych výsledkoch. Lekára budú zaujímať okolnosti ochorenia, výsledok vyšetrenia na stuhnutosť šije a niektoré typické príznaky dráždenia mozgových obalov.

Diagnostiku podporia výsledky odberov krvi a najmä dôkaz zápalu mozgových blán v mozgovomiechovom moku. Vyšetrenie mozgomiechového moku je nepríjemné, nakoľko odber prebieha vpichnutím ihly do spodnej časti chrbtice, dá sa však vydržať. Pri vyšetrení budete sedieť obkročmo na stoličke s nahrbeným chrbtom alebo ležať na boku.

Po punkcii je potrebné ležať 30 až 60 minút na bruchu a následne na chrbte počas 24 hodín, aby nevznikol postpunkčný syndróm sprevádzaný bolesťami hlavy, nevoľnosťou, zvracaním, poruchami zraku či sluchu.

Liečba meningokového zápalu mozgových blán

Ak spozorujete príznaky meningokokovej meningitídy, zavolajte 112. Choroba môže mať veľmi rýchly nepriaznivý priebeh. Je potrebné ihneď začať s podávaním antibiotík do žily a zároveň sledovať životné funkcie, zrážanlivosť krvi a včas rozpoznať prípadný vznik komplikácií.

Antibiotiká sa pri meningitíde podávajú do žily. Je preto nevyhnutná hospitalizácia, meningitída sa nelieči doma. Ak máte meningitídu, musíte byť izolovaní, aby ste nenakazili ostatných.

Ak ste boli v kontakte s chorým na meningitídu, poraďte sa s lekárom, bude zrejme potrebné užívať preventívne antibiotiká.

Meningokoková sepsa

Meningokoková sepsa je vážnou komplikáciou, ľudovo nazývanou „otrava krvi“. Jej priebeh je veľmi rýchly a má vysokú úmrtnosť. Stav chorého sa veľmi rýchlo mení, na koži sa začnú objavovať zakrvácania červenofialovej farby, dochádza k poruche vedomia až kóme.

Meningokoková sepsa je najrýchlejšie smrtiace infekčné ochorenie – až polovica pacientov, ktorí zomrú, zomiera do 24 hodín. Pätina z tých, ktorí prežijú, má trvalé následky – poruchy zraku, sluchu alebo je nutné amputovať im končatiny.

Zdroj: Adobe Stock

Prevencia meningokokovej infekcie

Najlepšou prevenciou je očkovanie proti meningokokom, ktoré nie je povinné, ale dobrovoľné. Očkovanie zvážte najmä v prípade, ak patríte do rizikovej skupiny – malé deti, adolescenti, ľudia žijúci v internátoch, kasárňach, domovoch pre seniorov, cestovatelia do endemických oblastí – subsaharská Afrika, Južná Amerika, pútnici do Mekky a Mediny, fajčiari a podobne.

V našich oblastiach sú najčastejším pôvodcom meningokokovej infekcie meningokoky skupiny B a C, menej skupiny Y a W. Na Slovensku sú 2 druhy vakcín: jedna chráni proti meningokokom skupiny B, druhá proti skupinám A, C, W-135, Y.

Ak cestujete do rizikových oblastí, je potrebné dať sa zaočkovať najmenej 10 dní pred odchodom, pričom účinnosť očkovania sa uvádza 3 roky – potom je potrebné preočkovanie.

Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša zaujímavé informácie pre širokú verejnosť v spolupráci s pozvanými odborníkmi z rôznych oblastí vedy a výskumu.

Autorka: Katarína Kosová

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 
https://www.akutne.cz/res/publikace/16-postpunkcni-syndrom.pdf

https://www.cdc.gov/meningococcal/about/symptoms.html

https://www.infektionsschutz.de/erregersteckbriefe/meningokokken.html#c3754

https://www.wikiskripta.eu/w/Invazivn%C3%AD_meningokokov%C3%A1_onemocn%C4%9Bn%C3%AD

https://www.health.nsw.gov.au/Infectious/factsheets/Pages/meningococcal_disease.aspx

https://www.infekce.cz/DoporMenPur17.htm

http://www.ockovanieinfo.sk/sekcia-sk-34-Meningokokov-meningitda

 

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.