Zdieľať

Letíte za exotikou? Na toto by ste pred odchodom nemali zabudnúť

Svet je dnes otvorený viac ako kedykoľvek predtým. Pochopiteľne nás lákajú exotické miesta, vône, chute a všetko, čo je pre nás nové a zaváňa dobrodružstvom. Určite to poznáte. Len máločo sa vyrovná tomu príjemnému adrenalínu z objavovania neznámeho.

Ešte predtým, ako sa vyberiete spoznávať nepoznané, majte na pamäti, že zodpovedná príprava na (nielen) ďalekú cestu je polovica úspechu (zvyšok je veľakrát o šťastí).  Prinášame vám preto niekoľko užitočných tipov, ktoré sa rozhodne neoplatí ignorovať. 🙂

Efektívne sa zbaliť je základ

Treba mať na pamäti najdôležitejšie faktory: Do akej destinácie máte namierené? Akú maximálnu veľkosť batožiny si môžete zobrať do lietadla? Verte alebo nie, niekedy (najmä v prípade niektorých dám) je dobré mať určité váhové limity. S kompletným šatníkom sa predsa len necestuje ľahko. 🙂

S množstvom oblečenia to naozaj netreba preháňať. Vezmite si niekoľko kusov spodnej bielizne, kombinovateľných košieľ, tričiek, mikín a pohodlnú obuv. Pohodlie počas cestovania určite oceníte a malo by byť na prvom mieste. Jeden „fancy“ outfit v prípade návštevy reštaurácie či kokteil baru, vyžadujúceho dress code, bude viac ako postačujúci. Obchody sú všade a v prípade nutnej potreby si jednoducho danú vec kúpite na mieste.

Ak pravidelne beriete nejaké lieky, v prípade dlhých letov ich umiestnite do príručnej batožiny.

Doklady majte takisto pri sebe. Pred odchodom si určite nezabudnite zhotoviť fotokópie všetkých potrebných dokladov, ktoré umiestnite do kufra.

Či už ste vášniví čitatelia, alebo len čisto „dovolenkoví“, mali by ste pouvažovať nad  čítačkou kníh, do ktorej bez problémov umiestnite viacero knižných titulov, no vašu batožinu zaťaží len minimálne.

Pamätajte tiež na to, že napriek pokročilej dobe je ešte stále prekvapivo veľa miest a prevádzok, kde sa nedá platiť kartou. Vždy je dobré mať pri sebe nejakú hotovosť, najlepšie rozmiestnenú na viacerých miestach.

Cestovný pas

Takmer v celej Európe vám na cestovanie stačí občiansky preukaz. Na návštevu exotických krajín však budete potrebovať pas. Jeho platnosť je dobré preveriť si v dostatočnom predstihu pred cestou, mnohé krajiny totiž vyžadujú jeho troj- alebo šesťmesačnú platnosť po návrate.

Ak ste vášniví cestovatelia, ktorí už precestovali kus sveta, pri návšteve arabských a moslimských krajín sa treba mať na pozore. Sú totiž mimoriadne alergické na izraelskú pečiatku vo vašom pase. Vzájomná nevraživosť týchto národov vám tak môže znemožniť ich návštevu. S izraelskou pečiatkou v pase sa nedostanete napríklad do Sýrie, Spojených arabských emirátov, Libanonu a problém môžete mať takisto v Tunisku.

Platí to však aj naopak. V Izraeli takisto neoceňujú fakt, že máte precestované arabské krajiny, skomplikovať situáciu vám to môže aj na ceste do Spojených štátov, Austrálie či Kanady.

Existuje však riešenie. Na rozdiel od občianskeho či vodičského preukazu môžete vlastniť hneď niekoľko cestovných pasov. S jedným môžete cestovať po arabských krajinách a druhým po zvyšku sveta. Jednoduché! 🙂

Víza

Otázka víz je veľmi individuálna. Je dobré sa vopred informovať o požiadavkách konkrétnej krajiny, do ktorej máte v pláne vycestovať. Sú krajiny, do ktorých nepotrebujete turistické víza v prípade, že váš pobyt na danom mieste nepresiahne 90 dní. Patria medzi ne napríklad Japonsko, Island, Chile, Izrael, Brazília, Argentína, Barbados, Bahamy a iné.

Ak však chcete navštíviť Thajsko, jeho podmienky sú – za určitých okolností – trochu komplikovanejšie. Pri pobyte, ktorý nepresahuje 30 dní, nie sú turistické víza potrebné. No ak vstupujete na pôdu krajiny cez pozemné hranice z niektorej zo susedných krajín (Kambodža, Laos, Mjanmarsko, Malajzia), váš pobyt nesmie presiahnuť 15 dní. Navyše, môžete tak učiniť maximálne dvakrát do roka.

V každom prípade platí, že každá krajina má svoje špecifiká, a preto sa nezabudnite informovať o potrebných krokoch včas.

Očkovanie, prevencia alebo ako chrániť svoje zdravie v exotike

Pred každou cestou do exotiky je dobré nezabúdať na možné zdravotné riziká v závislosti od oblasti, v ktorej sa budete pohybovať. Očkovanie by preto malo byť povinnou jazdou každého cestovateľa. Môžete tak predísť mnohým nepríjemnostiam, v horšom prípade aj ohrozeniu života.

Je veľké množstvo ochorení, ktorými sa môžete nakaziť len v určitých oblastiach. Keďže je normálne, že sa bežný cestovateľ s mnohými ochoreniami nikdy nestretol, prirodzene na ne nemá vytvorené protilátky. A práve v tom spočíva význam očkovania. Očkovanie takisto pomáha predísť riziku „importu“ nákazy do ostatných krajín.

Napriek vysokej účinnosti očkovacích látok netreba zanedbávať ani potrebnú prevenciu. Dostatočná hygiena rúk či potravín by mala byť samozrejmosťou. Pite vodu len z overených zdrojov a chráňte sa pred poštipnutím hmyzom. V exotických krajinách sú naše repelenty často neúčinné. Preto hneď po príchode namierte do prvej lekárne, kde sa zásobte prípravkami vyrobenými priamo na mieru daného prostredia.

Poďme si aspoň stručne zhrnúť, aké očkovania by ste mali podstúpiť pred návštevou jednotlivých území:

  • Afrika – odporúča sa očkovanie proti žltej zimnici, hepatitíde typu A a B, meningokokovej meningitíde, malárii, brušnému týfusu a pri dlhodobom pobyte aj očkovanie proti cholere.

  • Blízky Východ – odporúča sa očkovanie proti žltej zimnici, brušnému týfusu, v rizikových oblastiach proti malárii

  • Ázia – povinným očkovaním je očkovanie proti žltej zimnici, odporúčajú sa očkovania proti hepatitíde typu A, B, brušnému týfusu, besnote, japonskej encefalitíde, cholere, kliešťovej encefalitíde.

  • Austrália, Nový Zéland, Oceánia – odporúča sa očkovanie proti žltej zimnici, hepatitíde typu A, B, cholere, japonskej encefalitíde, malárii.

  • Južná Amerika – odporúča sa očkovanie proti žltej zimnici, hepatitíde typu A a B, brušnému týfusu, cholere, malárii.

Čo by mala obsahovať cestovná lekárnička?

Iste nám dáte za pravdu, ak povieme, že na cestách často vznikajú situácie, kedy sa bez základnej výbavy liekov nepohnete ani na krok. Vždy je, samozrejme, možné zakúpiť ich v lekárni priamo na mieste, no v čase núdze určite oceníte základnú výbavu .

Väčšinu alternatív nám dostupných liekov nie je problém zohnať v akejkoľvek lekárni. V prípade čierneho uhlia sa však oplatí vziať si so sebou balíček kúpený u nás. Na naše črevá totiž účinkuje najspoľahlivejšie.

Na čo by sme teda určite nemali zabudnúť?

  • Lieky proti horúčke a bolesti – ibuprofen, Paracetamol, Diazepam, prípadne Veral, Tramal, Algifen.

  • Liečba hnačky – čierne uhlie, Endiex, Imodium, Reasec.

  • Lieky proti zápche – Fructolax, glycerínové čapíky, Fenolax, Easylax.

  • V prípade zvracania – Smecta, Motilium, Torecan.

  • V prípade uštipnutia hmyzom – Fenistil, Claritin a, samozrejme, buďte zásobení repelentmi, ktoré je najlepšie kúpiť v krajine pobytu.

Záležitostí, na ktoré sa treba v prípade ciest do exotiky pripraviť, nie je práve málo. No čím skôr ich začnete krok za krokom riešiť, tým lepšie pre vás. Ušetríte si tak množstvo zbytočných stresov. My vám prajeme pevné nervy a šťastnú cestu! 🙂

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.