Zdieľať

Lymfatický systém: Ako fungujú lymfatické uzliny v našom tele?

ochorenia lymfatického systému
Lymfatický systém je súčasť imunitného systému každého človeka a má množstvo funkcií. Napríklad chráni organizmus pred votrelcami, ktorí vyvolávajú choroby, udržiava hladinu telesných tekutín, vstrebáva tuky tráviaceho traktu a odstraňuje bunkový odpad. Zdravé fungovanie lymfatického systému negatívne ovplyvňujú rôzne blokády, choroby a infekcie. Ako funguje a aké ochorenia s ním súvisia?
ochorenia lymfatického systému
V článku si prečítate:

Lymfatický systém je súčasťou imunitného systému. Pozostáva z lymfy, lymfatických uzlín a ciev, zberných ciest, sleziny, týmusu, mandlí a adenoidov, kostnej drene, Peyerových plátov a slepého čreva.

Vo všeobecnosti môžeme lymfatický systém charakterizovať ako sieť tkanív, ciev a orgánov, ktoré spolupracujú na presune lymfy späť do krvného obehu. Lymfa je žltastá vodnatá tekutina s podobným zložením ako krvná plazma.

Plazma, lymfa, krvný obeh

Každý deň pretečie našimi tepnami a menšími krvnými cievami asi 20 litrov plazmy. Po odovzdaní živín do buniek a tkanív prijme od buniek odpadové produkty.

Približne sedemnásť litrov sa vráti späť do krvného obehu. Zvyšné tri litre presakujú cez kapiláry do tkanív nášho tela. Lymfatický systém túto tekutinu – teraz nazývanú lymfa, zhromažďuje z tkanív v tele a posúva ju ďalej, až kým sa nevráti do krvného obehu.

Lymfatický systém: funkcie

Lymfatický systém má mnoho funkcií. Kľúčovými sú tieto:

Udržiava hladinu tekutín v organizme:  Lymfatický systém zhromažďuje prebytočnú tekutinu, ktorá odteká z buniek a tkanív v celom tele, a vracia ju do krvného obehu.

Absorbuje tuky z tráviaceho traktu: Lymfa zahŕňa aj tekutiny z čriev, ktoré obsahujú tuky a bielkoviny, a transportuje ich späť do krvného obehu.

Chráni telo pred útočníkmi zvonku: Lymfatický systém je súčasťou imunitného systému. Produkuje a uvoľňuje lymfocyty (biele krvinky) a ďalšie imunitné bunky. Tie monitorujú a následne ničia baktérie, vírusy, parazity a huby, ktoré do tela vniknú, ani nevieme ako.

Prenáša a odstraňuje odpadové produkty a tiež abnormálne bunky z lymfy.

Poistenie onkologických chorôb vás finančne podrží, aby ste sa mohli plne sústrediť na liečbu. Navyše získate overenie diagnózy a poistenie detí na zmluve rodiča zadarmo.

Z čoho sa skladá lymfatický systém?

Lymfatický systém sa skladá z mnohých častí, a teda vôbec nie je jednoduchý. Je to unikátne prepojenie viacerých orgánov, ktoré spoločne pracujú na všetkých funkciách systému.

Lymfa – tiež nazývaná lymfatická tekutina, je nazbieraná prebytočná tekutina, ktorá odteká z buniek a tkanív. Prenáša bielkoviny, minerály, tuky, živiny, poškodené bunky, rakovinové bunky, baktérie, vírusy a podobne. Lymfa taktiež transportuje biele krvinky (lymfocyty) bojujúce proti infekcii.

Lymfatické uzliny – sú žľazy v tvare fazule, ktoré monitorujú a čistia lymfu, ktorá sa cez ne filtruje. Práve uzliny dokážu zachytiť poškodené a rakovinové bunky z lymfy. Taktiež produkujú a ukladajú lymfocyty a iné bunky imunitného systému, ktoré ničia baktérie a iné škodlivé látky.

VEDELI SE, ŽE...

V tele máte roztrúsených asi 600 lymfatických uzlín. Niektoré existujú ako jeden uzol; ostatné tvoria úzko prepojené skupiny – reťazce. Najznámejšie uzliny nájdeme v podpazuší, na slabinách a na krku. Lymfatické uzliny sú navzájom poprepájané lymfatickými cievami.

Lymfatické cievy – sú sieťou mikrociev (kapiláry) a väčších „rúrok“ umiestnených po celom tele. Transportujú lymfu preč z tkanív smerom k väčším cievam nazývaným zberné kanály. Fungujú podobne ako žily: pracujú pod veľmi nízkym tlakom a majú v sebe sériu ventilov, ktoré udržujú tekutinu v pohybe jedným a tým správnym smerom.

Zberné kanály – lymfatické cievy vyprázdňujú lymfu do pravého a ľavého lymfatického kanála (nazývaného aj hrudný kanál). Tieto kanály sa spájajú so žilou pod kľúčnou kosťou, ktorá vracia lymfu do krvného obehu. Návrat lymfy do krvného obehu pomáha udržiavať normálny objem krvi a krvný tlak. Zabraňuje tiež nadmernému hromadeniu tekutiny okolo tkanív (edém).

Slezina – je najväčší orgán lymfatického systému sa nachádza na ľavej strane pod rebrami. Slezina filtruje krv, je cintorínom červených krviniek, tvorí biele krvinky, ktoré bojujú s infekciami a chorobami.

Týmus – sa nachádza v hornej časti hrudníka pod hrudnou kosťou a hovorí sa mu aj detská žľaza. Dozrieva v ňom špecifický typ bielych krviniek – T-lymfocyty.

Mandle a adenoidy – ich funkcia je jasná, zachytávajú patogény z jedla, ktoré jeme, a zo vzduchu, ktorý dýchame. Sú prvou líniou obrany organizmu proti vírusom, baktériám a ďalším cudzorodým látkam.

Kostná dreň – je mäkké, hubovité tkanivo uprostred určitých kostí (bedrová a hrudná kosť). V kostnej dreni sa tvoria biele krvinky, červené krvinky a krvné doštičky.

Peyerove pláty – sú malé zhluky lymfatického tkaniva v sliznici, ktorá lemuje tenké črevo. Monitorujú a ničia škodlivé baktérie v črevách.

Slepé črevo – obsahuje takzvané lymfoidné tkanivo, ktoré dokáže zničiť baktérie skôr, ako porušia stenu čreva. Vedci sa tiež domnievajú, že slepé črevo hrá úlohu pri usídlení dobrých baktérií v črevách.

Zdroj: Adobe Stock

Ochorenia a poruchy lymfatického systému

Cievy, žľazy a orgány, ktoré tvoria lymfatický systém, môže ovplyvniť mnoho rôznych stavov. Niektoré súvisia s vývojom plodu pred narodenín, iné sa objavia v detstve. Ďalšie vznikajú v dôsledku choroby alebo zranenia, kedykoľvek v priebehu života. K častým chorobám a poruchám lymfatického systému patria:

Zväčšené lymfatické uzliny (lymfadenopatia)

Zväčšené (zdurené) lymfatické uzliny sú spôsobené infekciou, zápalom alebo rakovinou. Bežné infekcie, ktoré môžu vyvolať zväčšenie lymfatických uzlín, zahŕňajú streptokokovú infekciu, mononukleózu, infekciu HIV a tiež infikované kožné rany.

Opuch alebo nahromadenie tekutiny (lymfedém)

Lymfedém je výsledkom zablokovania lymfatického systému. Táto blokáda vzniká zjazveným tkanivom z poškodených lymfatických ciev alebo uzlín. Lymfedém je častý aj u osôb, ktorým boli odstránené lymfatické uzliny alebo absolvovali ožarovanie na liečbu rakoviny.

Hromadenie lymfatickej tekutiny je najčastejšie viditeľné v rukách a nohách. Lymfedém môže byť veľmi mierny, ale aj bolestivý a znetvorujúci.

Pacienti s lymfedémom sú ohrození vážnymi a potenciálne život ohrozujúcimi hlbokými kožnými infekciami.

Rakovina lymfatického systému

Lymfóm je rakovina lymfatických uzlín. Vzniká vtedy, keď lymfocyty nekontrolovateľne rastú a množia sa. Existuje niekoľko rôznych typov lymfómov, napríklad Hodgkinov lymfóm a non-Hodgkinov lymfóm. Niekedy blokujú lymfatické kanály nádory.

Ďalšie poruchy lymfatického systému:

Prevencii, príznakom a liečbe problémov lymfatického systému sa budeme venovať v ďalších článkoch.

Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša zaujímavé informácie pre širokú verejnosť.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 

https://www.livescience.com/26983-lymphatic-system.html
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/21199-lymphatic-system
https://www.medicalnewstoday.com/articles/303087
https://lymphaticnetwork.org/living-with-lymphedema/lymphatic-disease

 

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.