Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Letná údržba vášho „tátoša“

letná údržba auta
Leto je neodmysliteľne spojené s cestovaním a hoci mnohé obmedzenia spojené s pandémiou pretrvávajú, cestovanie autom je pomerne bezpečnou možnosťou. Akú údržbu si vaše auto vyžaduje počas letných mesiacov?
letná údržba auta
V článku si prečítate:

Starostlivosť o auto a jeho údržba je v letných dňoch rovnako dôležitá ako v ostatných mesiacoch roka. Prinášame vám preto niekoľko rád, aby ste sa vyhli zbytočným poruchám cestou na dovolenku.

Čistá klimatizácia

Či už ste skúsený vodič alebo neskúsený nadšenec, život na letných cestách bez klimatizácie je už takmer nemožný. Často nejde len o vec pohodlia, ale rovnako bezpečnosti, nakoľko vodič v klimatizovanom aute dokáže promptne reagovať na nástrahy vozovky v porovnaní s majiteľom automobilu, ktorému steká pot po tvári.

Byť vybavený dobrou klimatizáciou vo svojom aute však nestačí. Dôležité je čistenie klimatizácie a jej údržba. Ak sa tieto dve veci zanedbajú, môžete čakať problémy.
Tie sprevádza pri klimatizácii nepríjemný zápach alebo neobvyklé zvuky.

Najčastejšou poruchou klimatizácie je únik chladiacej kvapaliny. Ten má za následok neúčinnosť klímy, a tak sa nedosahuje dostatočné vychladenie vozidla.

Majitelia vozidiel často prichádzajú do styku aj s problémom klíma-kompresoru. Ten funguje za pomoci špeciálneho vysoko viskózneho oleja, ktorého úloha pre klimatizáciu sa dá prirovnať k oleju v motore. Preto je dôležité tento olej meniť. Jeho nedostatok vedie k poškodeniu klíma-kompresoru.

Čiže predchádzať možným problémom s vašou klimatizáciou v aute sa dá najmä pravidelným čistením, dopĺňaním potrebných látok a výmenou filtrov.

Takisto je vhodné päť či desať minút pred dojazdom do cieľa klimatizáciu vypnúť. Týmto úkonom vám môže vyschnúť výparník a tak sa zabráni tvorbe a usádzaniu baktérií.

Správne nastavené brzdy

Nemusíte si naplánovať cestu naprieč Európou, aby ste dbali o zásadnú vec: vaše brzdy. Odborníci varujú, že brzdová sústava musí fungovať pre všetky kolesá súčasne a rovnako intenzívne.

Ak to tak nie je, ohrozujete svoju bezpečnosť a bezpečnosť svojich spolucestujúcich, ktorá zaváňa nežiadúcou kolíziou. Ideálne je preto navštíviť servis, kde účinnosť bŕzd zmerajú špeciálne zariadenia.

Odborníci rovnako kontrolujú aj brzdovú kvapalinu a to nielen jej množstvo, ale aj teplotu. Neprimeraná, nižšia teplota, má za následok vytváranie bublín, čo môže spôsobiť neželanú brzdnú reakciu. Ak by vás predsa brzdná reakcia prekvapila, nezabúdajte na svoje povinné zmluvné poistenie.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Syndróm vyvretej vody a kontrola oleja

Horúce počasie dáva zabrať nejednému motoru a zrejme každý motorista pozná situáciu, kedy mu vyvrela voda.

Za bežných okolností to môže byť dôsledkom nefunkčného chladiča či prasknutého tesnenia pod hlavou valca. Horúčavy k tomuto stavu rozhodne prispejú. Ak by ste sa do takejto situácie dostali, pomôcť schladiť motor vám pomôže spustenie kúrenia na najvyšší stupeň.

Teplý vzduch z motora sa v tomto prípade odsáva smerom do kabíny a tak si môže motor na chvíľu oddýchnuť.

Poctivá údržba auta si žiada aj kontrolu hladiny motorového oleja. To je možné uskutočniť tak, že pri studenom motore, keď je olej stečený dolu, vytiahnete mierku, zároveň ju očistíte napríklad pomocou handry a opäť zasuniete do motora. Po opätovnom vytiahnutí by mala byť hladina oleja medzi dvoma ryskami označujúcimi minimum a maximum.

Zvýšenie výkonu akumulátora

Nemenej dôležité je sledovanie správnej činnosti akumulátora. V súčasnosti sa väčšinou používajú takzvané bezúdržbové akumulátory a tým pádom motorista nemusí sledovať hladinu elektrolytu a dolievať destilovanú vodu. Výkonu akumulátora môžete pomôcť očistením kontaktov či odstránením zoxidovanej vrstvy brúsnym papierom.

Letné pneumatiky

Jazda po rôznych typoch vozoviek si rovnako vyžaduje údržbu pneumatík. Preto je potrebné ich natlakovať najvyšším tlakom vzduchu. Rovnako aj rezervnú pneumatiku.

Dôležité je dbať na rovnomerné natlakovanie pravého a ľavého kolesa. Takisto si treba dať pozor, aby behúň a bočnica nemali žiadne praskliny. V zásade platí, že dezén by mal mať aspoň tri milimetre.

Viac svetla, viac jazdy

Dlhšie jazdy sa nezaobídu ani cestovaním za tmy. S tým súvisí údržba vašich svetlometov. V prípade používania halogénových žiaroviek dlhšiu dobu odborníci odporúčajú, aby ste ich pred časovo náročnejšou trasou vymenili. Netreba sa spoliehať na to, že máte so sebou rezervné žiarovky, nakoľko vás môže prekvapiť noc a nehostinné prostredie.

Menenie stieračov

Obdobne ako v zime, neodmysliteľným spoločníkom pri jazde v lejaku sú vaše stierače. Bez ich fungovania je ďalšia jazda počas dažďa prakticky nemožná. Aj preto je dôležité dbať na ich výmenu. Ideálne by mala prebiehať dvakrát ročne.

Jazda autom počas leta má svoje špecifiká, na ktoré sa treba pripraviť. Bez patričnej údržby zbytočne riskujete a kazíte si dokonalý zážitok z jazdy. Takisto sa nezaobídete bez povinného poistenia. Našťastie pre váš čas, PZP online je dnes už samozrejmosťou. Želáme vám veľa šťastných kilometrov.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.