Zdieľať

Na čo by ste nemali zabudnúť pri jarnej údržbe auta?

S príchodom jari je tu aj čas na údržbu vášho auta. Každý myslí na prezutie pneumatík, to však nie je všetko. Prečítajte si, na čo pri jarnej údržbe určite netreba zabudnúť, aby ste neboli v lete nepríjemne prekvapení.

Prichádza jar a s ňou okrem krásnych rozkvitnutých stromov, príjemného počasia a alergií aj čas postarať sa o svoje autíčko. Väčšina pravdepodobne nezabudne vymeniť zimné pneumatiky za letné, to však nie je všetko, na čo treba pri jarnej údržbe auta myslieť. Posolené cesty, nepriaznivé počasie, pravidelné používanie stieračov a napríklad aj časté brzdenie môžu spôsobiť, že vaše auto nebude fungovať úplne na 100 %. Dopriať mu v jarných mesiacoch viac pozornosti nie je na škodu a keby vaše auto vedelo rozprávať, určite by sa vám poďakovalo :­)

Kedy je správny čas na výmenu pneumatík?

Podľa zákona je povinné meniť pneumatiky v závislosti od počasia a poveternostných podmienok, nie podľa ročného obdobia. Preto ak sa chystáte napríklad na neskoršiu lyžovačku do horských oblastí, zimné pneumatiky si ešte nechajte. Už teraz je však vo väčšine oblastí Slovenska teplejšie počasie, pričom teploty vyššie ako 7 stupňov Celzia môžu znižovať životnosť pneumatík a mať nepriaznivý vplyv na brzdné vlastnosti. Prezujte preto vaše auto. Pozor si však treba dať aj na opotrebenie pneumatík, ktoré môžu byť po zime aj poškodené. Pozorne ich preto skontrolujte, aby vás nasledujúcu zimu nečakalo nepríjemné prekvapenie.

Skontrolujte brzdy

Neskontrolovať opotrebenie a stav brzdovej sústavy sa naozaj neodporúča. Pri brzdovej sústave nenechávajte nič na náhodu a účinnosť bŕzd si nechajte skontrolovať odborníkmi v autorizovanom servise.

Nezabudnite na geometriu

Správne nastavená geometria vozidla nie je iba otázkou komfortu jazdy, ale najmä bezpečnosti. Výtlky a poškodené cesty v zimnom období nám pravidelne spôsobujú dobrodružnú jazdu, opotrebovanie pneumatík, diskov a hlavne geometrie vozidla. Nezabudnite preto skontrolovať geometriu vozidla, v najhoršom prípade vymeniť tlmiče.

Doprajte očistu svojmu autu

Určite čistíte svoje auto napríklad v autoumyvárni , vysávate koberčeky a niektorí aj tepujú sedačky. Na čo však mnohí zabúdajú, je podvozok. Vedeli ste, že aj podvozok vášho auta je potrebné raz za čas vyčistiť? Zima znamená aj poriadnu dávku agresívnej soli. Preto je potreba požiadať v autoumyvárni vyčistiť podvozok, aby zmizli všetky zanesené nečistoty.

Stierače, ostrekovače, klasika

Máte pocit, že vám stierače veľmi nepomáhajú pri odstránení nečistôt z čelného skla? Skontrolujte na nich gumené lišty a prípadne ich vymeňte, môžu byť po zime zničené. Doplnenie letnej zmesi do ostrekovačov vám určite nemusíme pripomínať. :­)

Klimatizácia

V zime síce klimatizácia oddychovala, v lete jej však dáte zabrať. Pravdepodobne nechcete v horúcich letných mesiacoch zistiť, že vám nefunguje, preto ju ešte pred letom určite dezinfikujte, keďže vo filtroch sa môže tvoriť pleseň.

Lekárnička

Aj keď ste autolekárničku nevyužili, nezabudnite ju skontrolovať a doplniť podľa aktuálnych predpisov.

Mysleli ste aj na poistenie?

Akákoľvek nešťastná náhoda alebo situácia, pri ktorej môžete poškodiť auto, je nepríjemná záležitosť. Po investícii času aj financií do jarnej údržby preto nezabudnite na vhodné poistenie pre vaše auto. Budete tak pripravení na akúkoľvek situáciu a nemusíte okrem starostlivosti o vaše auto zaťažovať rodinný rozpočet napríklad opravou oškretého laku alebo výmenou čelného skla. Pozrite si ponuku havarijného poistenia od poisťovne UNION.

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.