Dňa 20. apríla 2024 budeme mať v čase 07:30 – 13:00 plánovanú odstávku niektorých systémov. Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.

KVÍZ: Ako otehotnieť? Otestujte svoje vedomosti

ako otehotnieť, kvíz čo viete o otehotnení, smejuci sa pár v posteli

Plánujete bábätko? Aby ste zvýšili svoje šance na otehotnenie, mali by ste poznať niektoré dôležité fakty a informácie o ženskom cykle a plodnosti páru. V našom kvíze zistíte, koľko toho o otehotnení už viete.

ako otehotnieť, kvíz čo viete o otehotnení, smejuci sa pár v posteli

1. Ako často by ste mali mať intímny styk, ak chcete otehotnieť?

2. Ktorá metóda sa najčastejšie používa na prirodzené sledovanie plodnosti?

3. Vyšší vek ovplyvňuje plodnosť:

4. Aká je pravdepodobnosť, že otehotniete počas jedného menštruačného cyklu?

5. Po akom čase po vysadení hormonálnej antikoncepcie môžete najskôr otehotnieť?

6. Koľko dní menštruačného cyklu sa považuje za plodné?

7. Ovulácia sa začína:

8. Ako dlho by približne malo trvať zdravej, 25-ročnej žene, kým otehotnie?

9. Na čo slúžia ovulačné testy?

10. Znižuje fajčenie šancu na otehotnenie?

Správne odpovede:

1A: Pravidelný intímny styk každý (druhý) deň výrazne zvyšuje šancu na počatie. Samozrejme, len vtedy, ak vám prináša radosť. Nútiť sa do častej frekvencie milovania určite nemá zmysel. Na druhej strane tvrdenie, že pravidelný sex znižuje plodnosť mužov, je mýtus. Preto, ak máte chuť milovať sa, po skončení menštruácie si doprajte sex čo najčastejšie.

2B: Hlavným príznakom plodných dní je zvýšená tvorba cervikálneho hlienu (hlienu kŕčka maternice). Mnohé ženy snažiace sa otehotnieť kombinujú sledovanie hlienu s meraním bazálnej teploty.

3C: Aj keď sa hovorí, že u mužov vek nezohráva (takmer) žiadnu rolu, nie je to tak. Biologické hodiny tikajú aj im. Síce pomalšie ako ženám, no schopnosť počať potomka sa vekom znižuje aj u nich a rizikom sú najmä mnohé zdravotné faktory ovplyvňujúce ich plodnosť.

4B: Pravdepodobnosť, že sa vám podarí počať počas jedného menštruačného cyklu sa pohybuje v rozmedzí 15 až 25 percent.

5C: Otehotnieť môžete už počas nasledujúcej ovulácie. Akonáhle vysadíte hormonálnu antikoncepciu, hormóny sa vrátia späť do normálu.

6A: Najväčšia pravdepodobnosť otehotnenia je pár dní pred a 24 hodín od uvoľnenia vajíčka z vaječníka.

7B: Ak nemáte pravidelný cyklus, doba ovulácie sa môže posunúť.

8C: Pokiaľ sa vám nedarí otehotnieť dlhšie ako pol roka, navštívte svojho gynekológa. Pomôže vám odhaliť možné príčiny neplodnosti a nasadiť správnu liečbu.

9A: Pomocou ovulačného testu môžete zo vzorky moču zistiť prítomnosť luteinizačného hormónu (LH hormónu), ktorého hladina je najvyššia práve v období ovulácie. Niekedy sa ovulačné testy používajú aj na zisťovanie tehotenstva, pretože sú citlivé aj na tehotenský hormón hCG.

10C: Fajčenie výrazne znižuje schopnosť počať bábätko. U fajčiarok hrozí zvýšené riziko spontánneho potratu. Aj menopauza u nich nastupuje o niečo skôr. U mužov fajčenie znižuje kvalitu spermií. Preto, ak plánujete bábätko, je lepšie skončiť s fajčením.

Skóre:

8 – 10 správnych odpovedí: Vynikajúco ovládate všetky dôležité informácie o počatí a ste pripravená pustiť sa do snaženia o bábätko. Blahoželáme!

5 – 7 správnych odpovedí: O tom, čo všetko ovplyvňuje počatie, máte určitú predstavu, no občas vám unikne nejaká dôležitá informácia. Na Promame nájdete množstvo zaujímavých článkov, ktorými si doplníte chýbajúce medzery.

3 – 4 správne odpovede: Pravdepodobne sa iba zoznamujete s témou otehotnenia. Niektoré termíny sú vám neznáme a neviete presne, čo sa deje v vašom tele. Pokiaľ si chcete doplniť chýbajúce medzery, prečítajte si zaujímavé články o plánovaní bábätka. Pomôžu vám lepšie sa vyznať v tejto oblasti.

Menej ako 3 správne odpovede: V problematike počatia máte medzery. Veľa informácií je pre vás nových a ľahko sa môže stať, že uveríte poverám. Prihláste sa na odber informácií z Promamy, kde pravidelne prinášame rôzne tipy a rozhovory s odborníkmi, ktoré vám pomôžu dostať sa k vytúženému cieľu.

Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.