Atoms/icons/24/grey/info-24
Dňa 20. apríla 2024 budeme mať v čase 07:30 – 13:00 plánovanú odstávku niektorých systémov. Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Ivana Kuricová z Veselej jogy: "Joga nám pomáha, aby sme sa vo svojom tele cítili dobre."

dievčatko ležiace na vankúšoch v relaxačnej polohe

Už túto sobotu sa v rámci podujatia JUST NEON YOGA By PROMAMA budú môcť deti zoznámiť a zacvičiť si s lektorkou detskej jogy Ivanou Kuricovou. Vo svojom štúdiu vedie kurzy Veselej jogy určené deťom od 3 do 6 rokov a od 7 do 11 rokov. V rozhovore nám porozprávala aj o tom, či deti vedia nehybne ležať a čo to znamená hrať sa na "špagety".

dievčatko ležiace na vankúšoch v relaxačnej polohe

Schúlené a spokojné dieťatko v meditačnej polohe znie pre mnohé z nás ako zázrak. Väčšinou totiž svoje deti naháňame a prosíme, aby ten veľký prílev energie ustáli bez zranení. Všimnime si však, ako veľa nás deti učia svojím bezprostredným správaním. Veď kto si vie lepšie vychutnávať prítomný okamih než ony samy? Každá z nás si zrejme občas uvedomí, ako ju jej dieťa prinútilo spomaliť, nadýchnuť sa a poďakovať. Už len spôsob, akým deti sledujú každú rastlinu či čokoľvek, čo sa pri nich mihne, je fascinujúci. 

Ako by ste predstavili jogu človeku, ktorý ju nikdy nezažil? 

Na svojich hodinách Veselej jogy hovorievam deťom, že joga nám pomáha, aby sme sa v našom tele cítili dobre. Naše telo je ako náš dom, ktorý si stále nosíme so sebou. Je jedno, či vonku svieti slnko alebo prší, u nás doma, v našom tele, má byť pohoda.

Dospelému človeku by som povedala, že ho čaká úžasná cesta, pri ktorej ten najdôležitejší človek pre neho bude on sám. Joga nás učí vnímavosti, rešpektu k sebe aj k ostatným. Prináša nám harmóniu, silu, pružnosť, uvoľnenie, sebavedomie. V nesúťaživom prostredí sa učíme rešpektovať vlastnú jedinečnosť a byť láskavý k sebe a k svojmu okoliu.

Čo nám vie dodať po fyzickej a emocionálnej stránke a ako často by sa jej mal človek venovať, aby dosiahol badateľný výsledok?

Joga sa stala súčasťou môjho každodenného života. Badateľný výsledok je pre každého niečo iné. Pre niekoho je to spevnené telo, pre niekoho pokojná myseľ. Jogou môžete dosiahnuť pocit šťastia, ktorý môžete pocítiť už po prvej hodine.

Ivana Kuricová, zdroj: archív Ivany Kuricovej

Je možné si aj prostredníctvom jogy skvalitniť vzťah s deťmi?

Je krásne, keď sa na hodine rodinnej jogy dokážu aj rodičia stať dieťaťom a užiť si to spolu. Dôležité je, aby rodičia na hodine dieťa nenaprávali a nechceli od neho, aby pozície boli dokonalé. Detská joga je hravá a nekladie sa dôraz na technické prevedenie, to príde časom. Dôležité je, aby prišiel pocit radosti a keď ho môžu zdieľať spolu s rodičom, je to úžasné.

Čo s deťmi, ktoré neinklinujú k pohybovým aktivitám? Má zmysel im jogu predstavovať?

Určite áno. Na joge je krásne aj to, že je nesúťaživá. Sú deti, ktoré napr. nemajú rady výkonové športy. Joga učí rešpektu k sebe a k okoliu, a to prináša deťom uvoľnenie. Detská joga je zážitková. Pomocou jogových pozícií sa dostaneme na čarovné miesta, zmeníme sa na silných bojovníkov, vysoké stromy, silné hory, zvieratá a veci. Tiež tancujeme, skáčeme ako pukance a oddychujeme ako čokoládový puding. Deti si často ani neuvedomujú, koľko už odcvičili a myslia si, že to bola skrátka zábava.

 "Na joge je krásne aj to, že je nesúťaživá."

Joga prináša radosť a vnútorné uvoľnenie. Myslíte si, že je možné, aby aj detičky tieto pocity na hodine vnímali?

Uvedomiť si stav uvoľnenia je niekedy náročné aj pre nás dospelých. Povedať dieťaťu: „Tak a teraz sa pekne uvoľníme,“ je nepredstaviteľné. Ale aj na to máme svoje triky. Premeníme sa napríklad na surové a uvarené špagety. Ako surová špageta musíme napnúť ruky, nohy a hlavne stred tela. Každú špagetu potom treba vyskúšať nadvihnúť, či je pekne tvrdá. Potom sa uvaríme a prichádza stav uvoľnenia, svaly sú mäkké, nohy, ruky nič nerobia, len ležíme a sme uvoľnení.

Na konci hodiny si robievame aj voňavú masáž levanduľovým olejom, aj to je čas, ktorý si aj deti vedia vychutnať a len tak byť.

Čo si najviac všímate na deťoch, ktoré dlhšie navštevujú hodiny Veselej jogy?

Závisí to aj od veku, ale vidím, že deti už dokážu vnímať svoje telo oveľa lepšie. Uvedomujú si, ako sedia a ako dýchajú. Dokážu sa lepšie uvoľniť a tiež spevnieť. Dajú sa s nimi robiť aj cvičenia zamerané na nácvik pozornosti, dychové cvičenia, pracujeme s emóciami.

Deti sa vyvíjajú doslova z hodiny na hodinu, je potrebný iný prístup k trojročnému introvertovi ako k sedemročnej slečne?

Trojročné deti sa rady hrajú na zvieratká, stromy, kamene, kvetinky, žeriavy. Aktivity a hry sú prispôsobené veku, tzn. pravidlá sú jednoduchšie. Robíme zo seba sendviče, cestujeme dopravnými prostriedkami v podobe jogových pozícií atď. Sedemročná slečna už zvládne aj náročnejšie zostavy. V tomto veku už môžeme pracovať aj s emóciami. Skúšame skúmať aj pocity, ktoré nám nie sú príjemné, napr. strach, hnev, smútok a rovnako si užiť aj tie príjemné. Najmä pre staršie deti je veľmi oslobodzujúce hovoriť o „zlých“ pocitoch a učiť sa, ako ich lepšie zvládať. Je prirodzené a normálne cítiť napr. hnev, ale malo by byť na nás, ako na situáciu v hneve zareagujeme. So staršími deťmi sa učíme vypnúť autopilota a reagovať vedome. Ale chce to tréning.

zdroj: archív Ivany Kuricovej

Vo vašom štúdiu ponúkate rôzne druhy kurzov, yoga art, mindfulness, muzikoterapiu, jogovú terapiu… Ktoré hodiny sú vám najbližšie a prečo?

Momentálne som so svojou druhou dcérkou na materskej dovolenke a aj keď nápadov je veľmi veľa, časovo je to teraz náročnejšie. Veľa kurzov som pozastavila, ale veľa zase plánujem.

Na detskej joge je úžasné to, že je stále priestor na rozvoj. Veľmi ma zaujíma skupina teenagerov. Väčšina krúžkov, ktoré navštevujú, je výkonová a na joge sa im snažím poskytnúť priestor, kde môžu len tak byť. Učíme sa, ako sa dostať do pohody, keď toho majú veľa, keď nemôžu zaspať atď. Je to s nimi výzva, ale učím sa spolu s nimi a veľmi ma teší, keď idú z hodiny s dobrou náladou a spokojní. Dá sa povedať, že do každej mojej hodiny Veselej jogy sa snažím zakomponovať niečo z každej z týchto oblastí. Súčasťou hodiny je nácvik správneho držania tela, dychové cvičenia, cviky na silu, rovnováhu, flexibilitu a pozornosť. Niekedy prinesiem djembe, perkusné nástroje a zahráme si svoju náladu. Hodina detskej jogy je veľmi kreatívna, spravím si plán a väčšinou to mením podľa nálady a energie detí.

Stretávate sa aj s oteckami, ktorí pozitívne reagujú na účinky jogy, prípadne sa sami zapoja napr. na rodinnú jogu?

Na hodinách cvičia deti samy, ak sa chce rodič pozrieť, musí cvičiť s nami. Boli aj oteckovia, ktorí sa zapojili, ale väčšinou na druhej hodine už radi zostali v druhej miestnosti a popíjali čaj. Niekedy sa prekvapia, že aj keď je to zážitkové cvičenie, je to aj poriadna „makačka“. Napríklad taký pozdrav slnka môžeme spraviť v super rýchlej verzii a potom zas ako leňochod úplne spomalene tak, že v pozíciách aj chvíľku zostaneme. Deti si to ani neuvedomia a pokojne spravia aj desať pozdravov slnka.

Na druhej strane, ja si tých oteckov niekedy zavolám. Keď skúšame trošku jogovej akrobacie, mužská sila sa nám vždy zíde.

Na čo sa môžeme tešiť, keď vás stretneme na akcii JUST NEON YOGA By PROMAMA 30. novembra v Retro sport a wellness v Bratislave?

Budeme skákať ako pukance, zoznámime deti s hravými jogovými pozíciami, ukážeme si, ako sa upokojiť pomocou dychu, zasurfujeme si v pozícii bojovníkov, otestujeme našu rovnováhu v pozícii draka, uvoľníme sa ako uvarené špagety, zrelaxujeme pri voňavej masáži a verím, že stihneme aj jogovú diskotéku. Viete, ako by jedol sušené hrozienko mimozemšťan? Zistíme to pri hrozienkovej meditácii alebo čokoládovej? To ešte uvidíme.

Hana Šebanová

Autorka: Hana Šebanová

Volám sa Hana Šebanová. Študovala som sociálnu prácu, som mamou štvorročného Jonáša pred ktorým som behala po svete a objavovala jeho zákutia. Teraz sa venujem všetkému krásnemu aj náročnému čo materstvo prináša.

Hana Šebanová

Hana Šebanová

Volám sa Hana Šebanová. Študovala som sociálnu prácu, som mamou štvorročného Jonáša pred ktorým som behala po svete a objavovala jeho zákutia. Teraz sa venujem všetkému krásnemu aj náročnému čo materstvo prináša.

Hana Šebanová

Volám sa Hana Šebanová. Študovala som sociálnu prácu, som mamou štvorročného Jonáša pred ktorým som behala po svete a objavovala jeho zákutia. Teraz sa venujem všetkému krásnemu aj náročnému čo materstvo prináša.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.