Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

„Esemeskový krk“ a hrby. Používajú vaše deti technológie rozumne?

používanie smartfónov a tabletov deťmi

Okrem pandémie koronavírusu tu máme aj epidémiu bolestí chrbta. Postihujú nielen dospelých, ale trpia nimi už aj malé deti. Môže za to sedavý spôsob života, no aj tablety, smartfóny či iné novodobé technológie. Sú to síce prospešné prístroje, ich dlhodobé a nesprávne používanie však môže viesť k zdravotným problémom.

používanie smartfónov a tabletov deťmi
V článku si prečítate:

Čo môže spôsobiť časté používanie týchto zariadení?

Esemeskový krk

Možno to poznáte. Idete k lekárovi a čaká vás hodná chvíľa strávená v čakárni. Ako ju skrátiť drobcovi, aby ju nerozobral? Dáte mu do ruky tablet a zapnete rozprávku. A potom v aute alebo keď si potrebujete v pokoji navariť. Áno, je to pochopiteľné, ale… Nerobte to príliš často.

Okrem iných nevýhod, ktoré z nadmerného používania technológií v ranom veku vyplývajú, riskujete aj rôzne deformity chrbtice a celého tela. Jednou z nich je tzv. esemeskový krk. Poviete si, veď je malý a písať ešte nevie. Tento problém sa však nemusí rozvinúť iba následkom častého písania esemesiek či četovania. Hlavným vinníkom je smartfón či tablet a nesprávna poloha tela pri ich používaní, často niekoľkohodinová.

K typickým príznakom patrí predsunutá hlava, zaoblené ramená a spadnutý chrbát. Ide o pomerne závažný stav, ktorý nevyzerá dobre a navyše spôsobuje nemalé bolesti. Hlava je totiž pri pozeraní na displej maximálne predklonená aj predsunutá, čo je neprimeraná záťaž na chrbticu.

 „Svaly sú preto preťažené a výsledkom bývajú bolesti krčnej chrbtice a hornej časti chrbta, akútne alebo chronické,“ objasňuje fyziatrička doc. MUDr. Zuzana Popracová, PhD. Zaťažené svaly sa navyše krátia, môžu sa v nich vytvoriť bolestivé uzlíky, ktoré spúšťajú bolesti nielen v krku, hlave či v ramenách, ale aj v očiach. Dobrou správou je, že spočiatku ide o funkčné zmeny, ktoré je možné napraviť fyzioterapiou a úpravou životného štýlu.

„Keby nenastala náprava a nežiaduci stav by trval pridlho, 10 aj 20 rokov, mohlo by to skončiť tvorbou kostných výrastkov na stavcoch, čo je už vážny stav,“ dopĺňa odborníčka.

Esemeskový palec

Vďaka novodobým technológiám trpia aj palce na rukách. Nie div, pracujú od útleho detstva pri surfovaní na internete či hraní hier. Pri týchto aktivitách sú ale v neprirodzenej polohe, čo ich preťažuje a prejavom môžu byť bolesti kĺbov na palcoch, ale aj zápaly šliach.

„Dôvodom je statické vykonávanie jednej činnosti, pri ktorej sa palcom preskakuje z jedného písmenka alebo obrázka na iné. Pri takejto záťaži sa našťastie netvoria štrukturálne zmeny, napríklad výrastky. Dlhodobé preťažovanie palcov ale môže skončiť chronickým zápalom šliach a nepríjemnými bolesťami,“ prezrádza docentka Popracová.

Tabletové alebo iPadové rameno

Aj tento stav sa časom môže rozvinúť, ak sa dieťa už od veľmi útleho veku hrbí nad tabletom či väčším smartfónom. Je to tiež priveľká záťaž na ramenné svaly a krčnú chrbticu, čo sa zvykne prejaviť bolesťami ramien. Neskôr sa môžu pridať bolesti hlavy, rúk, predlaktia, ale aj krčnej chrbtice. Neskorším následkom zvyknú byť aj degeneratívne zmeny na chrbtici a ťažkosti s platničkami. A to, že nejde o žiadnu maličkosť, potvrdzujú aj lekári. Varujú, že mladých ľudí s týmito ťažkosťami bude v blízkej budúcnosti čoraz viac, keďže tablety alebo smartfóny majú dnes v rukách bežne už maličké deti.

0
Balík

Balík výhod pre váš zdravý zrak vo výške až 150 eur. Na zdraví našich poistencov nám záleží, preto majú v rámci očného balíka komplexné vyšetrenie očí a OCT vyšetrenie úplne zdarma. Okrem toho prispejeme deťom na okuliare.

Boľavý chrbát a seknutia

Nedovoľte malým deťom tráviť dlhý čas so smartfónom či tabletom. Ak by ste na to nedbali, neskôr by to mohlo skončiť bolesťami krížov, krčnej chrbtice a hlavy.

„Ľudské telo ale nebolo stvorené na to, aby celý deň presedelo a už vôbec nie hodiny za počítačom, nad tabletom či smartfónom,“ hovorí fyziatrička. Nie div, že pribúdajú ochorenia pohybového aparátu, ktoré majú súvis hlavne s inaktivitou a zlým postojom. „Človek je pri používaní tabletu alebo smartfónu ohnutý a hlavu má často dlhý čas nevhodne predsunutú. Následkom bývajú znova len preťažené predné svaly krku. Niektoré sa oslabujú, iné skracujú a sú väčšmi napäté,“ vysvetľuje docentka Popracová.

Tento problém sa potom často ohlási boľavou krížovou či krčnou oblasťou, ale aj bolesťami ramien, rúk, tŕpnutím prstov či častými seknutiami v krku alebo v krížoch. „Práve tieto ťažkosti v súčasnosti najčastejšie riešia ortopédi, neurológovia a fyziatri,“ prezrádza docentka a dopĺňa, že v minulosti ľudia nemali až také problémy, hoci ťažko pracovali.

„Nehovorím, že pred mnohými rokmi nikoho neseklo, ale určite to nebolo v takej miere ako v súčasnosti. Svalová hmota predkov bola totiž v oveľa lepšej forme. Nemali sedavé zamestnanie, viac sa hýbali, čím nevhodnú záťaž čiastočne kompenzovali,“ vysvetľuje lekárka.

Hrby

Hodiny strávené pri počítačoch, tabletoch alebo smartfónoch sa môžu podpísať aj pod to, že sa na chrbte môže časom vytvoriť hrb. K základným príčinám jeho vzniku sa totiž radia nielen degeneratívne zmeny vplyvom starnutia, niektoré ochorenia, ale patrí k nim už spomínaný sedavý spôsob života. K tomu, aby sa váš potomk neskôr dopracoval k tejto deformácii, naozaj netreba veľa. Stačí priveľa času stráveného pri počítači či so smartfónom v nesprávnej polohe.

„Človek má vtedy opäť hlavu často dlhé hodiny predsunutú, ramená sa preto stáčajú dovnútra, hrudná chrbtica sa môže vyklenúť a vzniká hrb,“ ozrejmuje lekárka a dodáva, že v minulých rokoch tento chorobný stav trápil hlavne starších ľudí. „V súčasnosti už čoraz častejšie postihuje aj mladšie vekové kategórie. Keď sa niečo nezmení a naďalej bude v spoločnosti dominovať málo pohybu, je možné, že mladých ľudí s hrbom bude rýchlo pribúdať,“ upozorňuje docentka Popracová.

Hrb našťastie patrí do skupiny funkčných porúch, znamená to, že sa nerozvinie dôsledkom kostných výrastkov alebo iných štrukturálnych zmien. „Nemusí byť trvalý. Ak človek pridá do života pohyb a dbá na správne držanie tela, môže zmiznúť,“ upokojuje fyziatrička.

Kŕčové žily a iné

Nedostatok pohybu a záľuba v nových technológiách ničia nielen chrbát, ale na svedomí majú aj iné diagnózy. Syndróm suchých očí, tiež kŕčové žily na dolných končatinách alebo hemoroidy. Ide o žilové uzly v konečníku, v ktorých sa pre žilovú nedostatočnosť hromadí krv. „K hlavným príčinám ich vzniku zasa patrí len sedavý spôsob života. Vyvíja nevhodný tlak na cievy, čo sa môže prejaviť sťaženým prietokom krvi a rozvojom uvedeného stavu. Žiaľ, vek ľudí s týmito ťažkosťami sa vďaka nesprávnemu životnému štýlu čoraz viac znižuje,“ dopĺňa odborníčka.

Ďalším možným negatívnym dôsledkom súčasnej záľuby v IT technológiách je aj parciálna inkontinencia, čiže nedobrovoľný únik moču, ktorý obvykle trápi skôr staršie ročníky. V poslednom čase sa už tiež presúva aj do mladších vekových skupín. Sprievodným znakom súčasného nevhodného spôsobu života býva aj oslabené brušné svalstvo, čo sa môže prejaviť bolesťami brucha zo svalovej nevyrovnanosti a oslabeného panvového dna.

„V bruchu sú črevá, u žien maternica, ktoré v správnej polohe udržiava práve svalstvo. Ak je uvoľnené a oslabené, brušné orgány sa časom môžu posunúť do nefyziologickej polohy a spôsobovať zdravotné problémy. Príkladom je pokles maternice, ktorá následne tlačí na močový mechúr a nepríjemným následkom potom býva častejšie močenie,“ ozrejmuje docentka Popracová.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Poznáte princípy pozitívnej disciplíny?

Pozor na najmenších!

Dnešné deti sú na tabletoch a smartfónoch pomaly od narodenia. Nehrozí, že budú mať napríklad v desiatich rokoch rovnaké zdravotné problémy ako súčasní štyridsiatnici? „Je možné, že až také ťažkosti ich nebudú trápiť. Telo vie v detstve vykompenzovať mnohé prehrešky, no neskôr už nie. Nevylučujem preto, že ich bolesti chrbta začnú trápiť už v dvadsiatke, čo je naozaj priskoro,“ vysvetľuje docentka Popracová.

Ako ich uchrániť?

Strážte im čas

Novodobé technológie by ste malým deťom mali ponúkať naozaj zriedkavo. Ak už to inak nejde, mali by si s nimi vypĺňať čas maximálne hodinu. V prípade, že si to neviete ustrážiť, nainštalujte si aplikáciu, ktorá vás upozorní na to, že dieťa je už s telefónom pridlho. Alebo si jednoducho nastavte budík a po hodine ho zabavte inou aktivitou.

Rozhýbte ich

Po práci s počítačom, smartfónom alebo tabletom je potrebné trochu sa rozhýbať. V prípade starších detí je dobré ukázať im formou hry pár užitočných cvikov. Takých, pri ktorých si ponaťahujú bočné svaly, no ideálny je aj pohyb s predsúvaním a zasúvaním brady. Aj to pomôže uvoľniť preťažené svalstvo.

Oprite im hlavu

Ak už dieťaťu dáte k dispozícii niektorú z novších technológií, postavte mu ju do výšky očí, hlavu si tak neohne smerom nadol. Pri sedení s mobilom v ruke dávajte pozor na to, aby malo krk aj chrbticu vyrovnané v jednej osi, uši mu majú ostať nad ramenami a ramená nad bokmi. Uložte ho tak, aby malo hlavu pri používaní týchto zariadení opretú, buď o stenu alebo nech si ľahne chrbtom na posteľ a hlavu si uloží na jej okraj. Krk sa tak vhodne predĺži a odľahčí to preťažené krčné svaly.

A znova pohyb

Novodobým technológiám sa zrejme úplne nevyhnete. Ak chcete, aby vášmu potomkovi príliš neublížili, do života mu zaraďte pravidelný pohyb. Oslabenému chrbtu najviac prospeje chôdza. Pre človeka je táto forma pohybu najprirodzenejšia, treba ju však vykonávať správne.

„Ľudia robia základnú chybu, že sa pri nej pozerajú pod nohy. Dívať sa ale treba priamo pred seba a pohybovať by sa malo hlavne očami. Priestor pod nohami je nutné sledovať iba v neznámom členitom teréne,“ odporúča docentka Popracová. Pri chôdzi by ste sa mali vy, ale aj váš drobec, v prvom rade vystrieť.

V takej polohe je aj dýchanie lepšie a kvalitnejšie. Ak vám to nejde, pomôžte si predstavou, akoby ste nad hlavou mali špagát, ktorý vás ťahá nahor. Aj to vás môže donútiť kráčať s vystretým chrbtom.

„Na prechádzky je ideálny lesný terén, je mäkší ako chodníky v meste. Asfalt spôsobuje väčšie spätné nárazy, ktoré sa prenášajú na kĺby. Nielen v dolných končatinách či v chrbtici, ale v celom tele, čo ich ničí,“ prezrádza lekárka.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.