Niet sa čomu čudovať, že si Slováci Chorvátsko tak obľúbili. Je to skrátka krajina ako stvorená pre dokonalú letnú dovolenku. Pamiatky dýchajúce históriou, azúrové more s prekrásnymi plážami a k tomu ešte tá blízkosť.
Chorváti sú nám blízki nielen geograficky, ale aj kultúrne. Vyrazte aj vy objavovať ich pohostinnosť, nech už máte chuť na čokoľvek.
Top destinácie v Chorvátsku
Dubrovník
Dubrovník azda netreba nikomu predstavovať. Mohutné hradby akoby vystupovali priamo z mora a ukrývajú očarujúce staré mesto, odkiaľ sa vám naskytnú pekné výhľady a prechádzky v spleti romantických uličiek.
Pravda, za tú atraktivitu si Dubrovník nechá aj patrične zaplatiť. Ak však od vašej návštevy Dubrovníka prešlo už pár rokov, pripomeňte si ho znova. Skvelé dalmátske špeciality ako čerstvé plody mora či domáci pršut za to stoja.
Mohlo by vás zaujímať: 5 situácií, v ktorých oceníte cestovné poistenie v Chorvátsku
Cestujte poistení doma aj v zahraničí.
Cestovné poistenie si u nás vyskladáte podľa seba. Pribaľte si poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti za škodu a iné. Rýchlo a jednoducho online.
Split
Mnohí berú Split len ako prestupnú stanicu pri ceste na ostrovy. No bola by škoda preskočiť toto mesto s bohatou históriou. Nájdete tu fascinujúci Diokleciánov palác, živé prímorské korzo aj skvelé bary a reštaurácie. A potom hurá loďou objavovať čarovné ostrovy!
Ak vás omrzia davy turistov v centre, vydajte sa trochu iným smerom. Nádherný výhľad na mesto vám ponúkne výšľap na kopec Marjan, kde sa okrem histórie nadýchate aj trochu prírody.
A potom stačí nasadnúť na trajekt a o pár minút sa ocitnete v úplne inom svete pokojných ostrovov ako Brač, Hvar či Vis.
Istria
Istrijský polostrov je často neprávom prehliadaný. Pritom ponúka úžasnú kombináciu prírody, histórie a skvelej gastronómie. Mestečká Rovinj či Poreč vyzerajú, akoby ich niekto vystrihol z pohľadnice.
Pula zas láka obrovským rímskym amfiteátrom. A všade naokolo sa tiahnu olivové háje, vinice a pláže ako z obrázka.
Ak vám prosté vylihovanie na pláži nepripadá ako zmysluplné využitie času, v Istrii si prídete na svoje. Môžete sa vydať na kopce Učka, potápať sa v priezračnom mori alebo stráviť deň spoznávaním krás národného parku Brijuni. Nudiť sa tu rozhodne nebudete.
Zaujímavosť: Chorvátsko kladie veľký dôraz na ochranu svojho prírodného bohatstva, čo sa odráža v prísnych ekologických opatreniach a zavedení vstupných poplatkov do národných parkov, ako sú Plitvické jazerá, Kornati či Brijuni.
Top pláže v Chorvátsku
Zlatni rat, Brač
- Najznámejšia pláž v Chorvátsku v tvare kosáka, obmývaná z dvoch strán morom. Špecifický tvar spôsobujú morské prúdy a vietor.
- Pláž pokrývajú biele okruhliaky a jej okolie lemujú borovicové lesy poskytujúce prirodzený tieň.
- Vďaka pozvoľnému vstupu do mora je vhodná aj pre deti a neplavcov.
Tip: Neďaleko Zlatni rat sa nachádza zátoka Murvica s pokojnejšou plážou a krištáľovo čistou vodou.
Stiniva, Vis
- Odľahlá pláž na južnom pobreží ostrova Vis, ktorú v roku 2016 portál European Best Destinations vyhlásil za najkrajšiu v Európe.
- Obklopujú ju vysoké vápencové útesy a prístupná je len loďou alebo náročným zostupom.
- More tu má nádherné odtiene modrej a zelenej.
- Vďaka izolovanosti tu zažijete jedinečný pokoj.
Tip: V hlavnej sezóne tu môže byť preplnené aj napriek odľahlosti. Príďte radšej skoro ráno alebo neskoro popoludní.
Sakarun, Dugi Otok
- Piesočnatá pláž na severe ostrova Dugi Otok, často nazývaná chorvátskym Karibikom.
- Patrí k najdlhším plážam v krajine – má cez 800 m.
- Biely piesok a plytkú tyrkysovú vodu lemuje borovicový les, kde sa dá príjemne schladiť.
- Napriek vzdialenosti od pevniny sem chodí viac lodí s turistami, no stále si zachováva pokojnú atmosféru.
Tip: Oplatí sa prísť ráno, kým je more ešte pokojné. Pláž nemá veľa tieňa, takže nezabudnite na slnečník či šatku a dostatok vody.
Lubenice, Cres
- Malebná pláž pri rovnomennej dedinke na západnom pobreží ostrova Cres.
- Známa je najmä vďaka svojej polohe pod 80 m vysokými vápencovými útesmi, ktoré ponúkajú nezabudnuteľný výhľad na šíre more.
- Prístup na pláž vedie 45 minút náročným chodníkom z kopca, no odmenou vám bude priezračne čisté tyrkysové more a intímna atmosféra.
Tip: Zoberte si pevnú obuv, dostatok vody a slnečník alebo stan na tieň. A počítajte s tým, že toalety sú len hore v dedinke.
Ako cestovať do Chorvátska?
Autom sa z Bratislavy do Splitu dostanete približne za 8 hodín. Do hlavného mesta Záhreb je to ešte o 3 hodiny menej. Treba rátať s poplatkami za diaľničné známky v Rakúsku a Slovinsku a s mýtom v samotnom Chorvátsku.
Autobusy sú obľúbenou voľbou najmä pre mladých a cestujúcich bez auta. V sezóne jazdia priame linky z viacerých slovenských miest, mimo nej sa dá dostať do Chorvátska s prestupom v Budapešti či Viedni. Cesta z Bratislavy do Splitu trvá približne 13 až 15 hodín.
Lietadlom je to najrýchlejšia. Z Bratislavy, Viedne aj Budapešti lietajú v sezóne priame lety do Splitu, Dubrovníka či Zadaru. Let trvá okolo 1,5 hodiny.
Mohlo by vás zaujímať: Čo si môžete zobrať do lietadla + čo robiť v prípade straty kufra
Vlakom sa dá Chorvátska dostať tiež, v letnej sezóne premávajú (auto)vlaky z Bratislavy do Splitu. Pozor, sú veľmi obľúbené, takže môžete mať problém zohnať lístky.
Aké doklady potrebujete na vstup do Chorvátska?
Chorvátsko je od roku 2023 členom Schengenu, takže vám stačí platný občiansky preukaz. Deti musia mať vlastný pas. Inak pas potrebujú len občania krajín mimo EÚ.
Ak cestujete autom, nezabudnite si overiť platnosť technickej a emisnej kontroly a tiež zelenej karty.
Pred dovolenkou myslite na spoľahlivú poistnú ochranu. U nás si môžete vybaviť cestovné poistenie online bez limitu z pohodlia domova.
Ceny a mena v krajine
Od 1. januára 2023 je oficiálnou menou v Chorvátsku euro. Vďaka tomu odpadávajú starosti s výmenou peňazí a prepočtami. Spotrebiteľské ceny však za posledné štyri roky v Chorvátsku vzrástli o 28 percent. Napriek tomu krajina výrazne nestráca na popularite u turistov.
Bezpečnosť v Chorvátsku
Chorvátsko patrí medzi najbezpečnejšie krajiny v Európe. Kriminalita je veľmi nízka a dovolenkári tu väčšinou zažívajú len drobné nepríjemnosti ako okradnutie na preplnených plážach. Stačí teda dodržiavať základné pravidlá opatrnosti, akých sa držíte aj doma.
Miestni sú veľmi pohostinní a väčšinou hovoria celkom dobre po anglicky, takže sa nemusíte báť komunikačných či kultúrnych bariér. Jediné, na čo si dajte pozor, sú ceny v turistických pasciach. Radšej sa opýtajte domácich na dobré reštaurácie mimo hlavných ťahov.
Uzatvorte si cestovné poistenie a cíťte sa na dovolenke ešte viac v bezpečí.