Atoms/icons/24/grey/info-24
Dňa 17. apríla 2024 vo večerných hodinách budeme mať plánovanú odstávku niektorých systémov. Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Dojčené bábätko – ako riešiť odgrgnutie, reflux a iné problémy?

dojčené spavé bábätko

Potrebujú si dojčené deti po kŕmení odgrgnúť? Aký je rozdiel medzi bežným odgrcnutím mlieka a refluxom? Čo robiť, keď je bábätko plačlivé alebo veľmi spavé? 

dojčené spavé bábätko
V článku si prečítate:

Prečítajte si ďalší článok zo série praktických rád a tipov pri dojčení.

Odgrgnutie bábätka

Odgrgávanie bábätka je tradične vnímané ako niečo, čo sa robiť musí. Nie je to však celkom tak.

Niektoré bábätká hltajú veľmi nedočkavo, alebo sa materské mlieko spúšťa veľmi rýchlo, a vtedy sa im do bruška dostane veľa vzduchu, ktorý tam tlačí a prekáža. Iným bábätkám sa zase nadbytočný vzduch popri dojčení do bruška nedostáva.

Platí však, že je rozdiel medzi dojčenými bábätkami a bábätkami kŕmenými z fľaše. Dojčené bábätká si potrebujú odgrgávať výrazne menej často a veľakrát na prsníku aj spokojne zaspia a nie je potrebné budiť ich kvôli odgrgnutiu.

Bábätká kŕmené fľašou zvyčajne pijú veľmi rýchlo, keďže z fľaše tečie mlieko rýchlejšie ako z prsníka. Preto potom potrebujú odgrgnutie takmer po každom kŕmení.

Bábätko však vždy naznačí, čo potrebuje. Ak bude po nakŕmení nespokojné a bude sa hmýriť, prípadne pri dojčení zaspí, ale zase sa rýchlo zobudí, lebo ho bruško tlačí, je to zvyčajne signál, že si potrebuje odgrgnúť.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Pozor! Niekedy tieto prejavy môžu znamenať aj zníženú tvorbu mlieka a indikujú nesprávnu techniku dojčenia (prisatie a polohu).

Je normálne, ak dieťa spolu so vzduchom vyvráti aj trošku mlieka. Ak však dieťatko grcká a zároveň býva choré, je dôležité tento stav konzultovať s lekárom. Môže ísť o gastroezofageálny reflux.

Ak máte podozrenie, že má vaše dieťatko reflux, navštívte svojho pediatra a predtým si zaznamenajte, koľkokrát dieťatko počas dňa grcká, v akom časovom úseku po dokončení kŕmenia sa to deje a koľko približne vyvráti.

Budiť či nebudiť? To je otázka!

Ako je to pri dojčení v noci, keď bábätko spokojne spí? Stále platí, že ak dieťatko nemá zdravotné problémy (medzi ne patrí aj reflux), celkovo prosperuje a odgrgnutie si nevyžaduje, laktačné poradkyne jednoznačne odporúčajú dieťa nebudiť.

Je ale dôležité dodržiavať zásady bezpečnosti – ideálne je spoločné spanie (mamina prítomnosť totiž funguje ako prirodzená ochrana pred syndrómom náhleho úmrtia) a bábätko by malo byť polohované na chrbátiku (nie na brušku).

Spavé bábätko

Pri spavom bábätku je dôležité odsledovať pauzy v brade pri dojčení a vyhodnotiť príjem mlieka. Príčinou nadmernej spavosti je častokrát jeho nedostatočný príjem, alebo nejaké ochorenie (rizikové faktory sú novorodenecká žltačka a predčasný pôrod).

Čo robiť?

Ak dieťatko zaspáva pri dojčení, šteklenie a iné „tipy” zvyčajne nefungujú. Radšej sa sústreďte na kontakt koža na kožu a na to, aby ste dojčili pri každom signále hladu. Ak máte akékoľvek otázky alebo pochybnosti, konzultujte to s pediatrom a laktačnou poradkyňou.

Plačlivé bábätko

Ak sa bábätko pri dojčení často odpája, plače, vrtí a je nespokojné, môžu byť za tým rôzne problémy:

Ak táto situácia trvá dlhšie (u novorodencov a detí do 6 mesiacov to môže znamenať aj iba jeden deň), určite to konzultujte so svojím pediatrom (prípadne s laktačnou poradkyňou).

Reflux

Reflux, alebo odborne gastroezofageálny reflux (skratka GER), je samovoľný a opakovaný návrat obsahu žalúdka späť do pažeráka a niekedy až do úst, spojený s rozličnými ochoreniami, napríklad horných dýchacích ciest. U bábätiek sa prejavuje grckaním (intenzita a objem sú rôzne), plačom a veľkým nepokojom (aj počas kŕmenia), podráždením a častými chorobami.

Za refluxom môže byť nedokončený vývoj funkčného zvierača medzi pažerákom a žalúdkom. Prečo ale niektoré dieťatko reflux má a iné nie? Na reflux môže vplývať dedičnosť, nízka pôrodná hmotnosť, termín narodenia (predčasniatka ním trpia častejšie), neurologické ochorenia, poruchy svalového napätia, chronické ochorenia dýchacích ciest a ďalšie zdravotné problémy. Niektoré štúdie hovoria aj o tom, že príčinou môže byť prekrmovanie bábätka v prvých dňoch života, a tým pádom nadmerné roztiahnutie žalúdka.

Existujú 2 typy problémov týkajúce sa refluxu:

Pri podozrení na refluxovú chorobu vás pediater môže poslať na špeciálne vyšetrenia USG (sonografia), alebo pri komplikovanejších prípadoch aj na 24-hodinovú PH-metriu, pri ktorej sa meria kyslosť prostredia v pažeráku. Na základe tohto detský lekár či gastroenterológ stanoví liečbu. Následne sa bábätko podrobne sleduje ako priberá a prosperuje.

Pozor! Väčšina detí, ktoré si po kŕmení odgrgnú, vyvrátia spolu so vzduchom aj trošku mlieka. To je normálne. Ak máte pochybnosti, či dieťa má alebo nemá reflux, konzultujte to s pediatrom.

Prvá pomoc:

Reflux (najmä refluxová choroba) je veľmi nepríjemný a vie poriadne potrápiť bábätká aj mamičky. Dieťatko sa cíti zle, veľa plače, je nespokojné a grcká. Mama je často unavená a zúfalá. Preto niet divu, že si mamy často myslia, že niečo nie je v poriadku s ich materským mliekom. Tak to však rozhodne nie je!

Ak sa trápite s refluxom, vyskúšajte:

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.