Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Svetový deň darcov krvi je príležitosť zlepšiť zdravotný stav aj sebe

darcovstvo krvi
Zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení a častejšie preventívne prehliadky, aj to sú benefity darovania krvi, na ktoré upozorňujeme práve pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi (14. jún). Sumarizujeme najdôležitejšie informácie o tom, ako sa stať darcom či darkyňou krvi a získať tak okrem dobrého pocitu aj určité výhody.
darcovstvo krvi
V článku si prečítate:

Darovanie krvi – kto môže byť darcom krvi?

„V Unione sa dlhodobo angažujeme za zdravý životný štýl. Prevenciu a starostlivosť o vlastné zdravie propagujeme pomocou edukačných materiálov, ale aj rôznych výhod. Naši poistenci získavajú za darovanie krvi vitamínové balíčky, určite ich však poteší aj to, že okrem pomoci iným pomáhajú aj svojmu zdraviu,“ vysvetľuje Jozef Koma, riaditeľ Union zdravotnej poisťovne. „Ja sám som darcom, darovanie krvi organizujeme pravidelne aj priamo v sídle Unionu, aby sme cestu k darovaniu čo najväčšmi uľahčili.“

Darovanie krvi má podľa odbornej verejnosti pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém. Darcovia a darkyne absolvujú pred odbermi meranie telesnej teploty, tlaku krvi, zistí sa hladina hemoglobínu, prípadne sa vyšetrí celý krvný obraz. Darkyne a darcovia majú tiež vďaka dobročinnému „púšťaniu žilou“ nárok na častejšie preventívne prehliadky.

„Musíme však poznamenať, že v niektorých prípadoch našim poistencom a poistenkám darovanie krvi neodporúčame, aj s ohľadom na ich vlastný zdravotný stav. Ide napríklad o poistencov po prekonaní onkologických chorôb, z darcovstva sú vylúčené aj tehotné ženy. Najskôr je možné darovanie šesť mesiacov po ukončení tehotenstva, rovnako šesť mesiacov po ukončení dojčenia,“ vysvetľuje hovorkyňa Kristína Baluchová.

Dodáva, že s darovaním krvi treba rátať najskôr dva dni po očkovaní, a ak bol človek chorý, je potrebné počkať dva týždne od úplného vyliečenia a dva týždne po ukončení antibiotickej liečby. „Mnoho ľudí si však myslí, že nemôžu darovať krv, ak majú vysoký krvný tlak. To nie je pravda, darcami môžu byť aj v prípade, že užívajú na hypertenziu lieky. Samozrejme, tlak musia mať pod kontrolou, najvhodnejšie je možnosť darcovstva prediskutovať so svojím lekárom či lekárkou.“

Okrem darovania krvi je na Slovensku možné darovať aj plazmu a krvné doštičky. Záujemcovia musia mať viac ako 18 rokov a vážiť viac ako 50 kg. Krv môžu muži darovať  štyrikrát do roka (každé tri mesiace), ženy trikrát do roka (každé štyri mesiace). Odber 450-mililitrov krvi trvá približne 5 až 15 minút a odporúčame, aby sa darcovia a darkyne oboznámili s bližšími informáciami napríklad na stránke Národnej Transfúznej Služby a Slovenského Červeného kríža.

„Veríme, že počet darcov a darkýň krvi bude naďalej narastať, a to nielen medzi našimi poistencami,“ uzatvára Kristína Baluchová.

Na čo si dať ešte pozor, keď plánujete darovať krv?

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.