Zdieľať

Čo sú febrilné kŕče a ako ich zvládnuť?

horúčka a febrilné kŕče

Zvýšená telesná teplota a horúčka môžu v niektorých prípadoch vyprovokovať až febrilné kŕče. Ako pred nimi ochrániť dieťa a ako ich zvládnuť, ak ich už dostane?

horúčka a febrilné kŕče
V článku si prečítate:

Táto komplikácia horúčky alebo zvýšenej teploty sa najčastejšie vyskytuje u detí od 5 mesiacov do 5 rokov, no neraz prekvapí aj šesťročné deti.

Ako vznikajú febrilné kŕče?

Febrilné kŕče sa obvykle rozvinú pri teplote nad 38 °C, ale často už aj pri samotnom vzostupe teploty.

Najčastejšie bývajú symetrické, dieťa môže byť pri nich napnuté ako luk, čo sa označuje ako tonické kŕče. Inou formou sú zášklby svalov, v tom prípade ide o klonické kŕče celého tela, prípadne len končatín alebo tváre.

Febrilné kŕče majú ale často skôr inú podobu. Objaviť sa môže škrípanie zubov, škúlenie, zatínanie pästí, zvýšená stuhnutosť svalov tela a končatín, porucha vedomia v zmysle otvorených očí a zároveň nereagovanie na podnety.

Ďalším príznakom môže byť zmodranie koncových častí tela a ochabnutie svalstva. Je to stav, keď vám dieťa doslova ovisne na rukách. K zastaveniu dýchania zvyčajne nedochádza a tento stav spontánne odoznie. Približne u osemdesiat až deväťdesiatpäť percent detí do niekoľkých sekúnd, prípadne maximálne do 15 minút.

„Febrilné kŕče nie sú nebezpečné, len u rodičov vyvolajú paniku. Existuje dokonca povera, že dieťa s febrilnými kŕčmi bude mať v dospelosti epilepsiu. Nebola však preukázaná žiadna súvislosť,“ vysvetľuje doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD., špecialista v oblasti urgentnej medicíny a dopĺňa, že výskyt febrilných kŕčov je nepredvídateľný. „Tri deti v rodine ich nikdy nemusia zažiť a u štvrtého dieťaťa sa objavia. To isté dieťa môže mať teplotu 40 °C bez kŕčov a o pár týždňov ich dostane už pri teplote 37, 8°C,“ vysvetľuje odborník.

Ako pomôcť pri kŕčoch? 

Ako podávať lieky? 

Niektorí odborníci radia pri znižovaní teploty striedať 2 lieky, napríklad preparáty s obsahom paracetamol s liekmi s účinnou látkou ibuprofén. „Odporúčam dieťaťu dávať skôr jeden typ lieku, no pravidelne. Napríklad preparáty paracetamolu treba podávať v 6 hodinových intervaloch, teda štyrikrát denne.

Prvé dávky môže dostať aj skôr, už po 3 – 4 hodinách, no ďalšia dávka má potom nasledovať až po 6 hodinách. V takom prípade ale treba sledovať, aby nebola prekročená súhrnná denná dávka. Paracetamol je totiž jeden z najnebezpečnejších liekov.

Už 6 tabliet je denná dávka pre dospelého a 20 tabliet môže viesť k rozpadu pečene. Ak sa rodičia rozhodnú pre lieky s obsahom ibuprofénu, mali by ho dávkovať ideálne po 8 hodinách. Minimálny odstup medzi jednotlivými dávkami je 6 hodín. Na pravidelnosť by som pri týchto liekoch naozaj dbal. Keď sa totiž nepodajú v určenom intervale, koncentrácia klesne pod účinnú úroveň. Aj striedanie dvoch liekov môže mať za následok, že ani jeden z nich nebude v krvi v účinnom množstve,“ upozorňuje docent Dobiáš.

Diazepam. Áno či nie? 

Nemálo pediatrov odporúča pri horúčkach okrem antipyretík aj preventívne podávanie lieku s účinnou látkou diazepam. „Je fakt, že diazepam môže oddialiť nástup kŕčov, no doba jeho účinku je najviac 4 hodiny, pričom horúčkovité ochorenie trvá obvykle 3 až 4 dni. Znamená to, že by ho rodič mal podávať ako prevenciu febrilných kŕčov šesťkrát denne počas napríklad 3 dní. Čiže vždy, keď má dieťa teplotu. Nie je to vhodné, keď sa ani nevie, či dieťa vôbec kŕče dostane. Koniec – koncov stáva sa to len u malého percenta detí a navyše nie sú nebezpečné. Chladenie vlažnou vodou a podávanie liekov na znižovanie teploty je preto určite rozumnejšia a prirodzenejšia voľba ako pravidelné podávanie silných sedatív,“ tvrdí odborník.

Kedy ísť s dieťaťom na pohotovosť? 

Tu treba rozlíšiť, či dieťa postihli nekomplikované alebo komplikované kŕče.

Akom predísť kŕčom? 

Chorému dieťaťu pravidelne merajte teplotu. Pri horúčke nad 38 °C mu podajte antipyretikum a dostatok vlažných tekutín. Ak je teplota vystúpi nad 39 °C, ihneď mu urobte mokrý zábal alebo mu poskytnite vlažnú sprchu.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.