Zdieľať

Čo robiť, keď dieťa klame?

keď dieťa klame

„Keď budeš klamať, narastie ti dlhý nos.“ Na klamstvo klamstvom? Radšej vyskúšajte efektívnejšie riešenie!

keď dieťa klame
V článku si prečítate:

Určite si spomeniete na rozprávku o Pinocchiovi. Mnohí rodičia ju používajú ako názorný príklad na zastavenie detských klamstiev. Dieťa však čoskoro zistí, že z klamstva mu dlhý nos nenarastie.

Klameme všetci

Ak by to bolo naozaj tak, tak s dlhým nosom chodíme všetci. Na svete totiž neexistuje človek, ktorý by nikdy neklamal. Ani naše ratolesti nie sú výnimkou. S prvým detským klamstvom sa môžete stretnúť už u škôlkarov, a to okolo tretieho roku. Dôvody bývajú rôzne. Toto sú podľa odborníkov najčastejšie z nich:

Ako z toho von?

Najčastejšou príčinou klamstva je obava z trestu. Preto si dieťa volá na pomoc dvoch kamošov, na ktorých možno kedykoľvek zvaliť vinu. „Urobilo sa to samo!“ Samo a Sato možno sem-tam zavítajú aj do vašej domácnosti. Keď prichytíte syna či dcéru pri klamstve, pokúste sa udržať na uzde hnev aj krik. V dieťati vyvolajú ešte väčší strach, čo môže mať za následok, že nabudúce namiesto priznania nepríjemnej pravdy zvolia opäť klamstvo.

Na druhej strane, tváriť sa, že sa nič nedeje, taktiež nie je správne riešenie. Dieťa môže nadobudnúť pocit, že klamať je vlastne v poriadku a nebude mať snahu ani motiváciu hovoriť pravdu. Tým sa môže vážne narušiť dôvera. Najdôležitejšia ingrediencia každého kvalitného vzťahu.

Poukážte na dôsledky

Povedzte mu, čo pre vás znamená dôvera a vysvetlite mu dôsledky konania. „Syn začal často klamať v piatom ročníku. Chodil poza školu. Párkrát mu to prešlo, no poznáte to, dovtedy sa chodí s džbánom po vodu, kým sa nerozbije. Keď som mu nadávala do klamárov, ešte viac sa uzavrel do seba. Začala som ho viac kontrolovať. Tvrdil, že ide za kamarátom, tak som zavolala jeho rodičom. Ukázalo sa, že opäť klamal,“ spomína Monika na neľahké časy. Syna Mareka netrestala, no začala ho menej púšťať von. Mali spolu zopár ťažkých rozhovorov, ktoré im pomohli pohnúť sa dopredu. Sám Marek vynaložil snahu a robil všetko preto, aby vybudoval stratenú dôveru. Na vlastnej koži totiž zistil, že lož má krátke nohy.

Pravda je výhodnejšia

Každému dieťaťu sa dá vysvetliť, že hovoriť pravdu sa oplatí. Na vzniknutý problém už nebude samo. Môžete ho vyriešiť spolu. Pokiaľ niečo vyviedlo, pocíti dôsledky, avšak tie budú miernejšie, ako keď sa k nejakej čertovine pripíše aj klamstvo. Ukážte, že hovoriť pravdu je znakom zrelosti. Pretože si vyžaduje nemalý stupeň odvahy, a to nedokáže hocikto!

Výmysel nepodporujte

Ak dieťa klame len preto, aby zaujalo, najlepšie, čo môžete podľa psychologičky Carol Brady urobiť, je ignorovať lož. Je jasné, že váš predškolák neprebrodil sedem riek a nezabil trojhlavého draka. Možno mu to prejde medzi kamarátmi, mal by si však byť vedomý, že od vás nedostane želanú reakciu. Aj keď toho máte veľa, vyhraďte si denne aspoň polhodinku s dieťaťom. Môžete sa ísť prejsť, alebo sa spoločne pustiť do obľúbenej činnosti. Keď dieťa uvidí, že má vašu pozornosť, nebude ju vyžadovať neadekvátnym spôsobom.

Využite fakty

Väčšina detských klamstiev sa dá raz-dva odhaliť. Miesto emócií skúste reagovať racionálne a vysvetlite dieťaťu, že mu síce rozumiete, ale tento spôsob komunikácie nie je úplne v poriadku. Skúste mu vysvetliť, ako by to mohlo riešiť nabudúce.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si aj článok o najčastejších výchovných prešľapoch rodičov.

Použite príklad

Aj menšie dieťa vie rozlíšiť dobro od zla a vie, keď robí niečo nesprávne. Erika, ktorá je maminou desaťročnej Emy, odmala používa ako príklad staré indiánske podobenstvo o dvoch vlkoch. „Vysvetlila som jej, že v každom z nás drieme čierny a biely vlk, ktorí medzi sebou neustále vedú boj. Vyhrá len jeden z nich. Ten, ktorého bude kŕmiť viac,“ tvrdí Erika. Ema už veľmi dobre vie, že klamstvom kŕmi čierneho vlka. „Sama hovorí, že sa lepšie cíti, keď podporuje v sebe to dobré. A tak sa učí sama vyberať, čomu dá pozornosť,“ dodáva spokojná mamina.

Zdroje:

MILLER, C. (2017). Why Kids Lie and What Parents Can Do About It. [online] Child Mind Institute. [online]. [cit. 2021-13-09]. Dostupné z: childmind.org.

RAISING CHILDREN (2019). Lies: why children lie and what to do. [online] Raising Children Network. [cit. 2021-13-09]. Dostupné z: raisingchildren.net.au.

GONSER, S. (2019). Age-by-Age Guide to Lying. [online] Parents. [cit. 2021-13-09]. Dostupné z: parents.com 

MORIN, A. (2019). 10 Ways to Get Your Child to Stop Telling Lies. [online] Verywell Family. [cit. 2021-13-09]. Dostupné z: verywellfamily.com

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.