Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Váš blízky má depresiu. Ako mu pomôžete?

depresia u príbuzného
Žijete s človekom, ktorému diagnostikovali depresiu, alebo máte podozrenie, že by mohol depresiou trpieť? Nikdy predtým ste sa vo svojom blízkom okolí nestretli s takýmto prípadom? Ako ho podporiť aj v tomto ťažkom období, ako mu pomôcť? Možno hľadáte cestu aj pre seba, keďže takáto situácia je zaťažujúca aj pre okolie.
depresia u príbuzného
V článku si prečítate:

Čo je to depresia?

Depresia je vážna porucha, no liečiteľná. Postihuje milióny ľudí na celom svete. Všetky vekové kategórie. Obe pohlavia. Postaví sa medzi človeka a jeho bežný život. Ovplyvňuje každodenné fungovanie. Spôsobuje obrovskú bolesť nielen tým, ktorí depresiou trpia, ale aj blízkym ľuďom v ich okolí.
Nie je úplne jednoduché sa s depresiou vyrovnať a taktiež nie je jednoduché žiť v prítomnosti človeka, ktorý trpí touto poruchou. V tomto článku vám zodpovieme na pár otázok, ktoré s depresiou súvisia.
Hneď prvou radou, ktorú dostanete v odborných článkoch a aj od každého profesionála pracujúceho s depresiou, je, že pokiaľ máte v blízkom okolí človeka, ktorý trpí touto poruchou, mali by ste sa aj vy sami o nej dozvedieť všetky potrebné informácie. Len takto budete chápať, čo sa s vaším blízkym deje, a budete vedieť stáť na jeho strane.

 

Príznaky a liečba depresie

Viac ako 264 miliónov ľudí po celom svete trpí depresiou. Je to biologicky podmienená choroba. Nie je to len zlá nálada. Nie je to lenivosť. Rovnako ju treba odlíšiť aj od veľkého smútku. Nie je to len reakcia na nepriaznivé udalosti v živote, aj keď môže na ne nadväzovať. Depresia je choroba, rovnako ako napríklad cukrovka alebo hypertenzia. Rovnako ako na iné choroby, aj na ňu existuje účinná liečba.

Pokiaľ však nie je riešená liečba depresie, môže to viesť k strate výkonnosti, izolácii, strate radosti zo života a výrazne zhoršuje celkový psychický aj fyzický stav človeka.

Ak vstúpi do vášho života depresia, ovplyvní ho po každej stránke. Na telesnej úrovni môžete pociťovať únavu a slabosť, vyčerpanosť. Zmení sa vám chuť do jedla a pravdepodobne aj spánkový režim. V myslení sa prejaví slabšia koncentrácia, pesimistický pohľad na svet a budúcnosť a v niektorých prípadoch aj myšlienky na samovraždu.
Na emocionálnej úrovni takýto človek môže zažívať smútok, pocity beznádeje, bezmocnosti, menejcennosti a zbytočnosti. Dochádza u neho k strate záujmov a potešenia. V správaní to môže viesť k sociálnej izolácii, utiahnutiu sa od svojho okolia. Taktiež k výraznému zníženiu pracovného výkonu a k neschopnosti vykonávať základnú sebaobsluhu.

Na liečbu psychických ochorení máte nárok z verejného zdravotného poistenia

Máme zazmluvnené stovky psychiatrických a psychologických ambulancií po celom Slovensku. Pomôžeme vám vyhľadať odbornú psychologickú alebo psychiatrickú pomoc.

Ako rozpoznáte, že váš partner alebo blízky človek trpí depresívnou poruchou?

Práve členovia rodiny a priatelia bývajú často ako prví nápomocní v boji s depresiou.
Depresívny človek si nemusí sám uvedomovať svoj problém alebo nemusí mať silu o ňom hovoriť a riešiť ho. Preto je dôležité, aby bolo jeho okolie pozorné k zmenám, ktoré sa u neho dejú, a rovnako, aby bolo oboznámené so znakmi a symptómami depresie.

Depresia sa rada maskuje

Predtým, ako je depresia diagnostikovaná, maskuje sa do rôznorodých symptómov. Môže sa zo začiatku prejaviť ako podráždenosť, náladovosť alebo zmenami v osobnosti človeka.
Prejavy môžu byť rôzne a môžu zahŕňať zvýšený hnev, podráždenosť, nadužívanie alkoholu a drog, uzavretosť, utiahnutosť, plačlivosť, nedostatok energie, neschopnosť koncentrácie, stratu záujmu o koníčky a príjemné aktivity, stratu záujmu o sexuálne aktivity.
Ak takéto prejavy zaregistrujete u svojho blízkeho, spozornite. Možno potrebuje vašu pomoc.

Zdroj: Adobe Stock

Ako pomôcť blízkemu s depresívnou poruchou?

Pokiaľ máte čo len najmenšie podozrenie, že by váš blízky človek – partner, príbuzný, kamarát – mohol trpieť depresiou, pomôžte mu vyhľadať odbornú pomoc.
V prvom rade potrebuje mať správne stanovenú diagnózu, aby sa dostal k potrebnej liečbe. V mnohých prípadoch vie byť nápomocná aj zdravotná poisťovňa.

Samozrejme, píše a hovorí sa to ľahko. Realita je niekedy oveľa zložitejšia.
Depresívni ľudia často pociťujú beznádej. Myslia si, že na svete neexistuje nič, čo by im mohlo pomôcť. Sú depresiou paralyzovaní a nevedia sa sami rozhýbať k tomu, aby svoj stav zlepšili.

Môže vás to stáť veľa času a energie, kým blízkeho presvedčíte o potrebe vyhľadať odborníka. Nevzdávajte sa. Existujú spôsoby, ako môžete podnietiť svojho blízkeho k tomu, aby vyhľadal pomoc, navštívil terapeuta, otvoril priechod svojim emóciám. Vášmu blízkemu pomôžete vyrovnať sa s depresiou tak, že ho budete počúvať a prejavíte mu empatiu. Naznačte, že ste si všimli zmeny v jeho správaní.

Môžete mu povedať, že sa obávate o jeho šťastie a pohodu. Povedzte mu, že ste tu pre neho a môže sa na vás spoľahnúť.

Toto môžete spraviť vy:

Zdroj: Adobe Stock

Ako zvládnuť život s depresívnym partnerom? Ako sa postarať o seba?

Ak je niekto, koho milujete – či už váš partner, dieťa, rodič, kamarát, príbuzný – depresívny, môžete zažívať ťažké pocity aj vy. Pocity ako bezmocnosť, frustrácia, hnev, strach, vina, smútok sa stanú súčasťou vašich dní. Všetky tieto pocity sú vo vašej situácii normálne. Nie je jednoduché žiť vedľa človeka s depresiou.
Práve kvôli tomu nemôžete zabúdať na seba. Ponúkame vám pár tipov, ako na to.

Nezabúdajte sa starať o seba

Môže byť veľmi stresujúce zvládať život s človekom, ktorý trpí depresiou. Je preto viac než v poriadku vziať si nejaký čas, ktorí strávite osamote, či podľa vlastných potrieb. Nie je to sebecké. Je to nevyhnutné k tomu, aby ste dokázali svojho blízkeho aj naďalej podporovať. Budete z toho profitovať obaja. Starajte sa o svoje duševné aj telesné zdravie:

Získajte podporu pre seba

Keď niekto, na kom vám záleží, je depresívny, je v poriadku cítiť sa frustrovane, nahnevane, nervózne. Nemôžete však dovoliť, aby vás tieto pocity prerástli a prevalcovali. Psychoterapeuti, poradcovia alebo podporné skupiny nie sú len pre ľudí s depresiou. Ak vyhľadáte profesionálnu podporu pre seba, pomôže vám to ventilovať vašu frustráciu a napĺňať si svoje emocionálne potreby.

Uchovajte si optimizmus

Aj keď liečba depresie je dlhodobá a váš blízky bude musieť užívať lieky a navštevovať psychoterapiu, až 90 % pacientov sa po správnom liečení zlepší stav. Myslite na to, keď vám je ťažko.

Stanovte si hranice

Je samozrejmé, že chcete svojmu blízkemu pomôcť. Musíte si však uvedomiť, že problém s depresiou za neho nevyriešite. Môžete ponúknuť pomoc, podporu, no samotná liečba je v rukách jeho samého. Pomáhajte mu do takej miery, kým je to pre vás a vaše zdravie únosné. Aby ste sa vy sami vyhli vyhoreniu a roztrpčeniu, stanovte si presné hranice a limity. Koľko reálne vládzete a dokážete urobiť? Nepreberajte zodpovednosť za chorého. Urobí to viac škody ako osohu.

Povzbudenie na záver

Prognóza depresie je dobrá, pokiaľ je správne diagnostikovaná a liečená. Existujú efektívne psychologické a farmakologické spôsoby liečby tejto poruchy. Dôležité je, aby sa dostali aj vášmu blízkemu. Možno mu s tým pomôžete práve vy. Neváhajte. Je to dôležité.)

Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša zaujímavé informácie pre širokú verejnosť na témy týkajúce sa duševného zdravia.

Autorka: Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore Psychológia, odvetvia Klinická psychológia detí, Klinická psychológia dospelých, Psychológia sexuality).

Zdroje: 
https://www.webmd.com/depression/features/help-depressed-spouse
https://www.fcconline.org/living-with-a-depressed-spouse/
https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-second-noble-truth/201412/living-depressed-loved-one
https://www.helpguide.org/articles/depression/helping-someone-with-depression.htm#
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression
https://www.verywellmind.com/relationships-and-depression-10-tips-to-cope-1067466

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.