Zdieľať

Chrípka: Poznáte jej základné príznaky? Aká je inkubačná doba?

chripka priznaky inkubacna doba
Chrípka sa prenáša kvapôčkovou infekciou a nie je vhodné liečiť ju antibiotikami, pokiaľ sa neskomplikuje.
chripka priznaky inkubacna doba

Každý z nás pozná hlavné symptómy chrípky – malátnosť, bolesti hlavy alebo svalov, zápal dýchacích ciest, horúčku. 

Chrípka je nepríjemná, pretože obmedzuje naše bežné fungovanie. Pri slabšej imunite môže dokonca spôsobiť komplikácie. 

Čo vlastne tá chrípka je?

Ako dlho trvá? 

A čo nám pomôže, aby sme boli rýchlejšie fit?

Čo je chrípka?

Chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie dýchacích ciest, spôsobené vírusom. Hoci chrípka vo vzduchu cirkuluje počas celého roka, najčastejšie sa vyskytuje v jesenných a zimných mesiacoch. Preto toto obdobie nazývame chrípková sezón. 

Problémom však je, že vírus chrípky je premenlivý, a dalo by sa povedať, že aj „učenlivý“. Hlavné typy vírusov označujeme ako A, B a C. Typy B a C napádajú človeka, typ A je najčastejší u zvierat – vtákov, prasiat a koní. Pokiaľ však A typ zmutuje, je nebezpečný aj pre nás. 

Samozrejme, aj „ľudské“ vírusy chrípky bežne mutujú – menia svoje vlastnosti. Preto takmer každú sezónu kolujú v populácii iné typy vírusov. Znamená to, že kvôli premenlivosti vírusov sa môžeme nakaziť chrípkou aj viackrát za sezónu.

To je aj dôvod, prečo Svetová zdravotnícka organizácia celoročne sleduje cirkuláciu chrípkových vírusov a potom určí, aký vírus má obsahovať vakcína na ďalšiu chrípkovú sezónu. 

Inkubačná doba chrípky

Chrípka sa  prejaví zvyčajne v rozmedzí 1 až 4 dní. Lekári tvrdia, že priemerný čas, kým sa chrípka prejaví, sú 2 dni. Závisí to však aj od našej imunity – silnejší organizmus sa bude „držať“ o čosi lepšie.  

Čo ešte vplýva na inkubačnú dobu?

 • množstvo vírusu, ktorému sme vystavení – väčšie množstvo vírusových častíc skracuje inkubačnú dobu;

 • spôsob, akým sa vírus dostal do nášho tela

 • nadobudnutá imunita voči chrípke – predchádzajúci kontakt s vírusom skracuje inkubačnú dobu (imunitný systém skôr rozpozná vírus).

Kedy sme pre okolie nákazliví? Ako dlho trvá chrípka?

Ešte predtým, ako pocítime prvé príznaky, môžeme infekciu preniesť na iných ľudí. „Najnebezpečnejší“ sme zhruba deň pred prvými príznakmi – vtedy sme najviac nákazliví. Napríklad, ak prídeme do kontaktu s vírusom v sobotu ráno, už v nedeľu večer ho šírime medzi ostatných. A v pondelok popoludní pocítime prvé príznaky chrípky. 

Aj po prejavení choroby môžeme ďalej ohrozovať svoje okolie ďalších 5 až 7 dní. Deti, starší ľudia a dospelí s oslabenou imunitou, sú infekční dokonca ešte dlhšie. Únavu a slabosť môžeme cítiť aj 2 týždne. 

Zabije chrípku zima?

Mnohí si myslia, že keď vonku klesne teplota pod nulu, chrípka „vymrzne“. Nie je to tak. Naopak, v chlade sa vírusové kvapôčky delia na menšie, a o to ľahšie potom prenikajú do tela. V teplejšom prostredí sú kvapôčky väčšie, a tak rýchlejšie klesajú na zem. 

Ako sa chrípka šíri?

Vírus sa najčastejšie šíri kvapôčkovou infekciou, teda pri kašli a kýchaní. Preto je dôležité, aby chorí zostali doma. Nepriamo sa nakazíme aj kontaktom s predmetmi alebo povrchmi, ktorých sa predtým dotkol chorý (po dotyku očí, nosa, úst). Takisto môžeme ochorieť, ak pacient kýchol na klávesnicu, alebo sa dotkol kľučky rukou, do ktorej si predtým odkašľal.

Nákaza sa šíri jednoducho a ľahko, preto si dôsledne umývajme ruky, najmä ak odniekiaľ prídeme. Chorý môže ovplyvniť šírenie vírusu kýchaním do látky a nosením rúška.

Viete, že na vreckovke môže vírus chrípky prežiť až 12 hodín?! Na hladkých povrchoch dokonca 48!

Prvé príznaky chrípky:

 • horúčka;

 • bolesti hlavy;

 • bolesť za očami;

 • bolesť hrdla;

 • upchatý nos;

 • suchý kašeľ;

 • bolesti svalov;

 • zimnica;

 • malátnosť, únava, slabosť;

 • nevoľnosť, zvracanie, bolesť uší – najmä u detí.

Viete, ako odlíšite chrípku od bežného prechladnutia?
Prejavy chrípky sú často podobné prechladnutiu. Prechladnutie sa vyvíja postupne, chrípka sa objaví náhle a intenzívne. Chrípka vás jednoducho hneď „zloží“. Teplota často prekročí 38 stupňov Celzia. 

Liečba chrípky

Či na prekonanie chrípky použijete prírodné prostriedky, alebo voľnopredajné preparáty z lekárne, v každom prípade ležte a pite dostatok tekutín. Základom je vitamín C, vitamín D a zinok. Ak uvažujete o antibiotikách, rýchlo na ne zabudnite.

Na chrípku antibiotiká nefungujú, aj keď sa ich mnohí pacienti dožadujú. Antibiotiká vám predpíše lekár iba vtedy, ak sa choroba skomplikuje a vyústi do vážnejšieho stavu. 

Domáce recepty proti chrípke

Naše staré mamy dobre vedeli, že na všetky vírusy je najlepší teplý kurací alebo hovädzí vývar. Tu nič nepokazíte, práve naopak, taká polievka vás určite posilní. Nezabúdajte ani na strukoviny, orechy a rôzne semienka – majú vysoký obsah zinku. 

Pri bolestiach hrdla si vyrobte domáce kloktadlo z teplej vody a soli. Týmto trikom dezinfikujete a vyčistíte sliznicu. Slanú vodu však neprehĺtajte! Pomôžete si aj naparovaním nad slanou vodou alebo bylinkami. Zvlhčujte vzduch v izbe. 

Z korenín a byliniek funguje ďumbier, cesnak, klinček, aníz, kurkuma, badyán.

Očkovanie proti chrípke

Lekári odporúčajú očkovanie proti chrípke ako jeden z najlepších spôsobov prevencie. Práve v tomto období sme si na viacerých lekárňach všimli oznámenie, že vakcíny proti chrípke sú už dostupné. Nejde však len o dostupnosť vakcín, ale aj o to, koľko za ne zaplatíte. 

Pozitívne je, že Union zdravotná poisťovňa toto očkovanie prepláca v plnej výške. Aké podmienky musíte spĺňať, aby ste túto výhodu získali? Viac informácií nájdete na stránke Očkovanie proti chrípke.

Ešte skôr, ako sa necháte zaočkovať, poraďte sa s lekárom, ktorý dobre pozná váš zdravotný stav. V niektorých prípadoch nie je očkovanie proti chrípke vhodné a môže spôsobiť komplikácie!

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Autor: Sabína Zavarská

Zdroje: 

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Tieto články by ťa mohli zaujímať

Tieto články
by ťa mohli zaujímať

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia