Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Chiptuning – zvýšenie výkonu auta bez mechanických úprav

Chiptuning-Zvysenie-vykonu-auta-bez-mechanickych-uprav_banner
Elektronika riadi mnoho funkcií v autách, a teda umožňuje ich preprogramovanie. Hovorí sa tomu “chiptuning”. Vďaka úpravám dokáže zvýšiť výkon či znížiť spotrebu. Je takýto zásah do motora bezpečný?
Chiptuning-Zvysenie-vykonu-auta-bez-mechanickych-uprav_banner
V článku si prečítate:

Možnosť zvýšiť výkon úpravou motora je už dlhé roky známa. Šikovní motoristi si už v minulosti dokázali autá upraviť podľa svojich predstáv. Až s príchodom elektronických riadiacich jednotiek sa táto úprava posunula na vyšší level.

Prepisom dát v riadiacej jednotke môžete bez akéhokoľvek zásahu do častí motora navýšiť jeho výkon až o niekoľko desiatok percent. Znie to lákavo, veď kto by nechcel mať pod kapotou o pár koní naviac? Všetko má všask svoje pre aj proti.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Ušetrite 20 % z ceny PZP

Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny. 
Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online. 

Ako funguje čipovanie?

Chiptuning je vlastne úprava softvéru riadiacej jednotky. Takouto úpravou sa pozmeňujú parametre motora, ktoré sú stanovené výrobcom a sú pre každý motor individuálne.

Tieto parametre sú závislé od typu motora, roku výroby, softvéru riadiacej jednotky, technického stavu vozidla či typu prevodovky. Podmienkou chiptuningu je, aby bol motor vášho auta vybavený elektronickou riadiacou jednotkou (ECU) a bol v dobrom technickom stave.

Čo dokáže chiptuning?

Zásahom do riadiacej jednotky sa zníži reakcia auta. To znamená, že plynový pedál bude reagovať o niečo rýchlejšie a tak isto sa zníži aj odozva motora. Krútiaci moment sa posunie do nižších otáčok. V praxi to znamená, že motor bude ťahať viac a skôr, čím sa zlepší akcelerácia vozidla.

Ako je takáto zmena parametrov vôbec možná?

Odpoveď je jednoduchá. Nové autá majú nastavené v riadiacej jednotke využívanie motora na 60 % až 80 %. Chiptuningom sa toto využívanie nastavuje na 100 percent. Aj po takomto zásahu však musí vozidlo spĺňať emisné a technické normy, rovnako myslite na možné poškodenie motora.

Pred zásahom do motora sa poraďte s odborníkom

Ak uvažujete nad chiptuningom, určite by ste sa mali obrátiť na overených špecialistov v tomto odbore. Nesprávnou úpravou si totiž môžete zásadne skrátiť životnosť motora a ďalších častí auta. Chiptuningom sa výkon motora nastavuje na 100 %, čo má za následok aj rýchlejšie opotrebovanie jeho častí. Pri nesprávnej úprave to platí dvojnásobne.

Pre aké motory je chiptuning určený?

Chiptuning je vhodný takmer pre všetky druhy motorov. Pri každom type motora sú však zmeny individuálne. Pri atmosférických benzínových motoroch síce výkon veľmi nenarastie, zato sa auto správa o čosi živšie.

Zmena je veľmi citeľná hlavne pre vodiča, ktorý autom dennodenne jazdí a dobre ho pozná. Auto je silnejšie a rýchlejšie akceleruje, hlavne pri nižších prevodových stupňoch. Výkon sa tak zvýši približne o 1 až 10 %. To isté platí aj pre benzínové motory a motory s LPG pohonom.

Okamžitý nárast výkonu pocítia po úprave aj benzínové motory s turbom alebo kompresory. Nárast výkonu je citeľný na všetkých prevodových stupňoch. Pri hladkých dieseloch je úprava možná len pre 2 typy motorov. Sú to verzie 1,9 SDI a 2,0 SDI od spoločnosti VW Group. Iným motorom bez turba, žiaľ, výkon nemožno upraviť.

Opakom sú turbodieselové motory. Tie sú konštruované s veľkou rezervou, čo dáva možnosť navýšiť výkon až o 15 – 23 %. Auto tak bude reagovať živšie a dočkáte sa lepšej odozvy vo všetkých prevodových stupňoch. Pri chiptuningu sa nepatrne zvýši aj maximálna rýchlosť. Tento rozdiel však nepocítite.

Výsledok: vyšší výkon, nižšia spotreba

Upravením riadiacej jednotky sa okrem výkonu dočkáte aj nižšej spotreby. Tá sa dokáže znížiť až o niekoľko desatín litra na 100 kilometrov. Jej zníženie však závisí nielen od typu vozidla, ale aj od štýlu jazdy. Pri chiptuningu v autorizovanej firme vám však poradia, ako jazdiť s čo najnižšou spotrebou.

Ak navštívite profesionálne pracovisko, vaše auto úpravou výkonu nestráca záruku, nejde totiž o priamy zásah do motora. Ide len o softvérové vylepšenie. O vozidlo sa tak môžete starať bežným spôsobom aj naďalej.

Je “čipovanie” bezpečné?

Chiptuning vykonaný správne nie je nebezpečný. Ak je však vykonaný neodborne, nesprávna úprava riadiacej jednotky môže mať za následok vážne opotrebovanie či poškodenie motora.

Vyvarujte sa neovereným pracoviskám a radšej vyhľadajte odborníkov. Ušetríte tak nielen peniaze, ale aj čas. V autorizovaných pracoviskách vám na základe testov navýšia výkon tak, aby ste naďalej spĺňali technické a emisné normy a zároveň šetrili motor.

Ak vám pri chiptuningu zálohujú predošlé továrenské údaje riadiacej jednotky, po úprave ju môžete kedykoľvek vrátiť do pôvodného stavu.

Koľko stojí chiptuning?

Na túto otázku jasná odpoveď nie je. Ceny sa totiž líšia v závislosti od značky a modelu auta, ako aj od jeho motora. Cena sa pri osobných vozidlách pohybuje väčšinou od 100 do 300 eur.

Regina Juhásová

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.