Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Cestovanie autom: nestraťte trpezlivosť v dopravnej zápche

cesta autom a zápcha
Cestovanie autom je pre mnohých ľudí celoročnou záležitosťou, s ktorou sa spájajú aj čoraz nepríjemnejšie dopravné zápchy. Tie dokážu poriadne potrápiť ostražitosť a trpezlivosť vodičov. Prinášame vám štyri tipy, ako nestratiť trpezlivosť v preplnenej premávke.
cesta autom a zápcha
V článku si prečítate:

Buďte pokojní, no ostražití

Vidíte, ako premávka pred vami hustne. Ide o prvú skúšku nervov. Nenechajte sa však vyviesť z rovnováhy, pretože práve z nervozity môžete konať zbrklo a nerozvážne.

Dýchajte pokojne, pustite si obľúbenú hudbu a neriešte prípadné meškania spôsobené zápchami. Vždy sa dostanete tam, kam sa chcete dostať, a hypnotizovať premávku pohľadom vám nepomôže.

S vnútorným pokojom sa spája aj pokoj voči ostatným účastníkom cestnej premávky. Všetci sme ľudia, omylné tvory, a preto je zbytočné sa správať voči ostatným nadradene či agresívne.

Aj keď si väčšina šoférov myslí, že jazdia lepšie ako priemerný šofér, je to samozrejme nezmysel. Zachovajte si teda vnútorný pokoj a rešpekt voči ostatným, veď napokon ste všetci spoločne súčasťou preplnenej premávky a je vaším spoločným zámerom, aby ste z nej vyšli čím skôr a bez ujmy na zdraví či na majetku.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Nevytvárajte zápchy

 Napríklad keď sa lepíte na pred vami idúce auto či preraďujete sa z jedného pruhu do druhého, čím nútite ostatných pribrzdiť, či dokonca zastaviť, a tým priamo prispievate k vzniku zápchy.

Zápchy sa dajú prirovnať k hustote častíc v kvapalinách a pevných látkach. Idúce autá sú ako voľné častice v kvapaline, ktoré sa však môžu premeniť na pevnú látku. Keď je premávka hustejšia, rovnako ako u hustých častíc sa pohyb zastaví. Dôvodom zastavenia je teda neschopnosť udržať konštantnú rýchlosť.

Ak stojíte v kolóne, ktorá sa konečne pohne, a snažíte sa dobehnúť vozidlo pred vami, a musíte následne zase zabrzdiť, spomalíte tým autá za sebou a kolóna sa predlžuje.

Preto vám odporúčame jazdiť pomalšie, no udržiavať si konštantnú rýchlosť. Ak už musíte prudko spomaliť, komunikujte s okolím použitím výstražných svetiel. Upozorníte nimi okolie, aby reagovali na vašu zmenu rýchlosti a nenabúrali do vás.

Ak sa to dá, vyhnite sa preplnenej premávke

Prevencia je najlacnejší a často aj najlepší liek. Vyhnúť sa zápcham viete napríklad optimálnym načasovaním cesty či použitím niektorých mobilných aplikácií, ktoré vás upozornia pri plánovaní trasy na zápchy a navrhnú vám prípadnú obchádzku problémových miest. Existuje široká škála dopravných aplikácií a je len na vás, ktorú z nich si vyberiete. Využiť môžete aj bezplatné aplikácie Google Mapy, prípadne Waze.

Pripravte sa na najhoršie

Nech by ste sa akokoľvek snažili predísť riziku vzniku dopravnej nehody, neviete ho úplne eliminovať.

Keby už došlo k najhoršiemu a stala by sa vám dopravná nehoda, tŕň z päty vám pomôže vytiahnuť havarijná poistka. Vďaka nej viete využiť asistenčné služby vašej poisťovne, ktorá na miesto nehody vyšle technikov či odťahovú službu a pomôže vám vyriešiť všetky nepríjemnosti spôsobené dopravnou nehodou.

Havarijné poistenie sa dá uzavrieť jednoducho online, pripoistením sa k vášmu PZP. V nepríjemnej situácii oceníte rýchlu a účinnú pomoc, vďaka ktorej zvládnete všetky situácie na cestách.

Zriaďte si k vášmu PZP aj havarijnú poistku a budete mať v prípade dopravnej nehody o niekoľko starostí menej.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.