Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Čas na druhé dieťatko? 6 najväčších výhod malého vekového rozdielu

súrodenci, deti skoro po sebe, dvaja maly bratia v posteli

Ideálny čas na plánovanie ďalšieho dieťatka neexistuje, pretože to, čo vyhovuje jednému páru, nemusí vyhovovať ďalšiemu. Malý vekový rozdiel medzi súrodencami má svoje plusy a mínusy. Toto sú tie najdôležitejšie výhody, ktoré stoja za zváženie.

súrodenci, deti skoro po sebe, dvaja maly bratia v posteli

1. Lepšie vzájomné porozumenie

Čím budú deti staršie, tým skôr si nájdu spoločnú reč. Obaja súrodenci sa budú v každodennom živote stretávať s podobnými situáciami, a preto si môžu byť vzájomnou podporou.

2. Množstvo spoločných zážitkov

Deti s malým vekovým rozdielom od malička trávia spolu veľa času. Vďaka tomu určite nebudú mať núdzu o množstvo spoločných zážitkov. Ich vzájomný vzťah môžu zoceliť aj podobné záujmy. Môžu spoločne chodiť na rôzne krúžky, alebo sa navzájom inšpirovať. Keď jeden zo súrodencov uvidí, čo robí ten druhý, určite dostane chuť sa pripojiť k jeho činnosti. Pokiaľ ste sami vyrastali so súrodencami, možno si aj vy spomeniete, čo všetko ste spoločne povyvádzali.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Ako zvládnuť vzťahy a konflikty medzi súrodencami? Prečítajte si aj náš článok Súrodenecká rivalita: Ako sa nezblázniť z konfliktov detí?

3. Ušetríte na výbavičke

Výbavička pre bábätko predstavuje výraznú finančnú položku, najmä ak jeden z rodičov ostane na rodičovskej dovolenke, ktorá okliešti rodinný rozpočet. Ak je medzi deťmi len malý vekový rozdiel, môžete čo-to ušetriť. Oblečenie v neutrálnych farbách, alebo bez zbytočných predsudkov a stereotypov vám ušetrí financie aj čas.

Ušetríte však aj na nákladnejších položkách, ako je kočík, autosedačka, postieľka a podobne. Mladšie z detí môže neskôr po staršom súrodencovi zdediť aj bicykel či lyže, ktoré tiež nie sú lacnou záležitosťou.

4. Lepšie porozumiete potrebám mladšieho dieťatka

Pre niektoré maminy je jednoduchšie najskôr sa naplno venovať deťom, aby neskôr nemuseli prerušovať prácu. Ak sa rozhodnete mať detičky čo najskôr po sebe, vďaka staršiemu súrodencovi budete mať dokonale zvládnutú starostlivosť o bábätko. Kŕmenie, bolesti bruška, prebaľovanie, prerezávanie zúbkov či iné „bábätkovské trampoty,“ zvládnete s oveľa väčším nadhľadom.

5. Náročné bábätkovské obdobie budete mať skôr za sebou

Prvé mesiace príchodu bábätka na svet sú skutočne náročné. Jeho príchod vám absolútne zmení zabehnuté koľaje. Ak máte dve deti krátko po sebe, k starostlivosti o novorodenca ešte musíte pripočítať starostlivosť o staršie batoľa, ktoré má taktiež svoje potreby. No na druhej strane, toto bábätkovské obdobie budete mať skôr za sebou. Teda v prípade, ak vás časom neprepadne túžba po ďalšom bábätku.

6. Rovnaký podiel na domácich prácach

Malý vekový rozdiel medzi súrodencami určite využijete aj pri delení domácich prác. Deti sa naučia rovnakým dielom zapájať sa do domácich povinností. Vďaka tomu, že ich robia spolu, budú ich vnímať ako prirodzenú súčasť života.

Pokiaľ máte deti s malým vekovým rozdielom, je pravdepodobné že na ne budete používať rovnaký meter, čo určite upevní ich vzájomné vzťahy.

Aké sú podľa vás ďalšie výhody malého vekového rozdielu medzi súrodencami? Budeme radi, ak sa o ne podelíte v komentároch.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.