Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Bolesti kĺbov: Príčiny a rady, ako upraviť stravovanie?

kĺbová výživa
Starších ľudí často počuť, ako sa sťažujú na bolesti kolien, bedrových kĺbov, či kĺbov na prstoch. Bolesť kĺbov však nie je len záležitosťou seniorov. U mladších ľudí je bolesť kĺbov znakom preťaženia, nadmerného cvičenia, ale aj začínajúceho sa ochorenia.
kĺbová výživa
V článku sa dočítate

Čo je bolesť kĺbov?

Ak vás sem-tam zabolí niektorý kĺb, nestresujte sa. Taká bolesť je väčšinou neškodná a prejde bez následkov. Zvyčajne aj sami poznáte príčinu, napríklad úraz alebo preťaženie.

Bolesť kĺbov vzniká z rôznych príčin. Nie vždy je kĺb zapálený či opuchnutý, a niekedy bolí len jeden kĺb, niekedy viac kĺbov.

Príčina bolesti kĺbov závisí aj od veku. Preto lekár hľadá iné dôvody bolestí u detí, a iné u dospelých. Je to logické, hlavne kvôli opotrebovaniu.

U mnohých, a predovšetkým starších pacientov, lekári nachádzajú zmeny v štruktúre kĺbu, alebo v jeho okolí. Zvyčajne ide o nedostatok maziva, opotrebované chrupavky, šľachy či väzy, ale aj priľahlé svalstvo.

Bolesti kĺbov často postupujú cez nervy do ďalších častí: vtedy hovoríme, že bolesť „vyžaruje“ alebo „vystreľuje“. Napríklad, keď vás bolí bedrový kĺb, obvykle to pocítite aj v kolene.

Niektoré stavy už vyžadujú podrobnejšiu diagnostiku, keďže lekár musí určiť hlavný zdroj bolesti. Najprv sa pozrime na bolesti kĺbov, ktoré vyžadujú okamžitú liečbu:

Bolesti kĺbov u dospelých

V dospelosti ide väčšinou o viacnásobnú bolesť, teda vás bolí viac kĺbov naraz, nie iba jeden. A prečo sa to deje? Tu sú hlavné príčiny.

Atoms/icons/80/grey-red/info-80

Náš tip: Doplnkové poistenie Storno Extra

Nebojte sa objednať dovolenku s predstihom. Ak sa niečo pokazí storno poplatky od cestovnej kancelárie alebo prepravcu vám preplatíme. 

VEDELI SE, ŽE ...

Ak vám diagnostikujú dnu, budete dodržiavať špeciálnu diétu. Základom je zníženie hladiny purínov. Tých je najviac v údeninách, vnútornostiach, mäsových vývaroch, strukovinách, kakau, čokoláde, chrene, cesnaku a pive.

Bolesti kĺbov v menopauze, resp. v tehotenstve

V živote ženy sú dve obdobia, keď ju potrápia kĺby, hoci s nimi predtým nemala problémy. Vždy za to môžu hormóny – buď v tehotenstve, alebo v menopauze.

Budúce mamičky by si mali dávať pozor najmä v poslednom trimestri. Vtedy hormóny uvoľňujú väzivá, aby pripravili telo na pôrod. V tomto období hrozia pády a úrazy.

Zdroj: Adobe Stock

Kedy vyhľadať lekára?

Bolí vás len jeden kĺb? Je vysoký predpoklad, že ste si ho vyvrtli alebo inak poranili.

Na druhej strane, bolesť jedného kĺbu je tiež príznakom infekcie. Vtedy je kĺb opuchnutý a zapálený.

Vyhľadajte teda lekára, ak k bolesti pribudne opuch alebo začervenanie, alebo ak má bolestivé miesto vyššiu teplotu.

Ako sa liečia bolesti a čo je dobré na kĺby?

Všetko závisí od príčiny. V prípade, že nejde o nič vážne, mnohým sa uľaví po bežne dostupných protizápalových liekoch – géloch a krémoch, ktoré obsahujú ibuprofén, diklofenak alebo ketoprofén.

Samozrejme, bolestivý kĺb si šetrite. Neznamená to však pasivitu. Potrebujete, aby svaly okolo kĺbov nezoslabli.

Po úraze vám pomôžu ľadové obklady. Tie však nepoužívajte pri chronickej bolesti kĺbov, alebo bolesti, ktorej pôvod nepoznáte.

Zdravá strava – prevencia pred bolesťami kĺbov

Stredomorská strava

Z rôznych dôvodov je považovaná za najzdravšiu. Účinkuje však aj ako prevencia pred ochoreniami kĺbov, keďže pôsobí protizápalovo.

Základom je ovocie a zelenina s nízkym glykemickým indexom, veľa strukovín, nenasýtených tukov a rýb. Hydina s mierou, málo mliečnych výrobkov a červeného mäsa.

Rybí olej

Rybí olej má vysoký obsah omega-3 mastných kyselín. Štúdie ukazujú, že má protizápalové účinky, a teda je veľmi užitočný pri bolestiach kĺbov.

Prírodné zdroje rybieho oleja:

Kapustová zelenina

Kapustová zelenina obsahuje antioxidanty, ktoré blokujú bolesť a zápal kĺbov. Brokolica, karfiol a kel, majú nielen veľa antioxidantov, ale aj vitamínov a vlákniny.

Kurkuma a ďumbier (zázvor)

Obe koreniny majú silné protizápalové účinky. Arizonská štúdia z roku 2006 potvrdila, že preventívne užívanie kurkumy znižuje riziko reumatoidnej artritídy a osteoporózy.

Výživové doplnky pre zdravie kĺbov

Ak intenzívne športujete, a najmä po štyridsiatke, zvážte doplnkovú kĺbovú výživu. Odporúča sa kolagén, želatína, žraločia chrupavka, pomôžu aj „gumení medvedíkovia“.

Tieto potraviny vyraďte, ak máte bolesti kĺbov:

cukor, sladkosti, biele pečivo, biela ryža, omega-6 mastné kyseliny – kukuričný olej, slnečnicový olej, arašidový olej, hroznový olej, stužené tuky, spracované mäsové výrobky. 

Čaká vás operácia kĺbov?

V niektorých prípadoch už nestačí strava, aby ste sa zbavili bolestí. Jedinou možnosťou je zákrok – operácia kĺbov. Ak si však myslíte, že to bude stať tisíce eur, nemusí to tak byť.

Union zdravotná poisťovňa vám ponúka benefit v podobe operácie kĺbov zdarma.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 
https://patient.info/bones-joints-muscles/joint-pain
https://www.verywellhealth.com/severe-joint-and-muscle-pain-arthritis-2249981
https://health.clevelandclinic.org/the-best-food-to-help-relieve-your-joint-pain/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4359818/pdf/ARTHRITIS2015-708152.pdf
https://health.clevelandclinic.org/the-power-of-fish-in-your-diet-infographic/

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.