Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Bolesti bruška u najmenších detí. Čo sa za nimi môže skrývať?

bolesti bruška u bábätiek, plačúce bábo

Au, bolí ma bruško! Občas sa za touto vetou skrýva veľa zjedených sladkostí, inokedy snaha vyhnúť sa škôlke. Niekedy však bruško bolí naozaj. Ako rozpoznať aj u najmenších detí, či ide o bežné “nezávažné” bolesti bruška, alebo sa za nimi ukrýva niečo viac?

bolesti bruška u bábätiek, plačúce bábo

Vo väčšine prípadov sú u detí bolesti brucha dôsledkom dietetickej chyby alebo črevnej virózy. V takomto prípade je spravidla postačujúca diéta, pokojový režim a dostatočná rehydratácia dieťaťa.

Lekára je potrebné vyhľadať najmä v prípade, ak bolesti pretrvávajú dlhšie, dieťa je dehydrované z dôvodu opakovaného zvracania alebo hnačky, alebo má pretrvávajúce vysoké teploty. V ostatných prípadoch sa väčšinou s virózou dokážeme popasovať aj v domácom prostredí.

Niekedy je však situácia odlišná. Bolesti brucha môžu byť spôsobené chirurgickým ochorením. V takomto prípade sú dietetické opatrenia nepostačujúce, liečba je výhradne chirurgická.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Čo sa stane, keď dieťa spadne na hlavu? Prečítajte si v našom článku!

Vo všeobecnosti platí, že takéto bolesti bruška vznikajú náhle, za plného zdravia a stav dieťaťa sa bez liečby zhoršuje. Bolesti sa môžu zhoršovať postupne, alebo aj náhle spolu so zhoršením celkového stavu dieťaťa.

Štandardne sa ťažkosti začínajú bolesťami brucha, ku ktorým sa môže pridať zvracanie, teplota, alebo celková slabosť organizmu. Hnačka nie je pre bolesti brucha spôsobené chirurgickými ťažkosťami typická.

Aké ochorenia vlastne zaraďujeme medzi “chirurgické” bolesti brucha? U detí sa najčastejšie stretávame so zápalom slepého čreva alebo invagináciou. U dievčat môžu byť ťažkosti spôsobené ochoreniami vaječníkov. Zriedkavejšie v porovnaní s dospelými je dôvodom bolestí brucha ochorenie žlčníka.

Toto sú iba najbežnejšie príčiny spôsobujúce bolesti brucha. Zriedkavejšie môžu byť bolesti bruška spôsobené vrodenými vývojovými chybami tráviacej sústavy alebo rôznymi chronickými či inými ochoreniami. Bolesti brucha preto nikdy nie je dobré podceňovať.

Pokiaľ nepomáhajú diétne opatrenia a stav dieťaťa sa zhoršuje, je vždy vhodné vyhľadať lekársku pomoc. Pri návšteve lekára je najdôležitejšie lokálne vyšetrenie bruška – podľa miesta najväčšej bolestivosti a špecifických príznakov pri vyšetrení je spolu s údajmi o priebehu ochorenia od rodičov väčšinou možné stanoviť predbežnú diagnózu.

Tú si vieme potvrdiť alebo vyvrátiť pomocou ďalších vyšetrení – odber krvi alebo ultrasonografické (USG) vyšetrenie brucha. Ďalšie vyšetrenia ako CT (počítačová tomografia) alebo MRI (magnetická rezonancia) využívame až pri potvrdení alebo podozrení na určitú konkrétnu diagnózu.

Zápal slepého čreva – akútna apendicitída

Zápal apendixu patrí medzi najčastejšie chirurgické príčiny bolestí bruška detí. U bábätiek sa objavuje zriedkavo a príznaky môžu byť odlišné od “bežných” príznakov zápalu slepého čreva. Akútny zápal slepého čreva sa zvyčajne začína bolesťami v oblasti pupka, ktoré sa neskôr presúvajú do pravého podbruška. K bolestiam sa môže postupne pridávať nechutenstvo a zvracanie.

Telesná teplota je zvyčane zvýšená iba mierne, do 38 °C. Bolesť sa zmierňuje v ľahu s pokrčenými nohami, pomôcť môžu aj studené obklady v oblasti podbruška na pravej strane.

Presný dôvod vzniku zápalu slepého čreva nie je známy, hoci sa predpokladá, že jeho zápal vzniká upchatím. Upchať sa môže stolicou alebo opuchom steny čreva pri infekcii. Zápal prebieha v niekoľkých štádiách a najzávažnejším štádiom je jeho prederavenie a prestúpenie do dutiny brušnej.

Zápalu slepého čreva sa nedá predchádzať a pri podozrení, že dieťa má zápal slepého čreva, je nevyhnutná návšteva chirurga. Na diagnostiku zápalu apendixu sa používa niekoľko postupov – vyšetrenie dotykovej bolestivosti, vyšetrenie cez konečník, prípadne sonografické vyšetrenie.

Po stanovení diagnózy je dieťatko hospitalizované a nasadí sa mu infúzna liečba. Ak sa stav nezlepší, je nevyhnutná chirurgická liečba a odstránenie slepého čreva (klasicky alebo laparoskopicky). Dĺžka hospitalizácie je približne 5 dní (pokiaľ nedošlo k prederaveniu slepého čreva, vtedy je liečba dlhšia).

Zápal apendixu môže prebiehať akútne, ale aj subakútne alebo chronicky. V takomto prípade je priebeh odlišný od akútnej formy a operačná liečba býva plánovaná.

Invaginácia (zapošvenie)

Toto ochorenie sa pomerne často vyskytuje u bábätiek a detí do dvoch rokov. Vzniká tak, že sa jedna časť čreva vsunie do druhej, napríklad posledná časť tenkého čreva do začiatku hrubého čreva. Dochádza k upchatiu čreva a poruche výživy.

Ochorenie sprevádzajú silné kŕčovité bolesti brucha, ktoré vznikajú náhle a náhle sa aj skončia, prichádzajú vo vlnách. Medzi jednotlivými vlnami bolestivosti je dieťa pokojné, niekedy až zaspáva. Bolesti môže sprevádzať zvracanie.

V stolici sa môže objaviť krv a hlien. Pri týchto príznakoch je teda nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc a ochorenie sa potvrdí sonografickým vyšetrením brucha.

Liečba je chirurgická a prebieha v celkovej anestézii. Najprv sa podá kontrastná látka do konečníka pod tlakom, aby sa vytlačila zasunutá časť čreva. Vo väčšine prípadov tento zákrok postačuje. Niekedy však treba odstrániť časť čreva, v ktorej došlo k odumretiu tkaniva.

Príznaky invaginácie sa môžu podobať aj na ďalšie ochorenia. Kŕčovité bolesti brucha sa najčastejšie vyskytujú pri zastavených vetroch alebo zápche. Vtedy môže pomôcť masírovanie bruška, pocvičenie nohami, prípadne drepy, alebo čípok na stolicu.

Cholelitiáza – žlčníkové kamene, cholecystitída – zápal žlčníka

Aj keď sa žlčníkové kamene u detí vyskytujú zriedkavejšie v porovnaní s dospelými, počet detských pacientov v ostatných rokoch narastá.

Príčinou vytvorenia žlčníkových kameňov môžu byť vrodené ochorenia žlčníka a žlčových ciest, iné ochorenia, ktoré predisponujú k tvorbe kameňov (kosáčikovitá anémia, cystická fibróza, a iné), ale aj obezita. Žlčníkové kamene sa môžu prejaviť v akomkoľvek veku pacienta.

Čím je pacient menší, tým sú príznaky menej špecifické. U adolescentov sa už príznaky podobajú tým u dospelých. Prejaviť sa môžu žlčníkovou kolikou, alebo akútnym či chronickým zápalom žlčníka.

Pacienti väčšinou odmietajú mastné jedlá, pri akútnom zápale žlčníka majú zvýšenú teplotu. Pri ochoreniach žlčníka je bolestivosť typicky v pravej hornej časti brucha.

Ochorenia vaječníkov – torzia (zatočenie), cysta vaječníka

Na ochorenia vaječníkov sa u malých dievčat často zabúda, a pritom sa vyskytujú pomerne často. Medzi akútne chirurgické príhody patrí pretočenie (torzia) vaječníka okolo svojej osi, a to najčastejšie na podklade pridruženej cysty vaječníka.

Takýto stav je sprevádzaný akútne vzniknutou bolestivosťou v pravom alebo ľavom podbrušku, môže byť prítomné zvracanie. Diagnostika je sonografická, pre lepšie znázornenie je však nutné vyšetrenie realizovať s naplneným močovým mechúrom. Je preto dobré, ak na to myslíme už pred návštevou pohotovosti, vyšetrenie potom bude rýchlejšie.

Pri potvrdení torzie vaječníka je nutné akútne operačné riešenie, nakoľko je ohrozená výživa vaječníka. Operácia sa vykonáva väčšinou laparoskopicky a spočíva v otvorení a vypustení cysty a odtočení vaječníka. Pokiaľ sa operuje včas, ďalší priebeh býva väčšinou priaznivý.

Bolesti brucha u detí sú veľmi široká kapitola. Vzhľadom na detský vek môžu byť často podkladom rôzne vrodené ochorenia.

V článku sme uviedli najčastejšie detské chirurgické ochorenia spôsobujúce bolesti brucha. Niekedy sa však príznaky nemusia úplne prejaviť, a preto pokiaľ sa stav dieťaťa zhoršuje, je namieste navštíviť lekára aj pri neúplných príznakoch jednotlivých ochorení.

Zdroje:

1. Detská chirurgia. Horn F. et al. Slovak Academic Press, 2014, 568 s. ISBN 978-80-89607-24-2

2. Detská chirurgie. Šnajdauf J., Škába R. et al. Galén, Karolinum, 2005, 395 s. ISBN 80-7262-329-X (Galén), ISBN 80-246-1084-1 (Karolinum)

Mudr. Dana Kuniakova

Autorka: MUDr. Dana Kuniaková

Maminka malého valibuka Jurka a detská chirurgička pracujúca v NÚDCH a LFUK v Bratislave. Vyštudovala Lekársku fakultu UK v odbore Chirurgia. Počas štúdia absolvovala pobyty v nemocniciach vo Francúzsku a Ugande. Je spoluautorkou piatich odborných publikácií.

MUDr. Dana Kuniaková

MUDr. Dana Kuniaková

Maminka malého valibuka Jurka a detská chirurgička pracujúca v NÚDCH a LFUK v Bratislave. Vyštudovala Lekársku fakultu UK v odbore Chirurgia. Počas štúdia absolvovala pobyty v nemocniciach vo Francúzsku a Ugande. Je spoluautorkou piatich odborných publikácií.

MUDr. Dana Kuniaková

Maminka malého valibuka Jurka a detská chirurgička pracujúca v NÚDCH a LFUK v Bratislave. Vyštudovala Lekársku fakultu UK v odbore Chirurgia. Počas štúdia absolvovala pobyty v nemocniciach vo Francúzsku a Ugande. Je spoluautorkou piatich odborných publikácií.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.