Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Anči Strike dojčila synov tandemovo. „Chcela som, aby boli deti zdravé.“

Anči Strike na pikniku, foto: Jana Fašungová

Anna Neuschl Amtmannová je na verejnosti známa ako Anči Strike. Tanečníčka, textilná dizajnérka a obľúbená laktačná poradkyňa je mamou osemročného Danka a päťročného Adamka, ktorých vychováva s manželom, obľúbeným tanečníkom Lacim Strikeom.

Vášnivá propagátorka dojčenia je preto „nadupaná“ informáciami, ako aj vlastnými praktickými skúsenosťami. Svojich synov totiž dojčila tandemovo, a preto môže o tejto svojej voľbe porozprávať aj čitateľkám nášho portálu.

Anči Strike na pikniku, foto: Jana Fašungová

Prečo je podľa vás dobré rozhodnutie dojčiť deti tandemovo?

Podľa mňa to nie je úplne rozhodnutie, ale skôr život priniesol takúto situáciu. Keď žena otehotnie druhýkrát a má už jedno dieťa, ktoré ešte dojčí, tak ho dojčí počas tehotenstva a potom plynule prechádza do tandemu. V mojom prípade som chcela, aby aj vďaka dojčeniu boli obe moje deti zdravé a ich vývoj bol normálny a popri nich som si chcela svoje zdravie udržať aj ja. Bežne verejnosť netuší, že dojčenie je zdravé aj pre matku. Všetky poznatky, ktoré zaznejú v tomto rozhovore však nie sú len moje názory, ale vedecky dokázané fakty. Dojčenie je dobré pre zdravie matky aj detí.

Anči Strike, foto: Jana Fašungová

Mali ste v tom jasno od začiatku alebo vo vás tandemové rozhodnutie dozrelo spontánne?

Začala som sa o to zaujímať až vtedy, keď som po druhýkrát otehotnela. Hľadala som nejakú podporu, lebo zo zdravotníckeho okolia, či už to bol gynekológ alebo pediatrička, ma od dojčenia odhovárali už v tehotenstve. Hovorili, že nedonosím svoje dieťa, že ublížim dieťatku, sebe a že mám prestať . No potom som začala zháňať vedecké informácie a vďaka MAMILE som zistila, že takto fungujú dnes tisícky žien. Aj dnes existujú ženy, ktoré dojčili počas celého tehotenstva, je to v poriadku, dobré pre dieťatko aj pre matku, neohrozuje to bábätko. Nevyciciava to matku, neodoberá živiny nenarodenému bábätku a podobné mýty, ktoré sa tradujú. 

Má tandemové dojčenie aj nejaké nevýhody?

Keď sa bavíme celkovo o dojčení, bolo by dobré prestať o ňom hovoriť v kontexte výhod či nevýhod. Dojčenie je biologická norma. Mala by to byť normálna vec, ktorá patrí do života. To je ako keď sa niekto opýta, či má výhody mať dve ruky. Tandem mi pomohol v tom, keď bol starší syn z jedného dňa na druhý ten „veľký“ brat. Dojčenie poskytovalo opateru o bábätko aj o staršieho syna a videl, že maminka ho stále ľúbi, nemusí prestať s dojčením, nie je na druhej koľaji. Boli aj situácie kedy musel starší syn vydržať a nevedela som ich dojčiť naraz. Rozličné potreby syna sme vďaka dojčeniu zvládali s väčšou ľahkosťou. 

Kto vám pomohol nabehnúť na tandemový systém? Zvládli ste to sama alebo s pomocou laktačnej poradkyne?

Zvládla som to s pomocou profesionálnej laktačnej poradkyne o. z. MAMILA a veľmi mi pomohli podporné skupiny pre dojčiace matky, kde som sa dozvedela aj od iných matiek ako to funguje. Napríklad, že citlivosť bradaviek na začiatku tehotenstva postupne prejde a dá sa zmierniť. Potrebovala som podporu a počuť, že niekto to prežíval podobne. Nevedela som ani, že sa dajú dojčiť dve vekovo rozdielne deti. MAMILA robí v tomto veľmi veľkú osvetu a aj ja sa snažím pomáhať matkám. Organizujem takéto stretnutia dojčiacich žien v Bratislave a v Handlovej.

Ako ste riešili uspávanie na obed a v noci? Nebudili sa deti navzájom?

Uspávanie bábätka som vždy riešila na prsníku spoločným spaním alebo nosením. Uprednostňovala som menšie bábätko pri dojčení, keďže starší syn už vedel vydržať a zatiaľ som mu čítala rozprávku. Starší (Danko) mladšieho (Adama) niekoľko krát zobudil hraním na gitaru alebo podobne hlučným správaním, a vtedy som musela Adama znovu uspať dojčením. Niekedy to bolo náročné, ale neviem si predstaviť uspávať deti inak.

Prsník bol nástroj ako ich utíšiť, uspať a upokojiť. Prípadne sa manžel venoval staršiemu, a keď som uspala bábätko, tak sa nadojčil aj starší syn. Prvé mesiace po pôrode bol Adam plačlivé bábo a vtedy sa starší syn Danko odsťahoval zo spálne. Vadilo mu nočné budenie bratom. Povedal, že on sa nepotrebuje v noci dojčiť a že ide do druhej izby, nech ho nikto neruší.

Anči Strike, foto: Jana Fašungová

Kedy sa tandemový režim ustálil?

Nemám pocit že tandem treba ustaľovať, jednoducho sa deti dojčia vtedy, keď potrebujú. So starším sa dalo dohodnúť, prípadne som skracovala dojčenia počítaním, pesničkou alebo rozprávaním. Toto nám výborne fungovalo. Dostal prsník, napočítala som do 10 (mali sme to dopredu dohodnuté, do koľko počítam), a potom sám pustil prsník. Keď sme boli niekde, kde mi to logisticky nevyhovovalo, povedala som mu, že sa nadojčí doma. Väčšinou to fungovalo a keď to bolo naozaj veľmi akútne, tak som ho nadojčila. Tu je tiež dôležitý vek dieťaťa a je to individuálne od situácie. Tandemovo som dojčila cca 8 mesiacov.

Odhovárali vás blízki, aby ste také veľké dieťa už nedojčili? Boli ste v pokušení využiť druhé tehotenstvo na odstavenie staršieho syna?

Skôr tam boli klasické otázky, ktoré v spoločnosti ešte stále pretrvávajú – či je to ešte zdravé, načo to je dobré, či to nie je len voda, prečo neje normálne jedlo. On jedol normálne jedlo a aj sa dojčil. Toto všetko sú mýty, ktoré nepomáhajú matkám.

Dojčenie je však viac než len pitie mlieka.

Ja som si nevedela predstaviť, ako sa budem starať o syna, keďže dojčenie nám super fungovalo a zrazu by sme to mali zrušiť? Dojčenie je spôsob starostlivosti a zrazu by som mala začať robiť veľmi veľa vecí inak. Preto som hľadala podporu a uistenie, že naozaj je správne pokračovať, je to zdravé pre mňa aj pre deti a že nie som jediná na svete.

Starší syn Danko sa odstavil sám v štyroch rokoch. V akých situáciách ste ho dojčili, keď už bol väčší?

Vtedy, keď potreboval a hlavne v tom veku sa už často nedojčil. On si mliečko ráno nepýtal, skôr večer na zaspatie. Niekedy si dva dni ani nespomenul a keď sme prišli domov zo škôlky si vypýtal. Inokedy zase zaspal skôr, ako som ho stihla nadojčiť. Bolo to premenlivé. Až som si jedného dňa uvedomila, že sa nedojčil niekoľko týždňov a keď som sa ho opýtala, či si ešte prosí, povedal, že už nepotrebuje.

Samoodstavenie bolo teda postupné. Predtým sa zvykol dojčiť keď bol unavený, či keď naňho išla choroba. Videla som, že nechce jesť a vtedy si pýtal viac prsník. Pomáhalo mu to rýchlejšie prekonať ju. Vedel si to výborne regulovať. Vedela som sa s ním aj dohodnúť. Keď chcel napríklad v aute, povedala som, že keď skončí audio rozprávka už budeme doma a tam sa nadojčí.

Ako zobral Danko fakt, že sa o maminku zrazu delí s bábätkom?

Zobral to tak, že podľa mňa nemal veľmi na výber. Nemala som z neho pocit žiarlivosti, skôr to bral prirodzene. Veľa sme sa o tom rozprávali keď som bola tehotná, pomáhal mi so starostlivosťou o bračeka, zapájala som ho do procesu. Keď sa potreboval dojčiť a akurát tam bol Adamko, vždy som mu niečo na rozptýlenie vymyslela, alebo mi s ním rodina pomáhala. 

Ako sa tandemové dojčenie podpísalo na vzťahu súrodencov?

Myslím si, že dobre. Sú to normálni chlapci, mladší sa stále pýta, kedy bude on tým starším a zisťuje, že sa asi nedočká. Podpísalo sa to určite na zdraví aj na tom, že sú empatickí a že vedia jeden druhého pochopiť, nezávidia si a jasné, že sa niekedy aj pohádajú o hračky. Občas Danko povie, že on sa dojčil len do štyroch rokov a prečo sa Adam ešte dojčí, keď má už takmer päť. Ale snažím sa mu vysvetliť, že každý sme iný, netreba sa porovnávať. 

Odborníci píšu, že chuť mlieka sa v tehotenstve mení – všimol si to Danko?

Na základe odborných informácií už dnes vieme, že chuť mlieka sa mení neustále. V tehotenstve sa mení množstvo mlieka. Danko si to ani veľmi nevšimol, iba poznamenal, že tam skoro nič nie je a ďalej sa dojčil. Skôr ja som to pociťovala ako nepríjemný pocit sania „naprázdno“. Toto som aj ja konzultovala s poradkyňou z MAMILY. Dojčenie sa skladá z dvoch častí – z materského mlieka a zo satia na prsníku. Oboje sa nedajú nahradiť a oboje sú dôležité pre normálny zdravý vývin dieťaťa. Je to podstatné z hľadiska vývoja mozgu, fyzického a psychického zdravia, vzťahu s matkou.

Ako ste riešili polohu oboch detí pri súčasnom dojčení?

Dvakrát som skúšala dojčiť deti naraz, ale bolo mi to nepríjemné a nevedela som to. Keďže Danko už bol starší a prevažne vedel počkať na svoje dojčenie, riešila som to po jednom. 

Kde ste čerpali silu a energiu v momentoch, ktoré boli náročné?

Pomáhala mi podpora rodiny, hlavne môjho manžela. Staral sa o mňa, zabezpečoval mi všetko od jedla, cez pomoc v domácnosti až po trávenie času so starším synom – to mi veľmi dodávalo energiu. Jedno dieťa = žiadne dieťa. A tiež aj rozhovory s matkami, ktoré prežívali veľmi podobné situácie. Energiu som taktiež čerpala v spánku, spávala som cez deň spolu s deťmi. Jedla som vtedy, keď boli deti hore a naučila som sa mať reálnu predstavu, čo sa dá s dvoma deťmi stihnúť. Nemať prehnané očakávania. A nepozerať sa na hodinky, keď sa deti budili či ráno, či v noci. 

Majú aj choroby vďaka dojčeniu ľahší priebeh?

Určite, je to aj vedecky dokázané. Materské mlieko obsahuje rôzne látky, ktoré sa nikde inde nenachádzajú, ktoré priamo pôsobia proti plesniam, vírusom, baktériám a znižujú horúčku či zápal… Obsahuje napríklad aj látky, ktoré zabíjajú rakovinové bunky. Keď boli synovia chorí, videla som, že nemajú chuť do jedla a chceli sa hlavne dojčiť. Nenútila som ich jesť, lebo telo sa potrebuje čo najrýchlejšie zbaviť choroby. 

Rozmýšľali ste niekedy nad odstavením staršieho syna, alebo ste boli pevne rozhodnutá vytrvať do samoodstavenia?

Pred narodením syna som nevedela o dojčení nič. Takže som ani nemala predstavu dokedy chcem dojčiť. Ono je to podobné, ako keď idete do nového zamestnania a pýta sa vás niekto, koľko tam budete pracovať. Až po narodení Danka som zistila, že sa nedá zo dňa na deň povedať, že už stačilo. Najprv som si myslela, že stačí pár mesiacov, potom pokiaľ nebude mať prvý zub, potom že teda ešte chce a už má 8 zubov, tak asi ešte treba. Prišlo mi to úplne nelogické, prečo by zrazu dieťa nemalo byť dojčené.

Postupne som zisťovala, že sa učí samé pozorovaním bez toho, aby som ho nútila. Keď sme išli s kamarátkami von, zrazu zaspal aj manželovi v nosiči, nielen na prsníku. Myslela som si, že to musím syna naučiť ja, no to on ma naučil, že deti to majú prirodzene v sebe a dokážu to, keď sú na to pripravené. Nemusela som ich ani nútiť prespať celú noc. Nočné dojčenie samé od seba vymizlo, keď sa ukončila potrebná etapa vývoja ich mozgu. Pochopila som, že nemá zmysel deti nútiť prespať noc, keď na to nie sú pripravené. Naozaj to funguje, dnes spia celú noc a nikdy som ich to neučila.

Zdroj: Facebook skupina Anči Strike Tanči s Anči

Ste laktačná poradkyňa OZ Mamila, máte preto mnoho skúseností z podporiek aj konzultácií. Akými zbytočnými problémami sa podľa vás zaťažujú ženy ohľadom dojčenia? 

Neexistujú zbytočné problémy s dojčením, ak matka niečo vníma ako problém, potrebuje pomoc a dostať riešenie. Nezľahčovala by som to, matky potrebujú veľmi veľa podpory. Žiaľ, kde sa dojčiaca matka pohne, tam podpora chýba. Problémy potrebujú riešenia, ktoré vieme matkám poskytnúť, praktické ukážky ako sa čo robí, vynaliezavosť na osobnom pozorovaní bábätka a matky, návod ako zapojiť rodinu do pomoci o starostlivosť dojčeného dieťaťa… 

Ako sa podľa vás mení situácia v pôrodniciach čo sa týka dojčenia?

Dnes je informovanosť oveľa lepšia. Keď som rodila ja, o MAMILE som nemala šajnu. Nevedela som, že existujú profesionálne laktačné poradkyne a vedia riešiť problémy. Náhodou som sa k tomu dostala, keď som mala problémy s prvým synom doma a nikto mi nevedel pomôcť, či už sestry v nemocnici, ani gynekológ, ani pediatrička. Nevedela som, kam sa mám obrátiť, a tak som zúfalo hľadala a našla kontakt na MAMILU na internete.

Situáciu v pôrodniciach mapuje prieskum podpory dojčenia v pôrodniciach, ktorého výsledky sú verejne dostupné a každodenne aktualizované na: https://www.mamila.sk/pre-matky/nemocnice-vysledky/. Každý človek sa môže pozrieť, ako na tom sú nemocnice ako celok alebo jednotlivé nemocnice. Vo všeobecnosti sa zvyšuje počet detí, ktoré sú už v pôrodnici dokrmované umelým mliekom a presahuje 50 %. Ženy sa do prieskumu môžu zapojiť a zhodnotiť podporu dojčenia v nemocnici a napísať svoj príbeh, ktorých máme už viac ako 8000. 

Slová podpory na záver pre všetky mamy, ktoré bojujú so zúbkami, nočným dojčením a už sú z toho unavené?

Poradila by som im, nech si nájdu na stránke MAMILY podpornú skupinu v ich meste, nech tam skúsia ísť. Stretnú iné mamy s podobnými problémami. Poradkyne im vedia poradiť, majú rôzne finty ako to zlepšiť. Nájdu si nové kamarátky, ich deti vidia iné deti pri dojčení. Dostanú tam správne informácie. Nech sa neboja rozprávať a pýtať si radu od ľudí, čo rozumejú a podporujú dojčenie, aby pozorovali svoje deti a vidia, aké sú šťastné na prsníku. Dojčenie pomáha v zdravotnom stave aj matkám, chráni ich pred rakovinou prsníka, endometriózy, vaječníkov..

Všetky deti rastú, všetky zúbky prejdú, deti sa prestanú budiť samé od seba, dospejú do toho. Nebojte sa uspávať deti na prsníku, nebude to tak donekonečna, aj keď sa to tak možno teraz zdá. Jedného dňa to príde.

Marina Gorghetto

Autorka: Marína Gorghetto

Dlhoročná novinárka so skúsenosťami z obľúbených týždenníkov, mesačníkov, webov či televízie Markíza. Žila a pracovala v Španielsku a tri roky strávila v Indonézii, kde prednášala na jednej z najväčších jávskych univerzít žurnalistiku. Milovníčka cappuccina a špagiet sa v súčasnosti naplno venuje dcérke, písaniu pre portál Promama, ako aj materskému centru Obláčik, ktorého je štatutárkou.

Marína Gorghetto

Marína Gorghetto

Dlhoročná novinárka so skúsenosťami z obľúbených týždenníkov, mesačníkov, webov či televízie Markíza. Žila a pracovala v Španielsku a tri roky strávila v Indonézii, kde prednášala na jednej z najväčších jávskych univerzít žurnalistiku. Milovníčka cappuccina a špagiet sa v súčasnosti naplno venuje dcérke, písaniu pre portál Promama, ako aj materskému centru Obláčik, ktorého je štatutárkou.

Marína Gorghetto

Dlhoročná novinárka so skúsenosťami z obľúbených týždenníkov, mesačníkov, webov či televízie Markíza. Žila a pracovala v Španielsku a tri roky strávila v Indonézii, kde prednášala na jednej z najväčších jávskych univerzít žurnalistiku. Milovníčka cappuccina a špagiet sa v súčasnosti naplno venuje dcérke, písaniu pre portál Promama, ako aj materskému centru Obláčik, ktorého je štatutárkou.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.