Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Ako zrušiť havarijnú poistku?

Ako-zrusit-havarijnu-poistku-banner
Havarijné poistenie má mnoho výhod. Pri správnom výbere poistenia máte istotu, že je vaše auto chránené pri havárii, strete so zverou, požiari či krádeži. Ako ale zrušiť zmluvu, ak ho už nepotrebujete?
Ako-zrusit-havarijnu-poistku-banner
V článku si prečítate:

Havarijné poistenie chráni vaše auto v prípade havárie a vyčíňania vandalov či prírodných živlov alebo krádeže. Ak sa rozhodnete, že už havarijné poistenie nepotrebujete, poradíme vám, ako zmluvu zrušiť. Poďme na to.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Ušetrite 20 % z ceny PZP

Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny. 
Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online. 

Termín ukončenia závisí od podmienok poisťovne

To, v akom termíne dôjde k zrušeniu poistnej zmluvy, závisí už od vašej poisťovne. Niektoré poisťovne akceptujú žiadosť o zrušenie poistnej zmluvy hneď, to znamená, že k ukončeniu dôjde dňom jej doručenia.

Výpoveď pred výročným dňom

Ukončiť platné havarijné poistenie je možné zo strany poisteného formou výpovede, dôvodov pre jej podanie je hneď niekoľko.

Koniec poistného obdobia

Ak nie ste s poistením spokojní alebo chcete prejsť po skončení dojednaného obdobia k inej poisťovni, je potrebné, aby ste výpoveď doručili najneskôr 6 týždňov pred koncom poistného obdobia.

Ak tak chcete urobiť písomne poštou, pamätajte na to, že pre uznanie výpovede je rozhodujúci dátum doručenia a nie dátum, kedy ste obálku poslali.

Výpoveď z dôvodu zmeny majiteľa auta

Dôvodom pre zrušenie havarijného poistenia môže byť aj zmena majiteľa auta pri predaji alebo darovaní. V tomto prípade je potrebné okrem žiadosti o zrušenie poistnej zmluvy doložiť aj kúpno-predajnú resp. darovaciu zmluvu, alebo kópiu technického preukazu.

Výpoveď z dôvodu krádeže

Zrušiť havarijné poistenie môžete aj vtedy, keď vám auto ukradnú. Poisťovne pri takejto situácii vyžadujú okrem žiadosti o zrušenie poistnej zmluvy aj doloženie viacerých dokumentov.

Určite bude potrebné doložiť aj policajný protokol o krádeži vozidla.

Ak by vás zaujímalo, aké autá sa kradnú na slovensku najčastejšie, neváhajte si prečítať náš predošlý článok na túto tému.

Výpoveď z dôvodu zániku

Ďalším z dôvodov, pre ktorý môžete zrušiť zmluvu na havarijné poistenie, je zošrotovanie auta, čiže jeho zánik. V tomto prípade nezabudnite doložiť k výpovedi aj potvrdenie o likvidácii auta.

Výpoveď z dôvodu vyradenia z evidencie vozidiel

Ak bude vaše auto vyradené z evidencie vozidiel, vypoviete havarijné poistenie výpoveďou a priložíte k nej potvrdenie o vyradení auta z evidencie vozidiel.

Spôsob doručenia výpovede

Výpoveď sa dá vo väčšine prípadov doručiť poštou, osobne na niektorú z pobočiek alebo online. Ak sa na pobočku poisťovne vyberiete osobne, nezabudnite si vypýtať potvrdenie o doručení výpovede v daný deň.

Vyhnete sa tak prípadným nedorozumeniam, ak by sa náhodou práve vaša výpoveď nedopatrením stratila. Predtým si ale overte, či práve vaša poisťovňa tento spôsob podania výpovede akceptuje.

TIP

Ak máte dosť času a chcete žiadosť o ukončenie poistnej zmluvy doručiť osobne na pobočku poisťovňe, vytlačte si dokument dvakrát. Jednu odovzdajte poisťovni a druhú si dáte potvrdiť ako doručenú na pobočke poisťovne.

Pri podaní výpovede treba mať na pamäti, že zánik havarijného poistenia nastáva až ukončením poistného obdobia a nie momentom doručenia poisťovni.

Ak sa rozhodnete uzatvoriť zmluvu inde, uistite sa, že tá bude začínať až 1. dňom od ukončenia tej pôvodnej, inak by ste zbytočne platili niekoľko týždňov za jednu službu dvakrát.

Na čo pri výpovedi nezabudnúť?

V prípade, že podávate výpoveď z iného dôvodu než je koniec poistného obdobia, nezabudnite si od vašej poisťovne vyžiadať vyplatenie zvyšku nespotrebovaného poistného.

Predtým, než poisťovni doručíte výpoveď, dôkladne si prečítajte podmienky platného havarijného poistenia a nezabudnite sa uistiť, že vami zvolený spôsob doručenia bude poisťovňa akceptovať.

S tým, ako vyzerá výpoveď poistnej zmluvy havarijného poistenia sa trápiť nemusíte, na internete totiž nájdete množstvo vzorov a predvyplnených tlačív, do ktorých stačí už len vpísať konkrétne údaje o aute.

Zánik poistenia nezaplatením poistného

Nápad neplatiť niekoľko mesiacov poistné preto, aby poisťovňa sama zmluvu ukončila, nie je najšťastnejší.

Rátajte s tým, že kým poisťovňa zruší zmluvu z dôvodu neuhradenia havarijného poistenia budete poistení a poistné za toto obdobie bude potrebné doplatiť.

Regina Juhásová

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.