Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Ako vyčistiť pupok novorodenca?

pupok novorodenca

Pohľad na pupočník novorodenca môže chvíľu pôsobiť trošku desivo. Je to však normálne, poradíme vám, ako sa oň postarať, aby sa pekne zahojil.

pupok novorodenca
V článku si prečítate:

Po prestrihnutí pupočnej šnúry sa pupočník novorodenca uzatvorí svorkou, ktorá zabráni krvácaniu. Bábätku tak ostane približne dvojcentimetrový kúsok pupočníka, pupočníkový pahýľ, ktorý najčastejšie odpadne v priebehu týždňa až dvoch. Niekedy to môže trvať dlhšie, najmä v prípade, ak bábätko malo vyššiu pôrodnú hmotnosť. Dôležité je zbytočne neurýchľovať tento proces násilným odstraňovaním pupočníka a sledovať, či nekrváca, nezapácha alebo nemokvá.

Čistite len opatrne

Pupočník bábätka zbytočne neumývajte a vyhnite sa aj používaniu mydiel. Ak vidíte, že je lepkavý alebo špinavý, opatrne ho poutierajte gázou namočenou vo vode a následne ho jemne vysušte čistou bavlnenou plienkou. Kedysi sa odporúčalo ošetrovanie pupčeka 60-percentným alkoholom, no dnes sa od tejto metódy upúšťa. Tlačenie vatovým tampónom namočeným v alkohole v snahe odstrániť zasušenú krv či drobné nečistoty môže pupok zbytočne poškodiť. Všetko chce svoj čas, nie je potrebné urýchľovať proces hojenia. Na ošetrenie pupčeka bábätka vám naozaj postačí voda.

Nechajte ho odvetrať

Aby sa pupočník prirodzene vysušil, neprekrývajte ho plienkou. Pri prebaľovaní skúste prehnúť okraj plienky tak, aby sa nedotýkal pupka dieťatka. Pokiaľ máte v domácnosti teplo, nechajte bábätko na chvíľku len v plienke. Procesu hojenia pupočníka to len prospeje. Keď budete bábätko obliekať, dajte pozor na to, aby oblečenie netlačilo na oblasť pupočníka. Vyberajte príjemný prírodný materiál, najlepšia je čistá bavlna.

Pár kvapiek je v poriadku

Niekedy si v oblasti pupočného pahýľa môžete všimnúť jemné krvácanie. Ľahko ho zastavíte pritlačením čistej gázy, najmä keď ide len o pár kvapiek. Ak však krvácanie neprestáva alebo sa zintenzívni, čo najskôr vyhľadajte lekára.

Sledujte ho

Možno aj vás pohľad na hojaci pupočník spočiatku vystraší. Pupočný pahýľ ihneď po narodení býva mierne vlhký, biely a lesklý, no počas hojenia sa jeho farba začne výrazne meniť. Môže byť hnedý, sivý, ba dokonca až čierny. Tieto farebné zmeny sú prirodzené, avšak zriedkavo sa môžu vyskytnúť príznaky, ktoré signalizujú zápal:

Ak sa pupček nehojí tak, ako má, môže to byť znakom infekcie, alebo tzv. granulómu pupočníka, ktorý najčastejšie vzniká zo zvyškov pupočníka. Ak si všimnete akýkoľvek z týchto príznakov, čo najskôr kontaktujte lekára, ktorý stanoví správnu liečbu.

Čo ďalej?

Pupočník zvyčajne odpadne v priebehu jedného až troch týždňov. Ostane po ňom jazva, ktorá sa však čoskoro zacelí. Bábätku sa pomaly začne formovať pupok, ktorý stačí pravidelne čistiť čistou vodou. Pokiaľ nie sú žiadne komplikácie, pupok vášho novorodenca si už nevyžaduje žiadnu zvláštnu starostlivosť.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.