Prekonajte strach za volantom pomocou jednoduchých krokov

prekonávanie strachu za volantom
Mnohých vodičov trápi strach zo šoférovania .Najmä začínajúcich šoférov alebo tých, ktorí majú za volantom nepríjemnú skúsenosť, ktorá sa premenila na traumu. Pokiaľ patríte do tejto skupiny aj vy, nemusíte sa báť, tento strach sa dá prekonať. Musíte si však veriť.
prekonávanie strachu za volantom

Veriť si však je niekedy ťažšie ako sa zdá. Najmä, ak ste vodič-začiatočník. Dodržujte nasledujúce kroky a tie vám pomôžu nadobudnúť to správne sebavedomie.

Sebavedomie vďaka jednoduchým krokom

Aj keď každý má svoju slabinu niekde inde, tieto rady a pomôcky by vám mali priniesť pohodu za volantom. Zoznámte sa s nimi a zbavte sa zbytočného stresu.

Aby ste však boli v pohode a mali eso v rukáve, myslite na kvalitné poistenie. Povinné zmluvné poistenie pokryje škody, ktoré spôsobíte inému vozidlu. Vy by ste sa mali chrániť tiež, preto nezabudnite na havarijné poistenie, s ním sa budete cítiť na ceste istejší, pretože viete, že poisťovňa vám pomôže uhradiť vaše škody.

V prvom rade sa postavte strachu zoči-voči

Váš strach zo šoférovania môže byť spôsobený rôznymi životnými skúsenosťami ako sú vlastná dopravná nehoda, zlá skúsenosť v autoškole, strata blízkej osoby z dôvodu autonehody, neistota, nízke sebavedomie a množstvo iných dôvodov.

No je dôležité si uvedomiť, že strach je najmä problém v hlave, vaše praktické zručnosti za volantom sa nim neznižujú. Preto je dôležité si ho priznať. Ak sa mu postavíte zoči-voči a nebudete ho skrývať, budete tak môcť nájsť konkrétne dôvody, ktoré vám vyvolávajú strach. Potom sa s nimi bojuje lepšie, pretože viete, na čo sa máte zamerať.

Naplánujte si svoju cestu a buďte vždy pripravení

Je dokázané, že človek sa cíti lepšie a pohodlnejšie v prostredí, ktoré mu je známe. Plánujte svoje cesty vopred, pozrite si, čo vás na ceste čaká a buďte dostatočne pripravení.

V prípade, že vaša hlava bude mať dostatočne naštudovanú cestu, bude sa cítiť bezpečnejšie, pretože vie čo ju čaká.

Ďalej nezabúdajte na stav svojho vozidla. Je jedno, či máte novšie auto alebo staré vozidlo, pred cestou si skontrolujte, či všetko funguje ako má, aby ste sa nedostali do zbytočného stresu.

Prax, prax a jedine prax

Najväčšia chyba vodičov so strachom je, že odložia svoje vodičské preukazy do priečinka a do auta sa neodhodlajú sadnúť.

Na začiatku si pokojne zvoľte veľmi jednoduchú trasu v známom prostredí, no určite jazdite.

Postupne si náročnosť trasy zvyšujte a snažte sa jazdiť, čo najviac. Žiadna dobrá rada vám nepomôže tak ako skutočná prax.

Zľava

Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny PZP. Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online.

Zoberte si so sebou podporu

Určite sa vo vašom okolí nachádza osoba, ktorá má vašu plnú dôveru a kvalitné šoférske schopnosti. Nebojte a nehanbite sa túto osloviť, že potrebujete pomôcť.

Vy tak nadobudnete pocit, že máte pri sebe niekoho, kto vám pomôže, vaša hlava sa dostane do pohody a o to lepšie sa vám bude šoférovať. Naviac, tento váš spoločník vám vie dať cenné rady z praxe, ktoré vám vedia šoférovanie poriadne uľahčiť.

Nenechajte sa vyprovokovať a vystresovať

Vodiči vedia byť často netolerantní a nepríjemní, lepia sa na vás, blikajú a podobne. Nenechajte sa nimi vystresovať alebo vyprovokovať k jazde, ktorá nebude pre vás komfortná.

Šofér, pre ktorého je vaša jazda nevyhovujúca, vás môže obehnúť, alebo sa jednoducho musí prispôsobiť vašej jazde. Snažte sa v týchto situáciách zachovať chladnú hlavu.

V prvom rade je však dôležitá prax a pocit pohody za volantom. Strach je len v hlave a dá sa s ním bojovať.

Zriaďte si havarijné poistenie v spoľahlivej poisťovni ako je Union poisťovňa a môžete byť pokojnejší, pretože viete, že v prípade akejkoľvek škodovej udalosti za vami niekto stojí a pomôže vám.