Zdieľať

Ako začať šoférovať po rokoch? Pomôžu aj kondičné jazdy

ako začať šoférovať po pauze
Určite vo svojom okolí poznáte majiteľov vodičského preukazu, ktorí nikdy nenabrali odvahu posadiť sa za volant. Iní si pod vplyvom rôznych okolností dali od jazdenia pauzu. Pauza však nemusí byť doživotná stopka za volantom. Ako sa dá znova dostať do šoférskej kondície?
ako začať šoférovať po pauze
V článku si prečítate:

Čo vás najviac odrádza sadnúť si opäť za volant?

Britská štúdia z roku 2016, ktorej sa celkovo zúčastnilo viac ako tritisíc vodičov ukázala, že dve percentá opýtaných si naposledy sadli za volant v autoškole.

Aj sviatočných vodičov je viac než dosť. Približne jeden z desiatich respondentov v priebehu dvanástich mesiacov nešoféroval ani raz. Najčastejšou príčinou najmä u žien je strach a nedostatok sebadôvery.

Medzi pomerne časté príčiny patrí aj finančná stránka spojená s pravidelným jazdením, kvôli ktorej mnohí vodiči a vodičky uprednostňujú hromadný spôsob dopravy.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Ušetrite 20 % z ceny PZP

Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny. 
Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online. 

Ako začať šoférovať po pauze?

Teoretik je najlepší praktik

Ešte skôr, než sa odvážite sadnúť si (opäť) za volant, venujte dostatočný čas teoretickej príprave. Oprášte si pravidlá cestnej premávky, pozorne si preštudujte križovatky.

Ak ste v aute na mieste spolujazdca, sledujte cestu aj očami šoféra. Keď niečomu nerozumiete, pýtajte sa. Pauza od šoférovania sa odrazí aj v teoretickej rovine. Pravdepodobne vám veľa teórie už stihlo vyfučať z hlavy.

Môžete si vyhľadať aj rôzne aplikácie, ktoré vám v tom pomôžu.

Nájdite si spolujazdca, ktorému dôverujete

Pokiaľ je pre vás prítomnosť partnera pri šoférovaní stresový faktor, vyberte si parťáka, ktorému dôverujete. Dôležité je, aby ste sa pri ňom cítili v pohode a nespôsobil vám stres ešte predtým, než opustíte parkovisko. Niekto sa cíti sebavedomejšie, keď je v aute sám.

Počas prvej trasy nemusíte točiť kilometre. Aj cesta k najbližšiemu obchodu v dedine či v meste môže pre vás predstavovať malé víťazstvo

Absolvujte kondičné jazdy

Ak od získania vodičáku ubehol už nejaký ten rok a vy stále neviete prekonať strach, predplaťte si zopár kondičných jázd so skúseným inštruktorom či inštruktorkou.

Pokiaľ ste si nie ste istí výberom, pýtajte sa známych na referencie, poprípade si pozrite hodnotenia na webe. Internet prezradí (takmer) všetko.

Jazdite pravidelne

Vyhýbanie sa pravidelnému jazdeniu býva často kameňom úrazu neskúsených šoférov.

Odvážili ste sa na prvú jazdu? Smelo v nej pokračujte. Len prax z vás urobí majstra. Postupne skúšajte nové trasy, ste predsa šofér osobného automobilu a nie autobusu. S počtom kilometrov bude rásť aj vaše sebavedomie za volantom, a to stojí za to!

Aké sú najčastejšie chyby neskúsených vodičov?

Čo robiť v prípade dopravnej nehody?

Dopravné nehody nie sú výlučnou doménou čerstvých vodičov. Napriek snahe sa im niekedy nevyhnú ani skúsení vodiči. Niekto do vás narazí, cez cestu vám prebehne zver alebo nezvládnete dopravnú situáciu.
Všeličo sa stáva.

Pri nehode ako prvé skontrolujte zdravotný stav zúčastnených. Zavolajte na číslo 112 a riaďte sa pokynmi operátora. Určite vám pomôže aj havarijné poistenie, ktoré chráni vaše vozidlo pri viacerých neočakávaných situáciách. Pomôže vám pokryť náklady spojené s dopravnou nehodou.

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.