Často sa strach zo šoférovania zväčša pripisuje ženám. Možno pre predsudky o tom, aké sú za volantom. Nie je to však vec pohlavia a medzi neistými šoférmi nájdeme aj množstvo mužov. Obava vzniká z rôznych situáciách a intenzita strachu sa tiež líši.
V niektorých prípadoch je strach natoľko silný, že sa človek ani nikdy nepokúsi získať vodičský preukaz. Niekto sa „zablokuje“ po nepríjemnej dopravnej nehode, u niektorých je pri akejkoľvek ceste potrebné prejsť si danú trasu stokrát v hlave a vopred sa uistiť, kde presne zaparkuje. Nájdu sa aj takí ľudia, ktorí majú panický strach z jazdy čo i len ako spolujazdci.
Poďme sa spolu pozrieť na to, čím je spôsobený, ako prekonať strach zo šoférovania a v akých prípadoch je potrebné vyhľadať odborníka.
Ušetrite 20 % z ceny PZP
Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny.
Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online.
Čo je to amaxofóbia a ako sa prejavuje?
Strach je veľmi silnou emóciou. Je našou prirodzenou súčasťou a varuje nás pred nebezpečenstvom. Strachu môžeme byť vďační, pretože nám bráni vrhať sa bezhlavo do rizika, a tým pádom chráni aj náš život. Problém nastáva, keď sa z dobrého sluhu stane zlý pán a strach prerastá do fóbie.
„Určitá miera strachu je nevyhnutná a takisto ako stres nás môže motivovať k lepším výsledkom, ak je však strachu priveľa, naopak nás môže paralyzovať,“ hovorí psychologička Lýdia Žáková.
Strach zo šoférovania je dnes už bežným pojmom, odborne nazývaným ako amaxofóbia. Príčinou tohto strachu môže byť nepríjemný zážitok, ale aj iracionálna obava z nepoznaného, z niečoho, čo sa nám na ceste ešte nikdy nestalo.
Amaxofóbia často vedie k tomu, že sa človek vyhýba cestovaniu dopravnými prostriedkami alebo šoférovaniu. Sprievodným javom je triaška, zvýšený tep alebo bolesti žalúdka.
Fóbiou môžeme nazvať neopodstatnený strach zo situácie, ktorá nikdy reálne nenastala, ide o iracionálny strach, ktorému nepredchádza žiadna traumatická situácia. Niektorých ľudí postihuje natoľko, že sa nikdy ani len nepokúsia získať vodičský preukaz. Iní sa zas vyhýbajú príležitostiam, kedy je potrebné šoférovať, prípadne obmedzujú niektoré trasy.
“Ľudia trpiaci amaxofóbiou si často vymýšľajú výhovorky, ako sa vyhnúť šoférovaniu, vo svojom okolí vyhľadávajú šoférov, aby sa sami mohli zbaviť zodpovednosti a ospravedlniť to výhovorkou, že ten druhý je aj tak lepší šofér,” dodáva psychologička.
Aké sú najčastejšie príčiny strachu zo šoférovania?
Intenzita strachu sa môže stupňovať, u niektorých ide o nervozitu pri predstave nových nepoznaných ciest, pre iných o silnú fóbiu z dopravných prostriedkov.Najčastejšie príčiny sú:
Strach zo zlyhania
Zárodky strachu zo šoférovania vznikajú najčastejšie v začiatkoch šoférovania. Zväčša je to v autoškole pri neprimeranej reakcii inštruktora. Vplyv však môžu mať aj nepríjemné poznámky rodiča.
Ako spomína psychologička, práve strach z neúspechu môže u začínajúceho šoféra prispieť k nervozite. Uštipačné poznámky sa môžu podpísať pod dlhodobú nedôveru vo vlastné vodičské schopnosti a zručnosti a spôsobujú presný opak toho, ako odbúrať jeho strach zo šoférovania.
Ďalej uvádza, že okrem nízkej sebaistoty môže za strach zo šoférovania aj rozptýlená pozornosť. Šoférovanie je zručnosť, ktorá si vyžaduje koordináciu psycho-motorických pohybov a plnú pozornosť. Začínajúci šoféri môžu mať teda strach aj z toho, že sa na šoférovanie nedokážu plne sústrediť.
Traumatický zážitok
Najčastejšou príčinou strachu je traumatická skúsenosť – dopravná nehoda. Najmä, ak sa pri nej človek zranil. Takáto trauma si vyžaduje veľa času, trpezlivosti a v niektorých prípadoch je vhodné navštíviť odborníka, ktorý vám pomôže prekonať nepríjemné zážitky a spomienky. A to i napriek tomu, že bolo auto poistené. Dopravná nehoda dokáže zapríčiniť až tzv. panický strach zo šoférovania, kedy je nutné poradiť sa s odborníkom.
Strach z nepredvídateľných udalostí
Ďalšou príčinou strachu môže byť nepriama skúsenosť, kedy ste svedkom dopravnej nehody alebo vám vyrozprávajú skúsenosti iní, ktorí mali dopravnú nehodu. Intenzita strachu závisí od zážitku. Bohužiaľ, predpoklad, že sa stanete nepriamym svedkom dopravnej nehody je veľmi vysoký.
Ako si opäť užívať jazdu bez strachu?
Ak vám obavy zo šoférovania dovolia sadnúť si za volant, zvládnete to aj bez pomoci odborníka. Ako spomína psychologička, samotný strach vám v tomto prípade môže, práve naopak, pomôcť. Rovnako ako nervozita, ktorá niekedy napomáha k lepším výsledkom.
Zmeňte strach na svojho pomocníka
Pre pohodu je veľmi dôležité bezpečné a známe prostredie, v ktorom sa cítite komfortne. Na to, aby ste sa naučili ovládať svoj strach, bude potrebný postupný a trpezlivý tréning.
Na začiatok skúste zvládnuť jednoduché každodenné trasy, ktoré sú vám známe. Pre ľudí so strachom zo šoférovania môže byť veľmi stresujúca predstava šoférovať v tme a v dopravnej špičke. Jedným z prvých krokov je preto naučiť sa dokonale zvládať tieto tzv. bezpečné trasy a prejsť si ich pokojne niekoľkokrát po sebe v menej frekventovaných časoch.
V každej chvíli si treba uvedomovať, že drobné zlyhanie neznamená celkový neúspech. Je možné, že sa vám pri triaške a nervozite nepodarí na prvý pokus správne vytlačiť spojku, že vám zhasne motor alebo si už sto metrov pred križovatkou budete nahlas v panike opakovať, kto má kedy prednosť.
Dôležité však je, nebáť sa zlyhania a veriť si. Ktorákoľvek z týchto vecí sa stala aj tým sebaistým vodičom, preto nie je dôvod sa hanbiť.
Nájdite si skúseného spolujazdca
Zo začiatku sa môžete obávať šoférovať osamote, preto je dobré poprosiť skúsenejšieho vodiča, aby sa s vami zviezol. Človek, ktorému dôverujete a dokáže vás motivovať, je v takýchto chvíľach veľmi dôležitý. V žiadnom prípade si však nesadajte do auta s niekým, kto nemá vo vás dôveru, spochybňuje vaše schopnosti či, nebodaj, vás kritizuje.
Ak ste dlhšie nešoférovali, alebo naopak ste získali vodičský preukaz len nedávno, doprajte si zopár kondičných jázd so skúseným a trpezlivým inštruktorom. Aj po úspešnom absolvovaní skúšok si začínajúci vodiči často sadajú za volant v sprievode skúsenejšieho šoféra. Aj to je spôsob, ako zvládnuť strach zo šoférovania.
Nejazdite v novom aute
Pre začiatok sa uspokojte s ojazdeným autom, strach zo šoférovania môže byť niekedy spojený aj so strachom z poškodenia cudzieho majetku alebo niečoho vzácneho.
Ak sedíte v luxusnejšom novom aute, môže to vo vás vyvolávať ešte väčší rešpekt a strach z toho, že niečo poškodíte. Pri drahších autách môže aj malé škrabanec vyjsť draho. Obava aj z menších nehôd vás môže na začiatku veľmi obmedzovať, preto, ak máte možnosť, sadnite si za volant staršieho auta.
Dôverujte si a motivujte sa
Niekedy je hlavným kľúčom k úspechu vyhrať boj nad sebou samým a prekonať tak svoj strach. Vizualizujte si vaše malé úspechy a nalaďte sa na pozitívny výsledok, všetko začína v hlave.
Pochváľte sa hoci aj malými úspechmi blízkym, zaslúžite si predsa pochvalu. Ak ste zakaždým, keď sadáte za volant nervózni, pomôcť môžu dychové cvičenia.
Kľúčom k úspechu je nevzdávať sa. Postupujte krok za krokom, nevyvíjajte na seba tlak. Pokiaľ sa v aute nebudete cítiť príjemne, zastavte (samozrejme, pokiaľ to dovoľuje cestná premávka), vystúpte a predýchajte to.
Pravidelným cvičením sa zvýši vaša sebaistota a váš strach zoslabne, aj keď rešpekt voči šoférovaniu nevymizne. Ako už spomínala psychologička, zdravý strach nás predsa chráni pred nebezpečenstvom, práve preto ho v živote potrebujeme.
Aké tipy máte na prekonanie strachu vy?