Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Ako na pokožku bábätka? Zisťovali sme za vás

usmiate dieta

Narodil sa vám drobec a vy od každého počúvate, ako sa máte o jeho jemnú a voňavú pokožku starať. Niektorí radia kúpať denne, púdrovať a olejovať. Iní zas odporúčajú kúpeľ raz za týždeň. Ako sa teda správne starať o ten najväčší a zároveň najexponovanejší orgán vášho dieťatka? Spýtali sme sa detskej lekárky.

usmiate dieta

V tomto článku sa dočítate:

Detská pokožka je veľmi citlivá, no napriek tomu nepotrebuje veľa. A určite nie kilá detskej kozmetiky, preto na ne zbytočne nemíňajte. Pokožke novorodeného bábätka najviac prospieva obyčajná voda.

Nič než voda

„Aj keď čerstvé mamičky láka možnosť používať rôznu voňavú detskú kozmetiku, čistá voda je pre bábätko lepšia a aj bez použitia mydla ho dokonale očistí. Nie je potrebné ju dokonca ani prevárať, ako to niektorí rodičia robia,“ radí MUDr. Nikola Švecová, lekárka z detského oddelenia v Nemocnici Dolný Kubín.

Denne alebo nie? A v horúčavách? 

Dávajte ale pozor na teplotu vody. Tá by mala byť okolo 37 °C. Aj keď používate teplomer, vždy si ju overte starým dobrým spôsobom: ponorením predlaktia. Ak vás nepáli alebo nechladí, teplota je pre vaše bábo ideálna. Kúpať ho však nemusíte denne, hoci vám to možno radia obe staré mamy „Nie je to ani správne ani prospešné, bábätko stačí okúpať každé dva dni. Častejší kúpeľ nie je potrebný dokonca ani v letných mesiacoch. V horúcich dňoch ho však treba denne aspoň poutierať bavlnenou plienkou namočenou v čistej vode,“ radí lekárka.

Kozmetike povedzte nie!

Vo vode by malo bábätko stráviť maximálne desať minút. Ak ho nie je možné okúpať, vhodná je aj sprcha. Pri oboch činnostiach však osobitne dbajte na očistu záhybov. „Často sa v nich hromadí mazivo, ktoré môže spustiť kvasný proces a následné poškodenie detskej pokožky. Ani prítomnosť týchto látok však neznamená, že je potrebné používať mydlá. Odstráni ich aj čistá voda. Je to bezpečnejšie, novorodenci ešte nemajú vytvorený ochranný tukový plášť. Častejší kúpeľ alebo spomínané kozmetické prípravky by ho mohli ľahko narušiť, čo môže skončiť podráždením citlivej detskej pokožky,“ vystríha odborníčka.

Kedy a po akom mydle siahnuť? 

Najmenších drobcov smiete namydliť iba v jednom prípade. Pri zvýšenom olupovaní celého povrchu pokožky, čo sa stáva v prvých dňoch po pôrode. „Mydlo je však vhodné použiť iba pri každom druhom kúpaní, pričom namydliť by sa mala iba oblasť pod plienkami, ryha na krku, ručičky a nožičky. Z detských mydiel sú najlepšie kyslé alebo neutrálne detské druhy, čiže s pH 7 alebo nižším. Napomáhajú rýchlejšej regenerácii ochranného kožného plášťa po umytí. Detské mydlo by malo mať aj bohatú tukovú a hydratačnú zložku. Prospieva, ak je do nich primiešaný napríklad glycerín, lecitín, vitamín E a pantenol,“ vymenúva lekárka.

Čo hľadať v kozmetike

Od šiestich týždňov môžete pokožku dieťata začať ošetrovať aj pomocou kozmetických prípravkov. „Ideálne s olivovým olejom, ktorý obsahuje vitamíny B, A, C a E. Podieľajú sa na ochrane pokožky pred slnečnými lúčmi. Vhodné sú aj výrobky s obsahom lanolínu, ktorý kožu premastí a zabráni jej vysúšaniu. Výhoda lanolínu spočíva aj v tom, že pri prípadnom poškodení pokožky ihneď po nanesení zmierni bolesť a zabráni prísunu nežiadúcej vlhkosti do rany zvonku, čím pôsobí hojivo a upokojujúco. V kozmetike pre najmenších by sa mal nachádzať tiež alantoín. Urýchľuje hojenie, má regeneračné účinky, zjemňuje a upokojuje pleť, zmierňuje jej podráždenie, pôsobí protizápalovo a mierne dezinfekčne. Pokožke prospievajú aj prípravky s kamilkovým extraktom, ktorý je vhodný na liečbu ekzémov, vyrážok a zápalov kože,“ odporúča lekárka.

Peny alebo bylinky? 

Či si vyberiete mydlo, umývací gél alebo telové mlieko, záleží len na vás. Vyhýbať by ste sa však mali kozmetike s obsahom alergizujúcich látok, kam patria stopy po orechoch, parabény alebo farbivá. V dojčenskom veku ani nie je vhodné do vody pridávať rôzne kúpeľové peny. Citlivú detskú pleť by mohli vysušiť a nevhodne podráždiť. V minulosti sa do vody na kúpanie bežne aplikovali rumančekové kvapky. Mali ochrániť pokožku a svoj význam mala aj ich vôňa. Bábätko mala upokojiť a pripraviť na nočný odpočinok.

Je potrebné ho používať? „Vhodnejší je skôr repíkový kúpeľ, no len v prípade, ak má dieťa na pokožke toxoalergický exantém, čiže laicky povedané pupáčiky. Objaviť sa môžu vplyvom nevhodného odevu či dráždivých práškov na pranie. V prípade, že výsev nezmizne po jednom kúpeli, môže absolvovať ďalší, no znova iba s prídavkom repíka. Iné bylinky určite neodporúčam. Ak to nepomôže, rodičia by s dieťaťom mali radšej navštíviť odborníka,“ ozrejmuje pediatrička.

Ako sa postarať o detské vlásky?

Pri novorodencoch a bábätkách do šiestich mesiacov nemusíte používať žiadne produkty. Vlasy bábätka umývajte počas kúpania každý druhý deň. Opäť vám postačí čistá voda, prípadne šampón pre deti s vhodným pH. „Môže sa stať, že sa dieťatku objavia vo vlasoch lupiny, čo značí, že má seboreu. Príčinou tohto problému je nadprodukcia mazu v kožných žliazkach. Pomôže, ak mu rodičia po kúpaní postihnuté miesta aplikujú olejček, prípadne salicylovú masť a vlasy vyčešú kefou. Ak aj napriek tomu lupiny nemiznú, je potrebné navštíviť lekára,“ hovorí MUDr. Švecová.

Čo robiť po kúpeli? 

Bábätko jemne osušte bavlneným mäkkým uterákom. Na detské telíčko môžete aplikovať telové mlieko, ale iba v prípade suchej pokožky. V minulosti obľúbené detské oleje odborníci dnes už neodporúčajú. „Vsiaknu skôr do oblečenia ako do pokožky. A okrem iného to môže skončiť upchaním pórov,“ upozorňuje lekárka. Ak má drobec suchšiu pleť aj napriek používaniu pleťového mlieka alebo trpí atopickým ekzémom, kúpeľ by ste mu mali dopriať nanajvýš dvakrát týždenne. V tom prípade je ošetrenie krémami pre suchú a citlivú pokožku nevyhnutné. „Mali by však obsahovať esenciálne lipidy, ako sú napríklad omega-6 mastné kyseliny a aj vitamíny. Veľmi dôležité je aj to, aby sa krém ľahko rozotieral. Je to prevencia mechanického podráždenia pokožky. O výbere správneho prípravku by sa rodičia vtedy mali radšej poradiť s detským lekárom,“ odporúča MUDr. Švecová.

Čo mu obliecť? 

Optimálne sú nie príliš farebné odevy z čistej bavlny alebo iných hebkých prírodných materiálov. „Umelé vlákna ako polyester alebo nylon podporujú potenie, a to napriek tomu, že sú na dotyk príjemné. Pokožku môžu dráždiť, čo sa neraz prejaví nepríjemným svrbením. A určite odporúčam každý nový kúsok pred prvým použitím vyprať v detskom pracom prášku a dôkladne vyžehliť, čím sa zbaví zvyškov farieb a možných choroboplodných zárodkov,“ vysvetľuje MUDr. Švecová.

Plienky a iné veci

Veľkú pozornosť u malého bábätka je potrebné venovať aj intímnej oblasti. „Dnes tak populárne vlhké obrúsky príliš neodporúčam. Najmä nie parfumované, na tie môže dieťatko zareagovať alergickým výsevom. Po týchto obrúskoch, ale určite neparfumovaných, je vhodné siahnuť iba vo výnimočných prípadoch. Napríklad pri cestovaní,“ radí doktorka Švecová. Plienky vymieňajte často, najlepšie po každej aj malej potrebe. Nepríjemné zapareniny sa dieťaťu objavujú často po noci strávenej v jednej plienke. Intímnu oblasť drobca pri každej výmene plienky dôkladne očistite, ideálne pod tečúcou vodou.

Dievčatkám treba pri prebaľovaní očistiť kožu okolo prirodzenia utieraním spredu dozadu, aby sa zvyšky stolice z konečníka nedostali do pošvy a ústia močovej rúry, kedy by hrozila infekcia močových ciest. Okrem toho odporúčam denne im jemne oddeliť pysky ohanbia a kúskom gázy namočenej v čistej vode vytrieť zažltnutý maz,“ radí MUDr. Nikola Švecová.

Pri prebaľovaní chlapčeka nezabúdajte na kožu pod penisom, kde môžu zostať zvyšky moču a stolice. Ale pozor, predkožku mu sama nepreťahujte minimálne do roka. Mohli by ste mu ublížiť. „Pri skoršom a nešetrnom preťahovaní by sa na nej mohli vytvoriť trhlinky, ktoré sa hoja jazvou. To by mohlo mať za následok stratu pružnosti predkožky. Hrozí aj to, že predkožka sa po pretiahnutí nebude dať vrátiť, čo si vyžaduje rýchly chirurgický zákrok. Preto je dôležité, aby boli mamičky pri danom úkone opatrné a nevykonávali ho príliš skoro. Predkožku je ale dobré preťahovať po kúpeli, keď je koža mäkkšia. Ak si nie sú isté, poradiť im môže ich pediater,“ upozorňuje MUDr. Švecová. Po umytí plienkovú oblasť natrite krémom určeným na tento účel. Preferujú sa skôr krémy s lanolínom a dexpantenolom, ale iba ak je pokožka neporušená. Vytvorí na nej ochrannú bariéru, ktorá je prevenciou zaparenín.

Aké sú najlepšie? 

Ak je to možné, z množstva ponúkaných plienok si vyberajte skôr druhy so špeciálnou absorpčnou vrstvou, ktorých povrch vydrží čo najdlhšie suchý. Alebo dieťa baľte do plienok na citlivú pokožku. Možnosťou sú aj látkové plienky, hoci je s nimi viac práce ako s jednorazovými. Treba ich prať a žehliť. Sú však vyrobené z bavlny, ktorá je pre pokožku bábätka najlepšia. Okrem iného môžu prispieť aj k tomu, že dieťa sa pre pocit mokrosti bude na nočník pýtať skôr a samo. Denne ho nechajte nejaký čas bez plienky, samozrejme na nepremokavej podložke. Je to prevencia zaparenín a ak sa už nejaké vytvorili, rýchlejšie sa zahoja.

Čo robiť, ak má bábätko potničky, začervenané miesta na pokožke alebo zapareniny? 

Červený výsev na pokožke

Tento problém sa odborne nazýva kontaktná dermatitída a objavuje sa na mieste kontaktu s dráždivou látkou. Môže ňou byť nevhodný kúsok oblečenia, predovšetkým výrazne farebný a po kúpe neopraný. Častokrát se objaví aj dôsledkom nevhodného pracieho prostriedku či nesprávnej stravy.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

„Čerstvým mamičkám odporúčam deti obliekať do kúskov z čistej bavlny alebo hebkých prírodných materiálov,“ radí lekárka.

Prevenciou je používanie pracích prostriedkov určených pre najmenších a opatrnosť pri výbere stravy. Netýka sa to len detí, ktoré už konzumujú príkrmy, pozor by si mali dávať aj dojčiace mamičky. Prostredníctvom mlieka sa totiž do detského organizmu môžu dostať látky, na ktoré môže zareagovať začervenaním pokožky alebo inými prejavmi. „Stáva sa to najmä po zjedení exotického ovocia, ako je kiwi, pomaranč alebo mandarínky,“ vymenúva odborníčka. Ak ste na dieťati odhalili začervenaný výsev, podajte mu antihistamínové gély a kvapky. No ak to nepomôže, musíte za lekárom.

Potničky

Ďalší častý problém, ktorý vzniká dôsledkom prehriatia a nie je neobvyklý ani v chladnejších mesiacoch pri prílišnom naobliekaní drobcov. „Potničky vyzerajú ako malé pupienky. Môžu byť veľmi červené alebo priehľadné a naplnené tekutinou. Objavujú sa po celom tele, dokonca i na hlavičke. Pomôže poriadne vyvetrať miestnosť, ale aj kúpeľ s repíkovým odvarom,“ radí doktorka Švecová.

Po kúpeli už drobca príliš nenaobliekajte. Držte sa pravidla, že dieťa by malo mať o jednu vrstvu oblečenia viac, ako má dospelý človek. A ideálne odevy z bavlny. V nich sa dieťa tak rýchlo neprehreje, pretože výborne absorbujú pot a pokožka v nich lepšie dýcha.

Zapareniny

Snáď neexistuje dieťa, ktoré by ich aspoň raz nemalo. Koža novorodencov a dojčiat je na ich tvorbu mimoriadne náchylná. Objavujú sa hlavne v oblasti pod plienkami, v ryhe na krku, v podpazuší a vo všetkých záhyboch na končatinách. K najčastejším príčinám vzniku patrí alergická reakcia na plienku alebo ponechanie vlhkej, prípadne pošpinenej plienky príliš dlho. Dôvodom ich tvorby je aj hnačka, bakteriálna alebo kvasinková infekcia, tiež liečba antibiotikami počas dojčenia.

„Je tiež potrebné sledovať stolicu dieťaťa, keď sa mu začínajú podávať príkrmy, respektíve, keď sa do stravy zavádzajú nové potraviny. Napríklad mliečne výrobky, slivky či exotické ovocie. Môžu byť príčinou hnačky a následného vzniku týchto poškodení kože,“ upozorňuje odborníčka. Prevenciou je citlivé miesta dôkladne ošetrovať.

„Pokožku treba po umytí vždy poriadne osušiť a natrieť detskou masťou s obsahom rybieho tuku. Ak je už začervenaná, vhodnejšie sú detské krémy s oxidom zinočnatým a ďalšími účinnými protizápalovými aj hojivými prísadami. Kožu je týmito prípravkami potrebné ošetrovať pri každom prebaľovaní. Ak mamička chce svoje dieťa uchrániť od tvorby zaparenín, odporúčam ho každý deň nechať zopár minút bez plienky. Citlivé miesta sa tak dobre vyvetrajú a zregenerujú,“ radí doktorka Švecová.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.