Zdieľať

Ako na bolesť hlavy v nepríjemných horúčavách

Približne každému tretiemu človeku znepríjemňujú bolesti hlavy život v lete intenzívnejšie ako v zime. Ak sa opakujú pravidelne, najdôležitejšie je pátrať po príčine, ktorých môže byť naraz hneď niekoľko. Pozrime sa spolu na to, čo dodržiavať a naopak, čoho sa treba vyvarovať, aby sme bolestiam hlavy predišli čo najúčinnejšie.

Dlhý pobyt na priamom slnku

Celodenný pobyt pri vode a slnenie sa znejú ako typická letná idylka. Ak však po dlhšom pobyte na slnku začnete pociťovať bolesť hlavy, je to pre vás signál, že telo môže byť prehriate alebo stratilo veľa tekutín. To najlepšie, čo môžete v danej chvíli urobiť, je okamžite sa presunúť do tieňa, v ideálnom prípade do chladnejšej miestnosti.

Bolesť hlavy totiž môže v danej situácií predstavovať počiatočný príznak začínajúceho úpalu. V prípade, že bolesť pominie, išlo pravdepodobne len o prehriatie. Ak však bolesti aj naďalej pretrvávajú a pridá sa k nim horúčka, zimnica, alebo nevoľnosť, treba čo najrýchlejšie vyhľadať lekára.

 

Dodržujte 3T: Tekutiny, tekutiny, tekutiny!

Ďalším dôvodom, prečo nás v lete bolí hlava častejšie, môže byť aj dehydratácia organizmu. V lete, kedy stráca telo prirodzene oveľa viac tekutín, je nutné ich v priebehu dňa vypiť dva až tri litre. Najvhodnejšie sú stolové alebo minerálne vody, nesladené čaje alebo ovocné či zeleninové šťavy riedené vodou. Ak ste príjem tekutín zanedbali a bolesť už nastala, pokúste sa vypiť pol litra vody izbovej teploty po menších dúškoch. Malo by to pomôcť. 🙂

Dostatočný prísun tekutín v lete

 

Citlivosť na chlad

Sú medzi nami aj takí, ktorých organizmus reaguje citlivo na chlad a chladné podnety. Či už sú to studené alebo ľadové nápoje, zmrzlina, chladnejšia voda vo väčších hĺbkach alebo studená sprcha, práve tieto činitele, bez ktorých si mnohí nevedia leto ani predstaviť, vedia byť u niektorých ľudí často spúšťačom náhlej bolesti hlavy.

 

Klimatizované priestory

Hovorí sa, že rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal byť viac ako sedem stupňov Celzia. Dôvodom je, že ak náhle prejdete z prostredia, kde je chladno, do prostredia, kde je veľmi teplo, môžete utrpieť tzv. teplotný šok, ktorý vedie k celkovému oslabeniu organizmu. Naše telo totiž potrebuje svoj čas, aby si na vyššiu teplotu ovzdušia zvyklo.

Dobrá rada znie: ak prechádzate z klimatizovanej miestnosti do prostredia, kde je podstatne teplejšie, pokúste sa aspoň chvíľu zotrvať v neklimatizovanom priestore a až potom choďte von. Šok z náhlej teplotnej zmeny môžete zmierniť aj tým, že sa pred odchodom napijete nechladeného nápoja, najlepšie minerálky.

Strava bohatá na minerály a vitamíny

 

Zopár tipov na záver

Keďže vysoké teploty oslabujú organizmus viac, ako by ste si asi mysleli, treba v týchto dňoch dbať okrem dostatku tekutín aj na stravu, ktorá by mala byť ľahká, no zároveň bohatá na vitamíny a minerály.

Počas najvyšších horúčav sa pokúste vyhýbať ťažkej fyzickej námahe, stresovým situáciám a prepracovaniu sa alebo nadmernému športovaniu. Naopak odporúčané je čokoľvek, čo môže pôsobiť uvoľňujúco ako napríklad joga, Tai-chi, alebo ľahký beh skoro ráno prípadne v podvečerných hodinách.

Mimoriadne nevhodné je pitie alkoholu na priamom slnku!

V prípade, že si nie ste úplne istí, čo u vás bolesti hlavy spôsobuje, skúste si v priebehu niekoľkých dní zaznačiť, v akej súvislosti, po akej činnosti alebo jedle vás hlava začala bolieť. Môžete tak predísť opakovaniu činností, ktoré vám zbytočne škodia a zároveň bránia užívaniu si týchto krásnych letných dní. 🙂

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.