Zdieľať

Ako na bolesť hlavy v nepríjemných horúčavách

Približne každému tretiemu človeku znepríjemňujú bolesti hlavy život v lete intenzívnejšie ako v zime. Ak sa opakujú pravidelne, najdôležitejšie je pátrať po príčine, ktorých môže byť naraz hneď niekoľko. Pozrime sa spolu na to, čo dodržiavať a naopak, čoho sa treba vyvarovať, aby sme bolestiam hlavy predišli čo najúčinnejšie.

Dlhý pobyt na priamom slnku

Celodenný pobyt pri vode a slnenie sa znejú ako typická letná idylka. Ak však po dlhšom pobyte na slnku začnete pociťovať bolesť hlavy, je to pre vás signál, že telo môže byť prehriate alebo stratilo veľa tekutín. To najlepšie, čo môžete v danej chvíli urobiť, je okamžite sa presunúť do tieňa, v ideálnom prípade do chladnejšej miestnosti.

Bolesť hlavy totiž môže v danej situácií predstavovať počiatočný príznak začínajúceho úpalu. V prípade, že bolesť pominie, išlo pravdepodobne len o prehriatie. Ak však bolesti aj naďalej pretrvávajú a pridá sa k nim horúčka, zimnica, alebo nevoľnosť, treba čo najrýchlejšie vyhľadať lekára.

 

Dodržujte 3T: Tekutiny, tekutiny, tekutiny!

Ďalším dôvodom, prečo nás v lete bolí hlava častejšie, môže byť aj dehydratácia organizmu. V lete, kedy stráca telo prirodzene oveľa viac tekutín, je nutné ich v priebehu dňa vypiť dva až tri litre. Najvhodnejšie sú stolové alebo minerálne vody, nesladené čaje alebo ovocné či zeleninové šťavy riedené vodou. Ak ste príjem tekutín zanedbali a bolesť už nastala, pokúste sa vypiť pol litra vody izbovej teploty po menších dúškoch. Malo by to pomôcť. 🙂

Dostatočný prísun tekutín v lete

 

Citlivosť na chlad

Sú medzi nami aj takí, ktorých organizmus reaguje citlivo na chlad a chladné podnety. Či už sú to studené alebo ľadové nápoje, zmrzlina, chladnejšia voda vo väčších hĺbkach alebo studená sprcha, práve tieto činitele, bez ktorých si mnohí nevedia leto ani predstaviť, vedia byť u niektorých ľudí často spúšťačom náhlej bolesti hlavy.

 

Klimatizované priestory

Hovorí sa, že rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal byť viac ako sedem stupňov Celzia. Dôvodom je, že ak náhle prejdete z prostredia, kde je chladno, do prostredia, kde je veľmi teplo, môžete utrpieť tzv. teplotný šok, ktorý vedie k celkovému oslabeniu organizmu. Naše telo totiž potrebuje svoj čas, aby si na vyššiu teplotu ovzdušia zvyklo.

Dobrá rada znie: ak prechádzate z klimatizovanej miestnosti do prostredia, kde je podstatne teplejšie, pokúste sa aspoň chvíľu zotrvať v neklimatizovanom priestore a až potom choďte von. Šok z náhlej teplotnej zmeny môžete zmierniť aj tým, že sa pred odchodom napijete nechladeného nápoja, najlepšie minerálky.

Strava bohatá na minerály a vitamíny

 

Zopár tipov na záver

Keďže vysoké teploty oslabujú organizmus viac, ako by ste si asi mysleli, treba v týchto dňoch dbať okrem dostatku tekutín aj na stravu, ktorá by mala byť ľahká, no zároveň bohatá na vitamíny a minerály.

Počas najvyšších horúčav sa pokúste vyhýbať ťažkej fyzickej námahe, stresovým situáciám a prepracovaniu sa alebo nadmernému športovaniu. Naopak odporúčané je čokoľvek, čo môže pôsobiť uvoľňujúco ako napríklad joga, Tai-chi, alebo ľahký beh skoro ráno prípadne v podvečerných hodinách.

Mimoriadne nevhodné je pitie alkoholu na priamom slnku!

V prípade, že si nie ste úplne istí, čo u vás bolesti hlavy spôsobuje, skúste si v priebehu niekoľkých dní zaznačiť, v akej súvislosti, po akej činnosti alebo jedle vás hlava začala bolieť. Môžete tak predísť opakovaniu činností, ktoré vám zbytočne škodia a zároveň bránia užívaniu si týchto krásnych letných dní. 🙂

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Súťaž o sonické zubné kefky
Philips Sonicare

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.

 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia