Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Ako komunikovať s dieťaťom, aby sa cítilo milované?

Efektívna komunikácia matky s dcérou

Vo chvíľach, keď je toho na rodičov priveľa, v komunikácii s dieťaťom ľahko zabúdajú na rešpekt. Dá sa v takých chvíľach namiesto množstva príkazov zotrvať v pozitívnej komunikácii s dieťaťom?

Efektívna komunikácia matky s dcérou

Komunikačné vzorce si deti osvojujú pomerne rýchlo a ľahko. Ak prevažujú také, v ktorých komunikujete z pozície moci, veľmi rýchlo medzi vami vznikne priepasť a naštrbí sa dôvera dieťaťa k vám. 

No nielen to, môže to mať následky aj pre jeho pocit sebahodnoty a toho, že sa nebude cítiť dostatočne milované, čo ovplyvní ďalšie vzťahy v jeho živote.

Ako teda nepodľahnúť vlastnej frustrácii, hnevu a komunikovať s dieťaťom efektívne a rešpektujúco?

Spomeňte si na vlastné detstvo 

Aj vy máte občas pocit, že vás dieťa vôbec nepočúva? Zuby si ide umyť až po piatom upozornení, pretože má svoj svet a na bežné povinnosti vôkol seba zabúda. Táto situácia býva frustrujúca aj pre dieťa, aj pre rodiča.

Aby ste sa dostali z tohto zamotaného kruhu, je dôležité vrátiť sa do vlastného detstva. Ako s vami komunikovali vaši rodičia? Vedeli vám vysvetliť súvislosti, alebo sa ich spôsob komunikácie premenil na systém zákazov a príkazov? Možno aj vy nechtiac komunikujete rovnakým spôsobom, aký ste si osvojili od svojich rodičov. Ak sa chcete pohnúť z miesta a naozaj začať komunikovať s dieťaťom, musíte sa zbaviť starých vzorcov a návykov. 

0
na zuby
Prispejeme vám 150 € na starostlivosť o zuby a ústnu dutinu
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.

Naučte sa počúvať

Skúste aspoň pár dní sledovať spôsob komunikácie s dieťaťom. Možno aj vy zaregistrujete, že vás v skutočnosti vôbec nezaujíma, čo hovorí. Počúvate ho len na pol ucha a netrpezlivo čakáte, kým sa konečne dostanete k slovu?

„Dobre, ale teraz rýchlo do kúpeľne, umy si ruky a nech si do pár sekúnd pri stole!“ Tento scenár je známy mnohým rodičom. Aby ste sa dokázali porozprávať s dieťaťom s láskou, je nevyhnutné naučiť sa ho počúvať. Sústreďte sa a skúste zachytiť aj to, čo sa vám snaží prezradiť medzi riadkami.

Nezľahčujte problémy detí. Ak zistia, že ich nepočúvate, nebudú mať chuť viac sa vám zdôveriť. Okrem toho urobia presne to isté, čo ich rodičia. Prestanú vás počúvať. 

Pozerajte sa na situáciu očami dieťaťa

Predstavte si situáciu, ktorá nastala azda v každej rodine. Nechtiac ste rozbili pohár s vodou. Pravdepodobne si len poviete, že ste nešikovní, a to je všetko. Pozbierate sklo, upozorníte ostatných členov rodiny, nech si dajú pozor na prípadné úlomky skla v kuchyni a upracete to.

Ak pohár rozbije dieťa, neraz je podrobené poriadnej dávke kritiky: „Ty si ale nemehlo! Kedy sa konečne naučíš pozerať vôkol seba? Pozri sa, čo si spôsobil.“ To samozrejme nepridá na sebavedomí dieťaťa. Pravdepodobne aj ono samo zaregistruje, že na rovnakú situáciu používame rôzny meter. Aj keď vaše dieťa niečo nechtiac zničí, či pokazí, nikdy nezabúdajte na to, že láskavosť je dôležitejšia než rozbitý pohár. Miesto toho, aby ste naň kričali, pokúste sa vysvetliť mu dôsledky jeho konania.

Buďte úprimní

Pokúste sa aj vy otvoriť svojmu dieťaťu. Porozprávajte mu, aký ste mali deň, no nerobte zo seba superhrdinku. Nič tak nezaujme dieťa tak ako vaša úprimnosť. Nebojte sa spomenúť nielen pozitívne momenty z dňa, ale aj drobné nepríjemnosti či zlyhania.

Hovorte o tom, akým spôsobom sa vám ich podarilo vyriešiť, ukážte svojím ratolestiam že mamina je človek z mäsa a kostí. Deti vás určite budú počúvať. Navyše vaša skúsenosť je pre nich veľmi cenná. Je pravdepodobné, že v podobnej situácii budú postupovať rovnako ako vy. 

Zdroj: freepik

Využite vhodný okamih

Niektoré deti sa rady rozprávajú cestou v aute, keď ich veziete do školy či na krúžok. Iné sú prístupnejšie večer, keď prídete za nimi a dáte im pusu na čelo. Skúste vycítiť, v ktorej situácii je dieťa uvoľnené. Vtedy sa vám budú ľahšie preberať aj náročnejšie témy.

Ak dieťa začne vravieť o svojich obavách či nepríjemnej skúsenosti, môžete ho podporiť doplňujúcimi otázkami, ktoré mu pomôžu viac sa otvoriť. Pokiaľ je to aspoň trošku možné, pokúste sa čo najviac eliminovať čokoľvek, čo by vás mohlo vyrušiť. Vypnite si zvonenie na mobile, zavrite sa v izbe, alebo naznačte ostatným členom rodiny, že potrebujete súkromie. 

Vyzdvihnite prednosti, nie nedostatky

Ukážte mu, že síce máte radosť z toho, keď sa mu niečo podarí, ale že ho neprestanete ľúbiť ani vtedy, keď mu všetko nevyjde podľa jeho predstáv. V dnešnej dobe sa takmer vo všetkých oblastiach od nás očakáva výkon a efektivita. Vysvetľujte dieťaťu, že prehry a zlyhanie sú nevyhnutnou súčasťou akéhokoľvek procesu.

Priveľké očakávania bývajú ďalším kameňom úrazu vo vzájomnej komunikácii rodičov a detí. Možno má vaše dieťa diametrálne odlišnú predstavu o tom, ako má vyzerať uprataná izba. Ak sa však v nej cíti dobre a vie nájsť to, čo potrebuje, nechajte to na ňom. Miesto výčitky typu: „Toto je podľa teba upratané?!“ radšej vyzdvihnite to, že sa do upratovania pustilo samé. 

Menej je viac

Ak sa chcete naučiť komunikovať s dieťaťom naozaj efektívne, vyhnite sa prednáškam. Tie vás zbytočne dostanú do varu, váš potomok začne strácať pozornosť a celá snaha o dialóg prestane mať zmysel.

Preto pamätajte na to, že menej slov má na dieťa väčší účinok než siahodlhý monológ. Nekričte. Naopak, znížte intenzitu hlasu. To vám pomôže sa upokojiť a dieťa vás bude pozornejšie počúvať. Rovnako dôležité je priblížiť sa mu čo najviac. Ak je dieťatko ešte maličké, čupnite si ku nemu tak, aby vám mohlo hľadieť rovno do očí.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.