Zdieľať

7 tipov, ktoré ušetria čas každej mame

čas pre seba

Čas iba pre seba. Pre mnohé mamy často iba science fiction. Určite vám však nemusíme pripomínať, že je nevyhnutné mať priestor vyhradený pre napĺňanie vlastných potrieb. Okrem iného aj preto, aby ste si chránili duševné zdravie.

čas pre seba
V článku si prečítate:

Ako to však popri všetkej práci a starostlivosti zariadiť? Pomôcť vám môže zopár tipov, na ktoré ste možno doteraz nepomysleli.

O hodinu skôr

Nie je jednoduché vyhrabať sa z teplej postele, no určite to stojí za pokus. Najmä ak už netrpíte akútnym nedostatkom spánku, čo sa stáva najmä v prvých mesiacoch po pôrode.

Nastavte si budík o hodinku skôr a vychutnajte si čas pre seba. Ignorujte neupratanú kuchyňu či horu neožehlenej bielizne. Spravte si kávu alebo čaj, siahnite po svojej obľúbenej knihe, ponaťahujte sa alebo skúste meditovať. Čas, ktorý strávite sama so sebou, je tá najlepšia investícia. Pomôže vám udržať si nadhľad počas celého dňa.

0
na zuby
Prispejeme vám 150 € na starostlivosť o zuby a ústnu dutinu
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.

Rozdeľte povinnosti

Áno, možno sa vaša babička, svokra, susedka či teta z druhého kolena mohli pochváliť tým, že sa stíhali postarať nielen o deti, domácnosť, ale aj o statok či záhradu. Ak však budete chcieť stihnúť všetko sama, skôr či neskôr môžete vyhorieť. Deľba domácich prác by mala byť automatická a prirodzená. K partnerovi a vám sa časom môžu pridať aj deti. Byť mamou neznamená byť slúžkou vo vlastnej domácnosti. Pamätáte sa na obsah šlabikára? „Mama varí. Otec číta noviny.“ Tak tieto stereotypy by mali už naozaj upadnúť do hlbokého zabudnutia.

Zredukujte množstvo nákupov

V jeden deň zistíte, že sa minuli jogurty, druhý deň zase zubná pasta. Každodenné nákupy sú nielen otravné, ale zaberajú aj veľa času. Okrem jednej položky častokrát siahnete aj po nepotrebných veciach. Vytvorte si nákupný zoznam. Na výber máte aj viacero výborných aplikácií, pri ktorých vám nehrozí, že papier s chýbajúcimi položkami zabudnete doma.

V súčasnosti sme si zvykli viac nakupovať cez internet. Aj to vám ušetrí množstvo času. V internetových obchodoch kúpite už azda všetko.

Začnite od najťažšieho

Aj vám uberá z energie neustále myslenie na množstvo povinností, ktoré máte urobiť? Skúsené mamy radia nasledovné: Začnite od najťažšej či najnepríjemnejšej činnosti. Pravdepodobne zistíte, že to nebolo také náročné, ako sa vám zdalo a budete ju mať konečne z krku.

Skúste si zapisovať zoznam povinností a úloh. Uvidíte, ako vás bude baviť odškrtávať to, čo už máte za sebou. Nebudete musieť všetko nosiť v hlave, čo je veľké plus.

Kombinujte

Trojchodová večera, pri ktorej strávite pol dňa v kuchyni? To pri malom dieťati asi nie je najlepší nápad. Ak chcete ušetriť čas, skúste variť jednoduché jedlá zo surovín, ktoré sa dajú ľahko kombinovať. Z neskonzumovanej ryže môžete spraviť vynikajúce rizoto, grilovaným kuracím mäsom naplňte tortillu a o rýchly obed máte postarané. Keď vám zostala porcia jedla, na ktorú už nikto nemá chuť, zamrazte ho. Vytiahnete ho, keď naozaj nebudete mať nanič čas.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si aj článok o tom, ako prežiť samotu na materskej a nezblázniť sa.

„Striedajte“ si deti

Aj keď milujete svoje dieťa najviac na svete, určite vám padne vhod pár hodín pre seba a partnera. Chvíle, keď tisíckrát za hodinu nezaznie „mami, tato“, sú skutočnou vzácnosťou pre oboch rodičov. Ak máte kamarátku či príbuzných, ktorí majú dieťa v podobnom veku ako vaša ratolesť, skúste si občas deti vystriedať.

Podľa Marty, zdravotnej sestry, sú tieto výmeny na nezaplatenie: „Mám 5-ročnú dcéru, švagriná má 6-ročnú dcérku. Posledné dva roky si aspoň raz za mesiac dievčatá beriem na víkend ja, inokedy si ich zoberie švagriná. Dievčatá si veľmi dobre rozumejú, a keďže obe nemajú súrodenca, užívajú si vzájomnú blízkosť.“

Stavte na minimalizmus

(Ne)zmyselné prekladanie vecí z miesta na miesto zaberie pri upratovaní veľa času. Pokúste sa kriticky pozrieť na vašu domácnosť a zbavte sa všetkého nepotrebného:

Väčšinu z týchto vecí môžete darovať. Určite sa nájde niekto, komu ešte urobia radosť. Pomôžete nielen iným, ale aj planéte.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.