Zdieľať

5 kľúčových vecí, ktoré sú v prvom trimestri absolútnym tabu

Tehotná žena v prvom trimestri

Tehotenstvo nie je choroba, ktorá by vám bránila v bežnom fungovaní. Vo vašom tele sa však už začal vyvíjať nový život, za ktorý máte zodpovednosť. Obdobie prvého trimestra je kľúčové pre správny vývoj dieťaťa. Čomu sa treba vyvarovať?

Tehotná žena v prvom trimestri

1. Pitie alkoholu

Alkohol a tehotenstvo nejdú dokopy. Nedajte sa zlomiť ani na jeden pohárik červeného vína, ktorý vám vraj doplní červené krvinky. Akonáhle zistíte, že ste tehotná, dajte alkoholu absolútnu stopku. Alkohol sa veľmi rýchlo dostane do placenty a je to to posledné, čo bábätko potrebuje. Pitie alkoholu v tehotenstve, a najmä na jeho začiatku, zvyšuje riziko potratu, predčasného pôrodu, poškodenia mozgu bábätka či vzniku rôznych defektov.

2. Fajčenie

Pokiaľ chcete skončiť s nejakým zlozvykom, potrebujete silnú motiváciu. Pre fajčiarky môže byť práve tehotenstvo dostatočný dôvod na to, aby zahasili cigaretu. Fajčenie počas tehotenstva má na plod podobný dopad ako pitie alkoholu. Jedna štúdia poukázala na súvislosť, že deti žien, ktoré fajčili počas tehotenstva, sa oveľa častejšie stávajú fajčiarmi. Môže za to fyziologická závislosť od nikotínu.

3. Solárium a opaľovanie

Počas tehotenstva sa pokožka stáva citlivejšou. Aby ste uchránili seba aj bábätko, je vhodné vyhýbať sa nielen soláriu, ale aj dlhodobému pobytu na slnku. UV žiarenie, ktoré sa používa v soláriách, môže spôsobovať nedostatok kyseliny listovej, čo môže viesť k rôznym vývojovým chybám plodu.

4. Niektoré druhy liekov

Užívanie liekov v prvom trimestri je najrizikovejšie, pretože do konca 12. týždňa sa bábätku vyvíjajú všetky orgány. V tomto období by bolo najlepšie vyhnúť sa akýmkoľvek liekom. Výsledky štúdie však ukázali, že po liekoch v tehotenstve siahne drvivá väčšina žien (viac ako 90%). Ak si nie ste istá, čo môžete a čo nie, poraďte sa so svojím lekárom. Rôzne bylinky a babské rady taktiež nie sú najlepším riešením. Neraz môžu narobiť viac škody ako úžitku.

5. Niektoré potraviny

Na začiatku tehotenstva vás môžu prepadnúť rôzne chute, no niektoré druhy potravín nie sú vôbec vhodné pre tehotnú ženu. Môže sa v nich vyskytovať baktéria listéria, ktorá je pôvodcom nebezpečnej infekcie. Zo svojho jedálnička vylúčte:

Gravidita je obdobím života, ktoré si vyžaduje určité obmedzenia. Nie sú však zbytočné. Aj vďaka nim sa už čoskoro môžete tešiť zo zdravého bábätka. Ak vás článok oslovil, zdieľajte ho medzi svojimi priateľmi.

Zdroje:

TIMMONS, Jessica. 11 Things Not to Do While Pregnant [online]. 12. 09. 2016 [cit. 2020-03-04]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/pregnancy/things-not-to-do-while-pregnant

SEITZ, JoLyn. Do’s and don’ts during the first trimester of pregnancy [online]. 27. 8. 2019 [cit. 2020-03-04]. Dostupné z: https://news.sanfordhealth.org/womens/dos-and-donts-during-first-trimester-pregnancy/

Things to avoid during pregnancy [online]. [cit. 2020-03-04]. Dostupné z: https://www.pregnancybirthbaby.org.au/things-to-avoid-during-pregnancy

THORPE, Phoebe G. a Suzanne M. GILBOA. Medications in the First Trimester of Pregnancy: Most Common Exposures and Critical Gaps in Understanding Fetal Risk. Pharmacoepidemiol Drug Saf [online]. 22.9.2013 [cit. 2020-03-04]. DOI: PMC3996804. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3996804/

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.