Zdieľať

Pozor – na „zelenej“ karte k PZP už Rusko a Bielorusko nenájdete

zelená karta už neobsahuje Rusko a Bielorusko
Vojna na Ukrajine ovplyvnila aj povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel. Po novom je už na medzinárodnej automobilovej poisťovacej karte (zelenej alebo bielej farby) obmedzená platnosť pre územie Ruska a Bieloruska.
zelená karta už neobsahuje Rusko a Bielorusko

„Klienti, ktorí uzatvárajú nové zmluvy, v nich už tieto krajiny majú preškrtnuté. Povinné zmluvné poistenie im teda nebude poskytovať krytie ani v Rusku, ani v Bielorusku. Pre staršie, aktuálne platné zmluvy platí, že sa ich táto zmena dotkne s časovým posunom a to od najbližšieho výročia zmluvy,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

A čo to znamená v praxi? Každý vodič musí mať počas jazdy pri sebe platnú „zelenú“ kartu a na výzvu príslušníka Policajného zboru je povinný ju predložiť. Nesplnenie tejto povinnosti je totiž pokutované. „Motoristov, ktorí obdržia novú zelenú kartu, bez hraničného poistenia s autom do Ruska, ani Bieloruska, policajti nepustia,“ upozorňuje Dupaľová Ksenzsighová.

 

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.