Výtlky na cestách sú stále častou príčinou poškodených áut

výtlky na ceste a poškodenie auta
Výtlky, nielen sa slovenských cestách, sú často problémom, ktorý ovplyvňuje nielen kvalitu jazdy, ale aj jej bezpečnosť. Jazda po takomto teréne môže spôsobiť aj poškodenie vášho vozidla.
výtlky na ceste a poškodenie auta

Okrem krátkodobých následkov si vaše vozidlo môže odniesť aj množstvo trvalých následkov v podobe narušenia geometrie, poškodenia tlmičov alebo podvozku. Ktoré poistenie auta rieši poškodenie auta spôsobené výtlkmi?

Poistenie auta ako záruka voči finančným stratám

Základné poistenie vozidla vo forme PZP má význam pri škodových udalostiach. Keďže by zo zákona každý mal mať uzatvorené PZP, všetky takéto škodové udalosti by mali finančne kryť poisťovne.

Funguje to jednoducho – keď niekomu spôsobíte škodu, platí sa to z vašej platenej PZP. Naopak havarijné poistenie slúži v takomto prípade pre ochranu vášho vozidla.

Ak spôsobíte škodovú udalosť, môžete si prostredníctvom neho nechať preplatiť škodu na vašom vozidle – aj preto predstavuje nadštandardnú formu ochrany.

Havarijné poistenie tiež slúži na ochranu pri náraze do stromu, či inej prekážky. Preplatí vám aj stret so zverou,  poškodenie vandalmi, či hlodavcami.

Oplatí sa najmä pre nové autá a poskytuje ochranu navyše. Výška havarijného poistenia sa vypočítava podľa údajov o vozidle, o majiteľovi, o regióne a tiež podľa rozsahu poistného krytia.

Takáto forma poistenia sa dá uplatniť len na vozidlá do určitého veku a veľmi často je využívané aj na firemné vozidlá.
Okrem týchto dvoch základných typov poistenie sú dnes veľmi využívané rôzne formy pripoistenia.

V Unione vám ponúkame možnosť pripoistenia aj pri poškodení vozidla výtlkmi. Pripoistenie slúži aj na ochranu pred zverou alebo v prípade rozbitia čelného skla. Živelné pohromy, či úraz vodiča sú rovnako nebezpečné a nevyspytateľné udalosti, ktoré si môžete pripoistením pokryť.

Pripoistenie sa navyše dá vybaviť priamo s PZP alebo osobitne. Stačí si na internete zadať všetky potrebné údaje a behom pár minút môžete mať hotovo.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Ako postupovať pri poškodení vozidla na ceste s výtlkmi?

Pokiaľ sa vám stane nepríjemná situácia a na výtlkoch si poškodíte auto, pripoistenie vás naozaj môže zachrániť. Samotný postup riešenia takejto situácie je veľmi jednoduchý.

Stačí nahlásiť túto poistnú udalosť rovnako pri poistnej udalosti z PZP. Dá sa to urobiť aj cez internet, kde len jednoducho vyplníte krátky formulár.

V Unione tiež ponúkame aj osobné stretnutia prostredníctvom kontaktných miest.

V prípade, že je škoda na vašom aute priveľká a neumožňuje vám pokračovať v jazde, môžete využívať aj naše asistenčné služby. V takýchto situáciách vieme v Unione všetko vybaviť priamo za vás, vďaka čomu ušetríte množstvo času a nervov.

Vo vypätých situáciách sa vždy oplatí mať možnosť sa obrátiť na niekoho, kto vie poskytnúť rýchlu a efektívnu pomoc – dokonca aj v zahraničí.

Náš tip na záver: ako jazdiť bezpečne po zlých cestách?

Ak už sa dostanete na zlú cestu, kde sa nachádza množstvo výtlkov a jám, musíte tomu prispôsobiť aj vaše šoférovanie. Najlepšie je na takejto ceste jazdiť pomaly, obozretne a udržiavať medzi jednotlivými vozidlami väčšie rozostupy.

Obchádzanie výtlkov tiež treba realizovať tak, aby ste neobmedzovali vozidlá v protismere. V prípade, že sa nedá výtlk obísť, musíte sa snažiť vybrať si najmenej hlboké miesta.

Tesne pred výtlkom by ste mali prestať brzdiť – môžete tak znížiť následky poškodenia vozidla. Najhorším spôsobom jazdy je jazdiť na vysokej rýchlosti a pri výtlku prudko zabrzdiť – okrem poškodenia auta výtlkom môžete spôsobiť aj skupinovú dopravnú nehodu, ak autá za vami nestihnú včas zabrzdiť.

Ak sa vám podarí výtlk chytiť a nevidíte žiadne vonkajšie následky, v rámci prevencie môže byť vhodné si nechať auto skontrolovať, aby ste mali istotu.

Výtlky sa väčšinou týkajú ciest nižšej kvality, ktoré prechádzajú cez rôzne dedinky a menšie mestá. Nemusí ísť o pravidlo, no lepšie urobíte ak si cestu naplánujete cez diaľnicu. Aj keď musíte platiť diaľničnú známku – cesta je rýchlejšia, bezpečnejšia a aj kvalitnejšia, vďaka čomu môžete ušetriť napríklad aj pri škodách na výtlkoch.

Všetky formy poistenia, ktoré ponúkame vám však zabezpečia, aby ste vedeli cestovať kamkoľvek bez obáv a s urgentným riešením všetkých problémov vzniknutých na cestách, či škôd spôsobených na vozidlách.