Atoms/icons/24/grey/info-24

V sobotu 30. septembra máme pre vás otvorené pobočky v Bratislave v čase od 8:00 do 20:00 hod; ostatné pobočky v čase od 8:00 do 14:00 hod. Príďte sa prepoistiť osobne alebo volajte callcentrum v čase od 8:00 do 13:00 hod. 

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Výskyt chorôb dýchacích ciest u detí je tento rok naozaj vysoký

dieťa s ochorením dýchacích ciest
Výskyt chorôb dýchacích ciest u detí je tento rok v predvianočnom období skutočným strašiakom. Počet detí, ktorým diagnostikovali akútnu infekciu horných dýchacích ciest, zápal hrtana či prinosových dutín, vzrástol v porovnaní s minulým rokom už v októbri a novembri.
dieťa s ochorením dýchacích ciest

„Veľký nárast detských pacientov oproti minulému roku vidíme napríklad v súvislosti s akútnym zápalom nosohltana,“ potvrdzuje riaditeľka revíznych lekárov a lekárok Union zdravotnej poisťovne Ingrid Dúbravová.

„Odporúčame rodičom, aby aj naďalej venovali zvýšenú pozornosť imunite svojich detí a podpore dobrej fyzickej kondície, vrátane dostatku pravidelného pohybu na čerstvom vzduchu. Tiež je v súčasnosti vhodné vyhýbať sa priestorom, kde sa zdržiava väčšie množstvo ľudí. Aj zdravotnícke zaradenia môžu byť momentálne rizikovým miestom, preto by rodičia nemali ísť k lekárovi s ľahším priebehom ochorenia, s ktorým si vedia poradiť aj sami. Je lepšie dohodnúť sa na postupe s lekárom telefonicky alebo iným dištančným spôsobom. V nevyhnutných prípadoch je samozrejme návšteva lekára potrebná,“ dodáva Ingrid Dúbravová.

Napríklad na zápal prinosových dutín ochorelo v októbri až novembri 2021 celkovo 3 383 detí. V októbri až novembri tohto roka to bolo 4 016 detí (údaje z e-receptov Union zdravotnej poisťovne).

Pri akútnom zápale mandlí (bližšie neurčenom) boli čísla ešte rozdielnejšie: v roku 2021 naň v porovnávanom období (október – november) ochorelo 3 971 detí, tento rok v rovnakom období až 5 688 detí. 

Upozorňujeme aj na alarmujúco nízku zaočkovanosť detí proti chrípke

„Očkovanie absolvovalo len 1,15 percenta poistného kmeňa našich poistencov a poisteniek, napriek tomu, že očkovanie proti chrípke je našou zdravotnou poisťovňou plne hradené,“ uvádza Kristína Baluchová, hovorkyňa Unionu. Očkovanie proti chrípke je podľa lekárov a lekárok najlepším spôsobom prevencie a môže byť realizované aj pomocou nosového spreja, ktorý sa aplikuje do oboch nosových dierok. Deti sa teda nemusia báť klasickej injekcie.

„Ak sa naši malí poistenci či poistenky ochoreniu nevyhli, radi by sme ich rodičom pripomenuli, že v našej zdravotnej poisťovni majú nárok na preplatenie všetkých doplatkov na lieky, ktoré boli deťom v súvislosti s liečbou predpísané,“ dodáva Baluchová.

Počet zaočkovaných detí proti chrípke v Union zdravotnej poisťovni bol za rok 2021 celkovo 1 836, za rok 2022 dokonca ešte menej – iba 1 828 detí. 

Martina Harsanyiova

Sme mocní
od východu po západ

Svojim blízkym zaistite super ochranu.
Super poistenie pre super rodiny.

Sme mocní
od východu po západ

Svojim blízkym zaistite super ochranu.
Super poistenie pre super rodiny.