Zdieľať

Vysoký krvný tlak: Neoplatí sa ho podceniť!

Hypertenzia alebo vysoký krvný tlak patrí v súčasnosti medzi najzávažnejšie ochorenia. Tento problém sa často navonok vôbec neprejavuje, a práve v tom spočíva jeho nebezpečenstvo. Poradíme vám čo robiť, aby ste jeho riziká eliminovali.

Čo je to krvný tlak?

Krvný tlak je sila, ktorú vynakladá srdce, aby načerpalo krv do artérií, čiže tepien, a tým aj do celého krvného obehu. Krv, ktorá sa pumpuje cez cievy, zabezpečuje orgánom výživu a prísun kyslíka.

Tlak krvi sa v priebehu dňa mení. Vplýva naň totiž viacero faktorov, ako sú spánok, stres, cvičenie či zmena počasia.

Jeho riziká netreba podceňovať. Srdce je naším najdôležitejším orgánom a akékoľvek jeho ochorenie priamo ohrozuje náš život.

Koho najčastejšie postihuje hypertenzia?

Štatisticky s týmto ochorením bojujú viac muži, ale takisto ľudia trpiaci nadváhou, ženy užívajúce antikoncepciu alebo tehotné ženy. Celkovo sa toto ochorenie vyskytuje viac u ľudí od 35 roku života, najrizikovejšia je však skupina vo veku 50 a viac rokov.

Aké sú príznaky?

Medzi hlavné príznaky vysokého krvného tlaku patria napríklad bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, zhoršené videnie, dýchavičnosť, potenie, búšenie srdca a opuchy nôh.

Krvný tlak ovplyvňujú rôzne faktory v rámci našej životosprávy alebo genetických predpokladov. Často naň pôsobia napríklad nadváha, alkohol, fajčenie, vysoká hladina cholesterolu v krvi, nadmerné solenie, nedostatok pohybu, stres, cukrovka alebo dedičnosť.

Čo môže spôsobiť neliečená hypertenzia?

Neriešenie tohto problému môže časom viesť k oslepnutiu, krvným zrazeninám, zlyhaniu obličiek, opuchnutiu, čiže zväčšeniu srdca, čo má za následok jeho zlyhanie – srdcový infarkt.

Meranie krvného tlaku

Najčastejšie sa používajú digitálne tlakomery. Pri meraní tlaku je dôležité sedieť v pokoji a nerozprávať. Pre správne určenie tlaku sa odporúča zmerať si ho dva až trikrát za sebou a výsledky spriemerovať. Aby bolo sledovanie efektívne, meranie by ste mali vykonávať každý deň za rovnakých podmienok a v rovnaký čas. Ideálne hneď ráno po zobudení sa, ešte predtým ako vstanete z postele.

Ako predchádzať hypertenzii

Dobrou správou je, že stav svojho krvného tlaku viete do určitej miery ovplyvniť aj vy sami. Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, ako bojovať proti vysokému krvnému tlaku:

 • konzumujte dostatočné množstvo ovocia a zeleniny, odporúčaná dávka je štyri až päť porcií denne,

 • vyhýbajte sa mastným jedlám,

 • pravidelne dopĺňajte minerály – vápnik, horčík, draslík,

 • vypite aspoň dva litre vody denne,

 • obmedzte solenie,

 • prestaňte fajčiť,

 • schudnite,

 • doprajte si 20 až 30 minút pohybovej aktivity denne,

 • nestresujte sa zbytočne. 🙂

V čom spočíva liečba vysokého krvného tlaku?

Liečba vysokého krvného tlaku spočíva primárne v celkovej zmene životosprávy, čiže je potrebné zmeniť stravovacie a pohybové návyky. Pri naozaj vysokých hodnotách je nutné nasadiť farmakologickú liečbu.

Odporúčaná je konzumácia potravín, ako sú cesnak, cibuľa, pažítka, pór, zeler, citróny, majorán, jahody, jablká, hrozno, hnedá ryža a raž. Takisto netreba zabúdať na strukoviny a olejniny ako napríklad mandle či lieskové orechy a na omega mastné kyseliny, ktoré obsahujú ryby. Dodajte telu dostatok draslíka, o ktorom je tiež dokázané, že znižuje krvný tlak. Na tento minerál sú bohaté napríklad banány. Dôležité je nezanedbať príjem tekutín, najmä vody a čajov.

Pokúste sa obmedziť mastné a vyprážané jedlá ako hranolky, zemiakové lupienky, konzervy, údeniny, ďalej sladkosti, koláče, cukríky, zmrzliny, sladené nápoje, ale aj kávu.

Pravdou je, že vysoký krvný tlak nebolí, a práve to je najčastejší dôvod, prečo tento problém mnoho ľudí nerieši. Ak aj necítite žiadne priame príznaky, neznamená to, že vám neškodí. Pamätajte, že udržiavaním tlaku v normálnych hodnotách viete zamedziť riziku vzniku srdcového infarktu alebo mozgovej porážky. Rozhodne preto nepodceňujte situáciu a spravte niečo pre seba a svoje zdravie už dnes.

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia