Za adrenalínom na lyžiach nemusíte cestovať do zahraničia

čierne zjazdovky na Slovensku
Milujete lyžovanie a hľadáte nové výzvy? Tieto zjazdovky budete chcieť určite vyskúšať. Patria k tým najťažším na Slovensku a sú určené pre skúsených lyžiarov.
čierne zjazdovky na Slovensku

Že za skutočnými čiernymi zjazdovkami musia Slováci vycestovať za hranice? Omyl. Na Slovensku máme hneď niekoľko náročných zjazdoviek, ktoré môžu pokojne konkurovať tým alpským.

Lyžiarsku „lahôdku” nájdete vo Vysokých Tatrách

Reč je o zjazdovke Lomnické sedlo v Tatranskej Lomnici. Je to jedna z najkrajších čiernych zjazdoviek na Slovensku a niet sa čo čudovať. Tatranskú kotlinu tu máte ako na dlani.

Okrem krásnych výhľadov má ešte jedno naj. Je to najvyššie položená upravovaná zjazdovka v okolitých štátoch. Samozrejme, s výnimkou Rakúska.

Zjazdovka začína vo výške 2 190 metrov nad morom a priemerný sklon je 46,91 %. Zjazdovka vedie z Lomnického sedla na Skalnaté pleso, odkiaľ sa napája na červenú zjazdovku až do Tatranskej Lomnice.

So svojou dĺžkou 5,5 km je  najdlhšou zjazdovkou na Slovensku. Oproti tomu najdlhšia zjazdovka na svete Alpe d’Huez vo Francúzsku má neuveriteľných 16 km upravovanej trate.

Ak by sme však vzali do úvahy aj trate, ktoré nie sú upravené a sú určené na freeride, tak je jednoznačným víťazom Vallée Blanche, Chamonix vo Francúzsku. Začína vo výške 3 790 metrov nad morom a má dĺžku 22 km.

Na túto zjazdovku sa odporúča vstup len so skúseným sprievodcom a zabudnúť by ste nemali ani na dobré poistenie do hôr v zahraničí.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_do_hor-80

Vyrazte do hôr poistení

Na vybrané dni alebo celý rok. Pre rekreačných turistov aj adrenalínových športovcov. Zásah horskej záchrannej služby, poistenie úrazu, batožiny a iné.

Ďalšie strmé a náročné slovenské zjazdovky

Roháče Spálená – Padák 6

Zjazdovke s príznačným názvom – Padák. Na tomto svahu bude mať skutočne pocit, akoby ste zo svahu padali voľným pádom na lyžiach.

So svojim sklonom, v priemere 46 % je trať určená len pre veľmi skúsených lyžiarov.

Dĺžka trate: 350 m

Čertovica – Veľká mulda

Medzi najnáročnejšie a zároveň najstrmšie zjazdovky na Slovensku patrí trať Veľká mulda v stredisku Čertovica v Nízkych Tatrách.

So svojim sklonom 45 % je to skutočná adrenalínová výzva pre všetkých dobrodružstva chtivých lyžiarov.

Dĺžka trate: 320 m

Vrátna

Malá Fatra skrýva skutočne veľké lyžiarske zážitky. V obľúbenej Vrátnej doline sa nachádzajú hneď štyri čierne zjazdovky:

Veterná (Chleb)

Dĺžka: 650 m
Priemerný sklon: 41 %

Oštiepková mulda (Chleb)

Dĺžka: 700 m
Priemerný sklon: 38 %

Pod lanovkou (Chleb)

Dĺžka: 2 000 m
Priemerný sklon: 38 %

Čierna (Poludňový Grúň)

Dĺžka: 720 m
Priemerný sklon: 36 %

Na všetky zjazdovky vo Vrátnej sa dostanete pohodlne kabínkovou lanovkou. Posledný úsek k Veternej a Oštiepkovej mulde obsluhuje kotva.
Na Poludňový Grúň premáva štvorsedačková lanovka z údolia Paseky.

Jasná

Jasná je najväčšie lyžiarske stredisko na našom území a bezpochyby patrí medzi najlepšie lyžiarske strediská na Slovensku.
Okrem toho, že je najväčšie, je aj veľmi obľúbené a vyhľadávané. Na svoje si tu prídu rodiny s deťmi, rekreační lyžiari a niečo sa nájde aj pre extra náročných lyžiarov.

V stredisku Jasná nájdete nie jednu, ale rovno tri čierne zjazdovky:

Spravodlivá (Chopok Sever)

Dĺžka: 1 225 m

Majstrovská (Chopok Sever)

Dĺžka: 1 410 m
Priemerný sklon: 31 %

Vyhliadková (Chopok Juh)

Dĺžka: 1 130 m
Priemerný sklon: 33 %

Bachledka SKI&FUN – Slalomák

Bachledovu dolinu a okolie Ždiaru azda nemusíme nikomu zvlášť predstavovať. V zime je tu rušno hlavne na lyžiarskych svahoch, no žije to aj pri bufete v Jezersku. Práve tam má dojazd najstrmšia upravovaná zjazdovka v okolí – Slalomák.
Je dostupná lanovkou z Jezerska aj Bachledovej doliny a víta každého, kto si chce dopriať výnimočný športový zážitok.

Dĺžka: 950 m
Priemerný sklon: 33 %

Malá Lučivná – Pod lanovkou

Predtým, ako sa rozhodnete vycestovať za lyžovačkou do Malej Lučivnej, overte si otváracie hodiny. Je to menšie stredisko a často majú otvorené len cez víkend.

Dĺžka: 1 400 m
Priemerný sklon: 36 %

Kozinec – Pri vleku (Zázrivá)

Stredisko funguje len ak je dostatok prírodného snehu.

Dĺžka: 750 m
Priemerný sklon: 35 %

Za freeridom do Francúzska? Aj Slovensko má čo ponúknuť

Freeride lyžovanie alebo snowboardovanie je zjazd po neupravených zasnežených svahoch. Viaceré lyžiarske strediská majú časť vyhradenú pre freeriderov.

Niektorí odvážlivci sa neváhajú vybrať aj mimo značených freeridových tratí.
V prípade nehody je nutné mať uzatvorené poistenie do hôr, ktoré kryje aj náklady za zásah horskej záchrannej služby.

Toto sú najstrmšie freeridové zjazdovky na Slovensku:

Bachledka SKI&FUN – Efka I a Efka II

Dĺžka: 650 m
Priemerný sklon: 32 %

SNOWLAND Valčianska Dolina – Freeride 7

Dĺžka: 500 m
Priemerný sklon: 30 %

SKI GUGEL MLYNKY – Koleso

Dĺžka: 780 m
Priemerný sklon: 34 %

Veríme, že sme vás dostatočne inšpirovali pri hľadaní novej lyžiarskej výzvy. Napokon, Slovensko je krajina hôr, ktorá vie vždy prekvapiť novými zákutiami. Najbližšia čierna zjazdovka je možno len kúsok za vaším mestom.