Zdieľať

Ako riešiť vandalizmus na aute?

ako riešiť vandalizmus na aute
Rána na verejných parkoviskách môžu byť občas skutočne „veselé“. Klasický scenár: je skoré ráno, kráčate k svojmu autu a ako sa k nemu blížite, nechcete veriť vlastným očiam. V tom lepšom prípade máte na aute len zlomené stierače alebo ukradnutú poznávaciu značku. V tom horšom si hnev či frustráciu okoloidúcich vandalov odniesli sklá alebo karoséria.
ako riešiť vandalizmus na aute
V článku si prečítate:

Vaša peňaženka zaplače, najmä, ak máte na svoje auto uzatvorené len PZP. Poškodenie auta vandalmi nie je totiž jeho súčasťou.
Aby vám poisťovňa vzniknuté škody preplatila potrebujete mať k PZP uzatvorenú dodatočnú formu pripoistenia, ktorá sa na poškodenie vandalmi vzťahuje, prípadne havarijné poistenie.

Každopádne je neskoro plakať nad rozliatym mliekom. Aby ste sa prípadnému vandalizmu na aute do budúcna vyhli, môžete si dať viac záležať na výbere miesta parkovania.
To znamená vybrať si také miesto, ktoré je dobre viditeľné, osvetlené, v bezprostrednej blízkosti domov alebo je strážené kamerovým systémom.
Teraz vám však neostáva nič iné, než okamžite riešiť vzniknutú nepríjemnú situáciu.

Auto zničené, páchateľ neznámy? Postupujte nasledovne

Odfoťte a čo najpodrobnejšie zdokumentujte celú udalosť

Určite sa oplatí urobiť viac ako menej fotiek. V prípade menších škôd políciu volať nemusíte. Každopádne pokiaľ si všimnete, že je poškodené aj parkovisko či jeho okolie, napríklad parkovací stĺpik, políciu zavolajte.

Kontaktujte majiteľa alebo správcu parkoviska

Ak budete mať šťastie, možno sa podarí páchateľa vypátrať. Na dnešných parkoviskách sú často schované kamery tak, že to na prvý pohľad nie je vidieť. Správca či majiteľ parkoviska síce nie je povinný vám tieto záznamy poskytnúť, polícii však áno.

Zavolajte políciu

V krátkosti im vysvetlite, čo sa stalo a kde sa nachádzate. Následne počkajte na ich príjazd na miesto. Polícia by mala vykonať obhliadku poškodeného auta, vyhotoviť fotografický materiál vzniknutej škody a následne postupovať v zmysle klasického trestného stíhania.

Kontaktujte svedkov

Ak sa vám na mieste pošťastilo natrafiť aj na nejakých svedkov poškodenia vášho auta, poproste ich, aby s vami počkali na políciu.

Zavolajte do poisťovne

Pri bežnom vandalizme alebo krádeži vecí z auta sa potrestaniu páchateľa a náprave škody jeho osobou väčšinou nedočkáte. Práve preto je dôležité mať založené poistenie proti vandalizmu.

Ak máte uzatvorené poistenie, ktoré sa na túto situáciu vzťahuje zavolajte do poisťovne, vysvetlite im celú situáciu a dohodnite si následný postup, ktorý sa môže v jednotlivých poisťovniach líšiť.

V každom prípade povinnosťou poisťovne je celú vec prešetriť a postarať sa o preplatenie vzniknutej škody.

Kroky na konkrétny postup vášho odškodnenia poisťovňou sa určite nachádzajú aj v poistnej zmluve, ktorú ste uzatvorili, podpísali a ktorej kópiu by ste mali mať odloženú.

Väčšinou to však spočíva v zaslaní niekoľkých požadovaných dokumentov a faktúry za opravu škody poisťovni. Pred opravou spravidla poisťovňa vykoná obhliadku poškodeného auta.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Pripoistenie k PZP alebo havarijné poistenie? Podľa čoho si vybrať?

Samotné pripoistenie k PZP je oproti havarijnému poisteniu určite lacnejšou variantou. Pri rozšírení PZP si individuálne priplácate za každé ďalšie pripoistenie, ktoré si sami zvolíte.

Havarijné poistenie zahŕňa hneď niekoľko rôznych poistných udalostí v jednom balíku. Obidve formy je dnes možné založiť si aj v pohodlnej forme z domu ako online poistenie.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.